VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, VMware Workstation üzerinde çalışan sanal makineler üzerinde Bridged Network (Köprülü Ağ) bağlantısı nasıl yapılandırılır ve çalışır adım adım inceleyeceğiz.

VMware Bridged Network Bağlantısı

VMware Workstation 12/14/15 Üzerinde Bridged Ağ Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VMware Workstation sanallaştırma programı ile yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra, sanal makineyi İntenet’e bağlamak için VMware’in Virtual Network Editor (Sanal Ağ Editörü) programını kullanırsınız.

VMware Worsktation Bridged ağ bağlantısı nedir? VMware Bridged, bir sanal makineyi host (fiziksel bilgisayar) bilgisayarın ağ adaptörünü kullanarak gerçek bir ağa bağlar.

VMware sanallaştırma ile sanal makine kurulumu yaptıktan sonra, sanal makinenin ağ ayarları VMware Workstation tarafından varsayılan olarak NAT olarak yapılandırılır. Sanal makine NAT olarak yapılandırıldığı için DHCP sunucu‘dan alacağı IP adresi kullanmakta olduğunuz fiziksel ağınızın IP bloğundan farklı olacaktır.

Sanal makine NAT olarak yapılandırılsa bile İnternet’e erişebilecek ve fiziksel bilgisayarınız ile iletişim kurabilecektir. Fakat bazı durumlarda sanal makine IP adresini yerel bir DHCP sunucudan almasını isteyebilirsiniz.

VMware Bridged network bağlantısı sayesinde sanal makineye fiziksel bir DHCP sunucudan IP adresi atayabilirsiniz. VMware Bridged yapılandırması için Virtual Network Editor programınında bir VMnet‘in türünü Bridged olarak ayarlamalısınız.

VMware Workstation Üzerinde Bridged Ağ Bağlantısı

VMware Bridged network ayarlarını yapılandırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation kurulumu yaptığınız zaman Virtual Network Editor programı varsayılan olarak aşağıdaki görüntüdeki gibi ayarlar içerir.

VMware Bridged Network Bağlantısı

Virtual Network Editor programında, VMnet0 kısmında Type (Tür) seçeneğinde Bridged (Köprüleme) modunda olduğunu görebilirsiniz. VMnet0, fiziksel bilgisayarınız ile sanal makine arasında görev yapacaktır. VMware Bridged Network ayarı için VMnet0 varsayılan olarak ayardır.

Bridged to: seçeneğinde Auto-Bridging (Otomatik Köpüleme) ile ağ kartları arasında geçiş yaptığınızda ağ bağlantısının otomatik olarak yapılandırmasını sağlanır.

   Adım 2

VMware Bridged network bağlantısını yapılandırmak için VMware Workstation açınız ve Windows 10 sanal makineyi bridged olarak yapılandırmak için Network Adapter seçeneğine tıklayınız.

VMware Bridged Network Bağlantısı

   Adım 3

Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarları) penceresinde tekrar Network Adapter seçeneğine tıklayınız ve Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğine işaretleyiniz.

VMware Bridged Network Bağlantısı

   Adım 4

Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğini işaretledikten sonra OK (Tamam) butonuna tıklayınız ve ayarı kaydediniz.

VMware Bridged Network Bağlantısı

   Adım 5

Sanal makineyi yeniden başlatınız ve fiziksel ağınızdan bir IP adresi aldığını kontrol etmek için CMD komut istemini açınız ve ipconfig komutunu uygulayınız.

VMware Bridged Network Bağlantısı

   Adım 6: VMware Bridged Network İnternet Bağlantı Testi

VMware Bridged ağ bağlantısını yapılandırdıktan sonra herhangi bir İnternet tarayıcısını açınız ve İnternet bağlantınızı kontrol ediniz. Sanal makine fiziksel ağınızdan IP adresi aldığı için İnternet’e sorunsuz olarak erişebilecektir.

Ayrıca, CMD komut isteminde ping www.google.com komutunu uygulayarak sanal makine İnternet bağlantısını kontrol edebilirsiniz.

   Son Söz

Bu yazımızda, VMware sanallaştırma programı üzerinde Bridged bağlantısı nasıl yapılır adım adım inceledik. Burada unutulmaması gereken nokta ise, Virtual Network Editor üzerinde Bridged yapılandırdığınızda sanal makine üzerinde de Bridged veya konfigüre ettiğiniz VMnet‘i seçmenizdir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   VMware Üzerinde Bridged Ağ Yapılandırma İlgili Yazılar


♦ VMware Workstation 12 Windows 10 Kurulumu
♦ VMware Workstation 12 Windows 8.1 Kurulumu
♦ VMware NAT Network Bağlantısı
♦ VMware Host Only Ağ Bağlantısı
♦ VMware Workstation Lan Segment

6 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =