VMware Fusion 10/11 Pro Üzerinde Windows 98 Kurulumu

Bu yazımızda, Apple macOS üzerinde bir Windows, Linux işletim sistemi çalıştırabilmenizi sağlayan VMware Fusion ile Win98 kurulumu yapacağız.

VMware Fusion 10/11 Pro Üzerinde Windows 98 Kurulumu

VMware Fusion Üzerinde Windows 98 Nasıl Kurulur?

Microsoft Windows 98, adından da anlaşılabileceği gibi 1998 yılında piyasaya sürüldü.

Windows 95’ten sonra piyasaya sürülen Win 98 işletim sisteminde, önceki sürüme göre birçok yenilikler içermektedir. Windows 98 ile yeni gelen özelliklerden birkaçını örnek verirsek bunlar;

  • USB Desteği
  • İnternet Bağlantı Paylaşımı
  • FAT32 Dosya Sistemi

Microsoft, Win 98 işletim sistemini tanıttıktan 1 yıl sonra (1999), Win98 Second Edition sürümünü yayınladı. Win 98 İkinci Sürüm, önceki sürüme ait birçok hata düzeltmeleri ve geliştirmeleri içerdi.

Windows 98, günümüzde artık kullanılmayan bir işletim sistemidir ve Microsoft tarafından desteği sağlanmamaktadır. Fakat, Win98 işletim sistemini bilgisayarlarına yükleyip denemek isteyen kişiler, bu işlemi en basit VMware veya VirtualBox gibi sanallaştırma programları ile yapabilirler.

Örneğin, önceki yazılarımızda bir Windows işletim sistemi üzerinde VMware Workstation ile Windows 98 kurulumu nasıl yapılır incelemiştik. Bu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: VMware Workstation Üzerinde Win98 Kurulumu.

Eğer bir Apple Mac bilgisayarınız varsa, sanal bilgisayar kurulumlarını ancak VMware Fusion programı ile gerçekleştirebilirsiniz. VMware Fusion sanallaştırma programı ile daha önce Microsoft işletim sistemleri kurulumlarını gerçekleştirmiştik. Bu yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

Ayrıca, yukarıda bahsedilen işletim sistemleri kurulumlarını, YouTube üzerindeki videoları izleyerekte gerçekleştirebilirsiniz. Bu videolara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

macOS Üzerinde Windows 98 Kurulumu ⇒ Video

Bir macOS High Sierra 10.13 üzerinde VM Fusion sanallaştırma programını kullanarak Microsoft Win98 yüklemek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Windows 98 Kurulum Videosu

   Son Söz


Bu yazımızda, bir macOS üzerinde Win98 kullanmak için VMware Fusion 10/11 Pro programını kullandık ve Win98 kurulumunu gerçekleştirdik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ VM Workstation 14 macOS Sierra Yükleme
♦ VM Fusion ile Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma
♦ macOS High Sierra Üzerinde VM Fusion Yükleme
♦ Ubuntu Üzerine VMware Workstation Yükleme
♦ VM Workstation Donanım Uyumluluğu Yükseltme

   VMware Fusion İçin Win 98 ISO İndir


Microsoft Windows 98 işletim sistemi ISO dosyasını aşağıdaki butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

ISO Dosyasını İndir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page