Mac’te VMware Fusion 10/11 Pro Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

Bu yazımızda, bir Mac bilgisayarı üzerinde Fusion 10/11 programını kullanarak yeni bir sanal makine nasıl oluşturulur adım adım inceleyeceğiz.

Mac'te VMware Fusion 10/11 Pro Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

Mac’te Fusion Üzerinde Yeni Bir Sanal Makine Nasıl Oluşturulur?

Mac bilgisayarınızda VMware Fusion sanallaştırma programı ile birçok firmanın ürününü sanal bilgisayar ile kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Intel tabanlı bir macOS işletim sistemi üzerine VMware Fusion 10/11 Pro sanallaştırma programını yükledikten sonra, Windows, Linux ve Solaris gibi işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Örneğin, bir Windows 10 işletim sistemi yüklemesi yapacaksanız, Windows 10 ISO dosyası veya DVD medyası ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, macOS High Sierra Üzerine VM Fusion Yükleme adlı yazımıza göz atabilir ve VMware Fusion kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz…

macOS sanallaştırma yazılımı ile yeni bir makine oluşturmak çok basit adımları içerir. VMware Fusion 10/11 Pro ile aşağıdaki işletim sistemlerini kurabilirsiniz;

  1. Microsoft Windows
  2. Apple OS X
  3. Linux
  4. Novell NetWare
  5. Solaris
  6. VMware ESX
  7. FreeBSD

NOT: macOS Mojave 10.14 üzerine de Fusion ile yeni bir sanal makine oluşturabilirsiniz.

Mac Üzerinde Sanal Makine Oluşturma

macOS High Sierra 10.13 sisteminde VMware Fusion 10/11 Pro’yu kullanarak yeni bir sanal bilgisayar oluşturmak ve kurulacak işletim sistemi ISO dosyasını eklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

VM Fusion ikonu üzerine çift tıklayınız ve programı çalıştırınız. Yeni bir VM kurulumu için Select the Installation Method (Kurulum Yöntemini Seç) penceresinde Create a custom virtual machine (Özel bir VM oluştur) seçeneğine tıklayınız.

Kurulum Yöntemi Seçme

   Adım 2

Continue (Devam et) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Yeni Bir Makine Oluşturma

   Adım 3

macOS High Sierra üzerine Windows 10 kurmak için Choose Operating System (İşletim Sistemi Seç) penceresinde, Microsoft Windows / Windows 10 seçeneğini seçiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

İşletim Sistemi Seçme

   Adım 4

Choose Firmware Type (Yazılım Tipi Seç) penceresinde, Windows 10 UEFI kurulumu yapmak için UEFI seçeneğini seçiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

Firmware Tipi Seçme

   Adım 5

Windows 10 VM için Choose a Virtual Disk (Sana Disk Seç) penceresinde, Create a new virtual disk (Yeni bir sanal disk oluştur) seçeneğini seçiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

Sanal Bir Disk Seçme

   Adım 6

Sanal bilgisayar kurulumunu tamamlandıktan sonra, işletim sistemi ISO dosyasını import etmek için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) butonuna tıklayınız.

Sanal Makineyi Yapılandırma

   Adım 7

Yeni işletim sistemi adını yazınız ve Save (Kaydet) butonuna tıklayınız.

VM'yi Kaydetme

   Adım 8

CD/DVD aygıtı üzerine tıklayınız.

CD/DVD Aygıtı

   Adım 9

Windows 10 sisteminde CD/DVD aygıtına ISO dosyası eklemek için açılır menüden Choose a disc or disc image (Bir disk veya bir disk imajı seçiniz) seçeneğine tıklayınız.

Disk İmajı Seçme

   Adım 10

İşletim sistemi ISO imajının bulunduğu konumu seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayarak işlemi tamamlayınız.

ISO Dosyasını Açma

   Adım 11

Mac’te VMware yazılımı ile başarıyla sanal bilgisayar oluşturuldu. macOS üzerine artık Windows 10 kurulumunu başlatabilir ve kurabilirsiniz.

VM Kurulumu Tamamlandı

macOS Üzerinde Sanal Makine Kurulumu ⇒ Video

macOS sisteminde Fusion yazılımı ile yeni bir sanal makine oluşturmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, macOS üzerinde sanal makine oluşturma ve ISO dosyasını import etme adımlarını inceledik. Sonraki yazılarımızda, Fusion sanallaştırma yazılımı ile Windows, Linux işletim sistemleri kurulumlarını gerçekleştireceğiz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ macOS High Sierra VM Fusion 8.5 Yükleme
♦ VMware Workstation 14 macOS High Sierra 10.13 Yükleme
♦ VMware Workstation 14 macOS Sierra Kurma
♦ macOS High Sierra 10.13 ISO İndir
♦ macOS Sierra 10.12 ISO İndir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You cannot copy content of this page