VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ), Vmware Workstation üzerinde kurulan sanal makine ayarlarından değiştirilebilmektedir. Bu özellik ile daha spesifik ağ tasarımları yapılabilmektedir.
VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

VMware Custom Specific Virtual Network Bağlantısı

VMware Custom Specific Virtual Network Bağlantısı

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ) tanımlamak oldukça basit bir işlemdir.  Temel mantığını incelemek istersek, aynı VMware Host Only ağ bağlantısı ayarları ile hemen hemen aynıdır.  Tek farkı daha spesifik bir ağ tasarımı yaparken VMnet’leri ayrı ayrı tanımlayarak ve ağ ortamına sunucu veya yönlendirici yerleştirerek, farklı Ip bloklarına sahip ağları yönlendirme vasıtasıyla haberleştirebiliriz.

Öncelikle detaylı ağ tasarımına giriş yapmadan temel mantığı kavramak daha iyidir. Bu ayarların iyi anlaşılması bizlere ileride yapılacak detaylı ağ tasarımında büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Daha önce anlattığım VMware Host Only Ağ Bağlantısı | VMware Host Only Network Connection konusunu okumanızı tavsiye ediyorum !

Yukarıda vermiş olduğum linkten bir önceki konuya göz atmanızı ve okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü, şuan okuduğunuz konuyu daha iyi anlamak adına bir kez okunmasının gerekli olduğu kanısındayım. Ve sanal makinelerin iletişimi tam olarak Host Only bağlantısı ile aynıdır. Fakat VMware üzerinde Custom Specific Virtual Network ayarında, Client1 ve Client2 sanal makinelerin Network Adapter ayarını Virtual Network Editor programında tanımlanan VMnet’leri seçmemiz gereklidir.

Virtual Network Editor Varsayılan Ayarlar

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

Virtual Network Editor programında varsayılan ayarlara baktığımızda, VMnet1’in Host Only seçili olduğunu görmekteyiz. VMware Workstation üzerinde 2 adet sanal makine çalıştırdığımızda ve bu sanal makinelerin Network Adapter (Ağ Kartı) özelliğini VMware Custom Specific Virtual Network seçili hale getirip, her ikisinde de VMnet1 seçersek neler olur inceleyelim.

VMware Custom Specific Virtual Network Bağlantısı

VMware Workstation programını açtıktan sonra, Client1 ve Client2 sanal makinelerin ağ kartı seçeneğini değiştirelim.

Client1 sanal makinenin Network Adapter (Ağ Kartı) ayarı;

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

Client2 sanal makinenin Network Adapter (Ağ Kartı) ayarı;

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

Client1 ve Client2 sanal makinelerin ağ kartı ayarı yapıldığına göre şimdi bu sanal makineleri çalıştırıp iletişim kuruyorlar mı bakalım.

VMware Custom Specific Virtual Network Bağlantı Testi

Client1 sanal makineden, Client2 sanal makineye Ping işlemi;

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

Client2 sanal makineden, Client1 sanal makineye Ping işlemi;

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

Client1 ve Clint2 sanal makinelerin birbirleri arasında Ping işlemi başarılı olmuştur. Burada bir ayrıntıya değinecek olursak, eğer Virtual Network Editor programında yeni bir VMnet2 oluşturup daha sonra bu VMnet2’yi, Host Only olarak ayarlarsak ve de Client2 Network Adapter (Ağ Kartı) ayarında Custom Specific Virtual Network seçeneğinden VMnet2 seçersek bu sanal makineler birbiriyle haberleşemeyecektir.

Çünkü farklı bir Ip bloğundan Ip adresi alacağı için, ağ ortamında bir router ihtiyacı doğacaktır. Router aracılığıyla static route’lar giriş yapıldıktan sonra haberleşebileceklerdir. Başka bir çözüm ise ağ ortamına bir adet Windows Server 2008 R2 veya daha üst bir sürüm Server (Sunucu) eklenerek Routing (Yönlendirme) işlemi yapıldığında bu sanal makineler birbiriyle haberleşebilecektir.

Küçük bir not vermek istiyorum, VMware Custom Specific Virtual Network ayarları VMware Host Only ağ bağlantısı ayarlarıyla aynıdır. Tabiki her iki sanal makine ağ kartı ayarlarında VMnet’leri aynı tanımlamadığınız sürece, ayarlar aynıdır. Sadece kendi aralarında haberleşebilirler. Fiziksel ağımıza erişemezler ve de dolayısıyla internete çıkamazlar.

VMware ağ ayarları nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını VMware Virtual Network Editor Ayarları adlı yazıdan bulabilirsiniz…

  Son Söz

VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ) konusunu temel mantığını anlatmaya çalıştım. Burada dikkat edilmesi gereken yer başka bir VMnet oluşturup Client2 sanal makinede bu yeni VMnet seçilirse, bu iki sanal makine kendi aralarında kesinlikle iletişim kuramayacaktır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


VMware Custom Specific Virtual Network Bağlantısı İlgili Yazılar

2 thoughts on “VMware Custom Specific Virtual Network (Özel Spesifik Sanal Ağ)

  1. Naseh

    Makalelerde Workstationu cok guzel anlatmissiniz her kes ogrene bilir bence sayenizde kolay ogrendim tesekkurler devami gelir insallah

    1. tolqabaqci

      Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum ve yazacağım da. Bu konular hakkında en özgün ve orijinal makaleleri daima sitemizde bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + eight =