VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır? – VMware Bridged Network bağlantısı VMware gibi sanallaştırma teknolojilerini kullanırken oldukça önemli ayarlardır. Bu ayarların ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak, yapılacak ağ tasarımlarını ciddi ölçüde etkilemektedir.
VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

VMware Bridged Network ayarlarını iyi anlamak çok önemlidir. VMware Workstation programını bilgisayarınıza kurduktan sonra, Virtual Network Editor programını da bilgisayarınıza kurulmaktadır. Virtual Network Editor programında varsayılan ayarlar bulunmaktadır. Bu ayarları değiştirebileceğiniz gibi, bilgisayarınıza kurduğunuz sanal makine network ayarlarında da değişiklik yapmanız gerekmektedir.

VMware Workstation ile birlikte gelen Virtual Network Editor programı hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, VMware Virtual Network Editor Ayarları [ DETAYLI ] konusunu okumanızı tavsiye ediyorum !

VMware Bridged Network Bağlantısı

Virtual Network Editor programındaki varsayılan ayarlar aşağıdaki gibidir;

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Yukarıdaki ayarlardan yola çıkarak, sanal makine network ayarlarından VMware Bridged Network ayarlarını yapılandıralım. Kurduğumuz sanal makine acaba bu ayar ile hangi Ip adresi aralığından Ip alacak ? Hep birlikte görelim..

Virtual Network Editor programında, VMnet0 kısmında Type (Tür) seçeneğinde Bridged yani köprüleme modunda olduğunu görüyoruz. VMnet0 fiziksel bilgisayarımız ile sanal makine arasındaki bir haberci olarak düşünebiliriz. VMware Bridged Network ayarı için VMnet0 varsayılan olarak ayardır. External Connection (Dış Bağlantı) seçeneğinde, Auto-Bridging (Oto Köpüleme) yazmaktadır. Bu ayarı yukarıda vermiş olduğum link üzerinden ulaşıp detay hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakat kısaca değinmek gerekirse, Auto-Bridging diyorki; ben sanal makine ile fiziksel bilgisayarı hangi kart ile haberleştireyim ? Laptop kullanıcıları Wifi kart ile bağlantı sağlarken bu iletişim Wifi kart üzerinden gerçekleşmektedir. Fakat modemin veya switch’e yakın durumdaysak, ağ kablosunu RJ45 portuna bağladığımız anda bu iletişim Ethernet kartı üzerinden gerçekleşecektir.

Şimdi, VMware Workstation programını açınız. Daha önce kurmuş olduğunuz sanal makineyi görüyor olacaksınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi Network Adapter seçeneği üzerine tıklayınız.

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Açılan Virtual Machine Settings (Sanal Makine Ayarları) penceresinde, Network Adapter üzerindeyken Network Connection (Ağ Bağlantısı) kısmında, Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğini seçiniz.

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Bridged: Connected directly to the physical network seçeneğini seçtikten sonra, OK (Tamam) butonuna basarak ayarı kaydediniz.

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Ayarı kaydettikten sonra, sanal makineyi başlatınız. Masaüstünde Windows Tuşuna basılı tutarak R’ ye (Windows Tuşu + R) basınız çalıştır penceresi açılacaktır. CMD komutunu girip tamam butonuna bastıktan sonra, komut istemi penceresi gelecektir.

Komut istemine, ipconfig komutunu yazıp enter’a basınız.

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Yukarıdaki görüntüde görüldüğü gibi, sanal makinemiz fiziksel bilgisayarımızın Ip bloğundan Ip adresi almıştır. Varsayılan ağ geçidi sanal makine fiziksel ağımıza bağlı olduğundan dolayı direk modem üzerindeki DHCP servisinden Ip adresi almıştır.

VMware Bridged Network İnternet Bağlantı Testi

İnternete bağlanıyor mu acaba ?

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır ? How to Make ?

Evet sanal makinemiz internete de çıkardıktan sonra güzel bir sağlama yapmış bulunmaktayız.

  Son Söz

VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. VMware Bridged Network ayarını güzel bir örnekle açıklamaya çalıştım. Virtual Network Editor programındaki varsayılan ayarlardan yola çıkarak işlemlerimizi gerçekleştirdik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır? İlgili Yazılar

6 thoughts on “VMware Bridged Network Bağlantısı Nasıl Yapılır?

    1. tolqabaqci

      Merhabalar. Öncelikle daha önce Linux üzerinde bir deneyimim olmadı. Fakat, VMware Workstation Virtual Network Editor ayarlarından, Bridged olan VMnet ayarını Auto’dan İnternet’e bağlı olduğunuz arayüzü seçerek deneyebilirsiniz. Ayrıca, VMware programını uninstall ediniz daha sonra herhangi bir Antivirüs programı var ise devre dışı bırakarak, VMware Workstation programını tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + 1 =