Windows 10 Üzerinde VMware Kullanarak Kali Linux 2019.2 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows PC üzerinde VM Workstation 15 ile sanal makine üzerine Kali Linux 2019.2 kuracağız.

Windows 10 Üzerinde VMware Kullanarak Kali Linux 2019.2 Kurulumu

Windows 10 Üzerinde VMware Kullanarak Kali Linux 2019.2 Nasıl Kurulur?

Kali Linux, Offensive Security şirketi tarafından geliştirilen ağ üzerindeki açıkları denetlemek, çözmek yararlanılan bir Debian tabanlı Linux dağıtımıdır.

Kali Linux işletim sistemi, güvenlik testi ve ağ güvenliği için güçlü bir sistemdir. Kali Linux’u bilgisayarınıza kurmadan bir USB üzerinden portable olarak da kullanabilirsiniz.

Linux’un ISO dosyasını indirebilir ve bir CD/DVD medyasına yazdırabilir ve daha sonra bilgisayarınızın CD/DVD RW aygıtına meydayı takarak yüklemeye başlayabilirsiniz. Ya da, Kali Linux kurulumu için önyüklenebilir bir USB Bellek hazırlayabilirsiniz.

VMware Workstation, VMware tarafından geliştirilen popüler ve harika bir sanallaştırma yazılımıdır. VMware Workstation sayesinde bilgisayarınızda sanal makine üzerinde çeşitli işletim sistemi kurulumu yapabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda, VMware ile diğer Linux dağıtımlarını kurduk. Bu yazılarımızı aşağıdaki bağlantılardan ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda ise, VM Workstation 14/15 Pro sanallaştırma programını kullanarak Windows 10 PC/Laptop üzerinde adım adım Kali Linux kurulumu yapacağız.

VMware Sanal Makine Üzerinde Kali Linux 2019.2 Nasıl Kurulur?

Öncelikle, Windows 10 üzerinde VMware kurulumu yapınız ve daha sonra ISO dosyasını indirmek için https://www.kali.org/downloads/ adresini ziyaret ediniz. ISO indirdikten sonra, VMware Workstation 14/15 üzerinde Linux kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

VMware Workstation 14/15 Pro’yu açınız ve Linux VM yüklemek için Create a new virtual machine (Yeni bir sanal makine oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Yeni VM penceresinde Custom (advanced) seçiniz ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

VMware Workstation Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2

Virtual machine uyumluluğu için Workstation 14./15.x seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

VMware Donanım Uyumluluğu

   Adım 3

İşletim sistemi seçme penceresinde Linux / Other Linux 4.x or later kernel 64-bit seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Linux / Other Linux 4.x or later kernel 64-bit

   Adım 4

Kali Linux 2019.2 sanal makine için 2 işlemci / 2 çekirdek seçiniz. Virtual machine için işlemci yapılandırması bilgisayarınızın donanım özelliklerine bağlıdır.

Sanal Makine İşlemci Yapılandırması

   Adım 5

VM’ye minimum 4 GB RAM boyutu yapılandırınız ve Next‘e tıklayınız.

Sanal Makineye RAM Ekleme

   Adım 6

Sanal makine ağ yapılandırması için NAT‘ı seçiniz ve Next butonuna tıklayınız. VMware Workstation’da NAT bağlantısı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

VMware Sanal Makine Ağ Ayarları

   Adım 7

I/O kontrolör için LSI Logic seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

LSI Logic

   Adım 8

Sanal makine disk tipi için SCSI seçiniz ve Next‘e tıklayınız.

Disk Tipi Seçme

   Adım 9

Kali Linux 2019.2 kurulumu için yeni bir sanal makine oluşturmak için Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur)

   Adım 10

Sanal makine için 20 GB Hard Disk boyutu yapılandırınız ve ayrıca Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek dosya olarak depoala) seçeneğini işaretleyiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Store virtual disk as a single file (Sanal diski tek dosya olarak depoala)

   Adım 11

Sanal makine disk dosyası adını varsayılan değerde bırakınız ve Next‘e tıklayınız.

Disk Dosyasının Konumunu Belirtme

   Adım 12

Kali yüklemek için sanal makine oluşturma adımlarını tamamladıktan sonra Customize Hardware (Donanımı Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Customize Hardware (Donanımı Özelleştir)

   Adım 13

Processors (İşlemciler) kısmından Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI seçeneğini işaretleyiniz ve daha sonra ISO dosyasını sanal makineye eklemek için CD/DVD aygıtına tıklayınız.

Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI

   Adım 14

ISO dosyasını sanal makineye ekledikten sonra Close (Kapat) butonuna tıklayınız.

VM'ye ISO Dosyası Ekleme

   Adım 15

VM özet bilgileri aşağıdaki gibidir. Yaptığınız işlemleri aşağıdaki pencereden kontrol edebilirsiniz. Finish (Bitir) butonuna tıklayarak Kali Linux 2019.2 kurulumu‘na geçiniz.

VM Kuruluma Hazır

   Adım 16

Sanal makineyi çalıştırdıktan sonra kuruluma başlayabilirsiniz.

VM'yi Çalıştırma

Adım Adım Kali 2019.2 Kurulumu

VMware Workstation 14/15 Pro üzerinde Kali için yeni bir virtual machine oluşturduktan sonra, adım adım kurulum yapmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atınız!

Adım Adım Kali Kurulumu

VMware Workstation 14/15 Üzerinde Kali 2019.2 Yükleme ⇒ Video

VMware Workstation sanallaştırma programı kullanarak Windows 10 PC/Laptop üzerinde Kali 2019.2 kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Sanal Makinede Kali Yükleme

   Son Söz


Bu yazımızda, Kali’nin son sürümü 2019.2‘ü VM Workstation kullanarak Windows bilgisayarı üzerine kurduk. Sonraki yazımızda, Kali sanal makine üzerinde VM Tools nasıl kurulur inceleyeceğiz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ macOS High Sierra 10.13.6 Kurulumu
♦ macOS Mojave 10.14 Yükleme
♦ VM Workstation Tech Preview 2018 Kurulumu
♦ Ubuntu Üzerinde VM Workstation 14 Kurulumu
♦ VM Workstation ile Windows 10 Yükleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons