VMware Fusion Nedir? VMware Fusion Kurulumu ve Kullanımı

VMware Fusion Nedir? VMware Fusion Kurulumu ve KullanımıVMware Fusion, Intel işlemcili Macintosh bilgisayarlar üzerinde Windows işletim sistemlerini sanal makine üzerinde kullanmanıza izin veren bir sanallaştırma programıdır.

VMware Fusion Nedir? VMware Fusion Kurulumu ve Kullanımı

VMware Fusion Nedir? VMware Fusion Kurulumu ve Kullanımı

VMware Fusion, VMware tarafından geliştirilen ve yalnızca Apple firmasının işletim sistemleri için kullanılabilen bir sanallaştırma çözümüdür. VMware, VMware Fusion programının ilk sürümünü 6 Ağustos 2007 tarihinde piyasaya sürdü.

Günümüzde, VMware Fusion devamlı güncelleştirilerek MacOS işletim sistemleri ile uyumlu hale getirilmektedir. Şuan, VMware Fusion sanallaştırma programının en günce versiyonu 10 Pro’dur.

VMware Fusion ile Windows işletim sistemlerinin 32 Bit ve 64 Bit tüm sürümlerini kurabilir ve eşzamanlı olarak kullanabilirsiniz.

VMware Fusion ile Desteklenen İşletim Sistemleri Nelerdir?

VMware Fusion nedir bahsettikten sonra, VMware Fusion ile desteklenen işletim sistemlerine göz atalım. VM Fusion neredeyse 200’den OS desteklemektedir. VMware tarafından yayınlanan en popüler işletim sistemi listesine aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 • Windows 10 (includes Anniversary Edition and 2017 Fall Creator Updates)
 • Windows XP, 98
 • Windows 7 (all versions, including 32-bit and 64-bit)
 • Windows 8, Vista (all versions)
 • Windows Server 2019, 2016, 2012, 2008
 • Ubuntu (most versions including 17.04, 16.04, 15.04, 14.10, 14.04, 13.04, 12.04, 11.10 and 10.04)
 • Linux, Solaris, and FreeBSD
 • macOS Sierra
 • macOS High Sierra
 • Mac OS X Leopard Server
 • Mac OS X Snow Leopard Server
 • OS X Lion and OS X Lion Server
 • OS X Mountain Lion and OS X Mountain Lion Server
 • OS X Mavericks and OS X Mavericks Server
 • OS X Yosemite and OS X Yosemite Server

VMware Fusion Kullanımı

Mac üzerinde Windows çalıştırmak için VMware Fusion sanallaştırma programını kullanmak en iyi yoldur. Bu programı, VMware websitesinden indirebilirsiniz.

İndireceğiz dosya uzantısı .dmg uzantısına sahip olacaktır. Windows işletim sistemlerinde bir program uzantısı genellikle .exe’dir.

Fakat bir MacOS işletim sistemi için kullanılan uzantı .dmg uzantısıdır. Ayrıca, DMG uzantısını, Windows’taki ISO uzantısına benzetebilirsiniz. Sonuçta, ikiside aynı bilgisayara takıldığında bir DVD takmış gibi olacaksınız.

VMware Fusion Kurulumu

Mac üzerinde Windows çalıştırmak için VMware Fusion programını kullandığınız MacOS bilgisayarınıza kurmanız gerekir. MacOS High Sierra üzerinde VMware Fusion 10 Pro kurulumu için aşağıdaki bağlantıdan ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Mac Üzerinde Windows Çalıştırmak

Bir Mac üzerinde Windows çalıştırmak aslında çok basit bir işlemdir. Mac üzerine VMware Fusion kurulumu yaptıktan sonra, yeni bir sanal makine oluşturarak örneğin bir Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda, VMware Fusion ile Windows işletim sistemleri kurulumlarını gerçekleştirdik. Bu yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, günümüzde artık kullanılmayan Windows işletim sistemleri kurulumlarına da göz atabilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen işletim sistemleri kurulumlarına göz atarak, Mac üzerinde Windows çalıştırmak ne kadar kolay olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

VMware Fusion Nedir? Nasıl Kullanılır? ⇒ Video

VMware nedir ve nasıl kullanılır ayrıca Mac üzerinde Windows çalıştırmak için aşağıdaki ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca, bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda, Mac üzerinde Windows çalıştırmak için VMware Fusion nedir ve nasıl kullanılır açıkladık. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   VMware Fusion Nedir Ne İşe Yarar İlgili Yazılar


♦ macOS High Sierra 10.13 ISO İndir
♦ macOS High Sierra 10.13 Kurulumu
♦ macOS Sierra Kurulumu
♦ VMware Unlocker İndir
♦ VMware Workstation 14 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 1 =