VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?VMware, çeşitli yazılımlar ve özellikle sanallaştırma ürünleri geliştiren bir yazılım şirketidir. VMware firması, sanallaştırma çözümlerinde liderliğini sürdürmektedir.

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

VMware firmasının Hosted tabanlı sanallaştırma programı olan VMware Workstation günümüzde çok kişi tarafından kullanılmaktadır. VMware Workstation, işletim sistemi üzerine kurulan ve üzerinde sanal makineler çalıştırmanıza olanak tanıyan bir sanallaştırma programıdır.

VMware Workstation her ne kadar popüler bir sanallaştırma çözümü olsa da, büyük firma veya kurumlar tarafından Hypervisor Type 1 sanallaştırma çözümü kullanılmaktadır. Örneğin, firma/kurum içerisinde birden fazla fiziksel sunucu yerine, güçlü bir fiziksel sunucu tercih edilerek VMware ESXi ile sunucudan daha fazla fayda sağlanarak maliyetlerden kazanç sağlanabilir.

VMware vSphere Nedir?

VMware vSphere, ESXi, vCenter, vSphere Client ve benzeri yazılım bileşenlerine sahip bir yazılım paketidir. VMware vSphere iki ana bileşeni vardır. Bunlar;

  • VMware ESXi
  • VMware vCenter Server

VMware vSphere hakkında daha fazla bilgi almak için, https://www.vmware.com/products/vsphere.html adresini ziyaret ediniz.

VMware ESXi Nedir?

VMware ESXi, vSphere’in bileşenlerinden biridir. VMware ESXi Server, vSphere bileşenlerinin en önemli parçasıdır. ESXi bir sanallaştırma sunucudur ve tek bir fiziksel sunucu üzerine kurularak birden fazla Microsoft Server veya Microsoft Windows işletim sistemi kurabilirsiniz. Kısacası, tüm sanal makineler VMware ESXi üzerine kurulur.

VMware ESXi Server’ı kontrol etmek ve yönetmek için vSphere Client yazılımına ihtiyacınız vardır. Örneğin, VMware ESXi sunucuya bağlanmak için bir Laptop üzerinde çalışan Windows 10 işletim sistemine vSphere Client kurarak sunucuya bağlanabilirsiniz.

VMware vCenter Nedir?

VMware vCenter, vSphere Client’e benzer bir yazılımdır. Fakat, VMware vCenter Server, vSphere Client’e göre daha güçlü ve performanslı bir sunucudur. VMware vCenter, bir Windows Server ve Linux Server üzerine kurabilirsiniz.

VMware vCenter Server’ın ana amacı, VMware ESXi üzerinde kurulu sanal makinelerin merkezi olarak yönetilmesini sağlamasıdır. Buna ek olarak, vCenter ile çoklu Host makinelerin kaynak kullanımını yönetebilirsiniz.

VMware vSphere Client Nedir?

VMware vSphere Client, bir host yazılımıdır ve Windows 10 gibi işletim sistemleri üzerine kurulabilir. VMware vSphere Client kullanarak VMware ESXi Server’a bağlanabilirsiniz. Ayrıca, VMware vSphere Client, web arayüzünü desteklemektedir. vSphere Client ile sorunsuzca bir bağlantı sağlamak için Internet Explorer’ı kullanabilirsiniz.

VMware ESXi Server Çalışma Mantığı

VMware ESXi, vSphere, vCenter ve vSpere Client çalışma mantığını anlamak için aşağıdaki görüntüyü inceleyebilirsiniz.

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nedir?

Yukarıdaki görüntüde, fiziksel sunucu üzerine ESXi Server’ın kurulduğunu görebilirsiniz. ESXi Server üzerinde sanal makinelerin kurulu olduğunu ve ayrıca vCenter Server’ın bir Windows Server sanal makine üzerinde kurulu olduğunu görebilirsiniz.

Ve ESXi sunucuyu yönetmek için bir Laptop üzerinde vSphere Client yazılımı yüklüdür. vSphere Client yazılımı kullanılarak, ESXi sunucuya bağlanılabilir ve yönetilebilir. Buna ilaveten, vCenter sunucuya bağlanabilir ve sanal makinelerin kaynak kullanımını çoklu olarak yönetebilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıdaki görüntüdeki altyapının tamamı, vSphere Yazılım Paketi olarak adlandırılmaktadır.

VMware ESXi, vSphere, vCenter Nasıl İndirebilirim?

VMware ESXi nedir, VMware vSphere nedir ve VMware vCenter nedir ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, VMware vSphere yazılım paketlerini aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

VMware ESXi 6.5 İndir

Programı İndir

VMware vSphere Client 6.0 İndir

Programı İndir

VMware Workstation Kullanarak VMware ESXi Kurulumu ⇒ Video

VMware ESXi nedir bahsettikten sonra, VMware ile adım adım VMware ESXi 6.5 kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda, VMware ESXi nedir ne işe yarar kısaca bahsettik. Sonraki yazılarımızda, VMware ESXi kullanarak sanal makineleri konfigüre edeceğiz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   VMware ESXi Nedir İlgili Yazılar


VMware Workstation ile VMware ESXi 6.5 Kurulumu
VMware ESXi Üzerinde Sanal Makine Oluşturma
VMware ESXi Üzerinde Windows 7 Kurulumu
VMware ESXi Üzerinde Windows 10 Kurulumu
♦ VMware ESXi Üzerinde Ubuntu 17.10 Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =