Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir? – Sanallaştırma teknolojisi, tek bir fiziksel bilgisayar veya sunucunun donanım kaynaklarını kullanarak daha fazla verim elde edilmesidir. Sanallaştırma ile bir bilgisayar veya sunucu üzerinde bir çok sanal makine çalıştırabilirsiniz.
Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?

Bilişim dünyasında sanallaştırma teknolojisi, küçük veya büyük firmaların IT kaynaklarının masrafını azaltmaya yardımcı olur. Bir ağ topolojisinde birden fazla Server (Sunucu) kullanmak IT masraflarını arttırmaktadır. Dolayısıyla, birden fazla sunucu’ya sahip olan firmalar IT masraflarını en aza indirmek için Sanallaştırma Teknolojisini kullanmaktadırlar.

Sanallaştırma sayesinde bir sunucu’nun İşlemci, Ram, Ekran Kartı gibi donanım aygıtlarını birden fazla sanal bilgisayar üzerinde paylaşabilirsiniz. Sonuç olarak, tek bir sunucu üzerinde birden fazla çalışan sanal bilgisayarlara sahip olacaksınız ve IT ekipmanı giderlerinizi azaltmış olacaksınız.

Virtualization Technology Tarihçesi

Sanallaştırma, 1960’lı yıllardan günümüze kadar dayanmaktadır. 1960’lı yılların başında IBM firması büyük çaba ve geliştirme ile Time-Sharing teknolojisini çıkarmıştır. Time-Sharing, bir grup kullanıcı arasında bilgisayar kaynaklarının ortak kullanımıdır. Hem kullanıcıların hemde paylaşılan bilgisayar kaynaklarının verimliliğini arttırmak hedeflenmiştir.

Geniş bir donanım ihtiyacı gereksinimlerinden dolayı, IBM 1970’li yıllarda diğer sistemler ile uyumlu olarak tasarlanmış, ana bilgisayarları (mainframe) dizayn etmeye başladı.

Fiziki altyapı maliyetleri ve kullanıcı masaüstü bilgisayar bakım oranları artmış ve yetersiz kurtarma faaliyetleri olumsuz gelişmesiyle, Vmware 1999 yılında x86 sistemlerini tanıttı. Ancak, bu sanallaştırma platformu Tam Sanallaştırma (Full Virtualization) değildi. İlerleyen dönemlerde Vmware 2001 yılında ESX Server ve GSX Server iki yeni ürününü tanıttı.

GSX Server ile kullanıcılar sanal makineleri sadece işletim sistemi üzerinde çalıştırabiliyordu. Sonraki yıllarda ESX Server ile herhangi bir işletim sistemi gereksinimi duyulmadan, sanal makinelerin direk donanım üzerinde çalıştırılması için önemli adımlar atıldı.

Sanallaştırma teknolojileri geçmişten günümüze hızlı bir ilerleme kaydetti ve 2010’lu yıllardan itibaren Cloud Virtualization (Bulut Sanallaştırma) teknolojileri yaygın kullanım haline geldi.

Sanallaştırma Türleri Nelerdir?

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) sadece sanal makineleri kapsamaz aynı zamanda bir çok alanda da kullanılmaktadır. Sanallaştırma türleri/çeşitlerini açıklayalım.

   Server Virtualization (Sunucu Sanallaştırma)

Bilişim sektöründe en sık kullanılan sanallaştırma türüdür. Sunucu sanallaştırma ile tek bir fiziksel sunucu üzerine sanallaştırma yazılımı kurularak, üzerinde birden çok sanal bilgisayar çalıştırılabilir. Normal şartlar altında, Active Directory ve DNS hizmetleri tek bir fiziksel sunucu kurulmaktadır.

Fakat, sunucu sanallaştırma sayesinde aynı sunucu üzerinde diğer hizmetleri de çalıştırarak yeni bir ekipman satın almanız gerekmez.

   Desktop Virtualization (Masaüstü Sanallaştırma)

Masaüstü Sanallaştırma Teknolojisi, kişisel bilgisayar masaüstü ortamının bir istemci-sunucu bilgisayar modeli kullanarak fiziksel makineden ayrılması gerektiğini belirten bir kavramdır.

   Session Virtualization (Oturum Sanallaştırma)

Oturum Sanallaştırma Teknolojisi, bir fiziksel veya sanal sunucu kurularak kullanıcının yerel veya uzaktan kendisine verilen izinler doğrultusunda, merkezi sunucu üzerinde oturum açma kavramıdır. Terminal Server olarak da bilinen bu sanallaştırma türünde yerel ağdan veya WAN üzerinden RDP protokolü ile bağlantı sağlanmasıdır.

   Network Virtualization (Ağ Sanallaştırma)

Ağ Sanallaştırma Teknolojisi, network ortamında kaynakların en iyi düzeyde kullanılmasının yanısıra fiziksel portların en verimli şekilde kullanımı ve güvenliğin en üst düzeyde olmasını sağlar. Örneğin; yerel ağ üzerindeki farklı lokasyondaki istemcileri VLAN ile yapılandırmayı örnek verebiliriz.

   Storage Virtualization (Depolama Sanallaştırma)

Depolama Sanallaştırma Teknolojisi, birden çok ağ depolama aygıtının merkezi olarak tek bir konumdan yönetilmesidir. Tüm depolama aygıtları tek bir depolama aygıtı olarak yapılandırılır ve yönetilir. Depolama sanallaştırma veri yönetimini kolaylaştırır ve IT yöneticileri için ileri seviye depolama yönetimi ve güvenliği sağlar.

Virtualization Technology Altyapısı

Virtualization Technology çalışma mantığı aşağıdaki görüntülerde şekillendirilmiştir.

1. İlk fotoğraf sanallaştırmadan önceki durumdur. Tüm donanım kaynaklarını tek bir işletim sistemi kullanmaktadır.
2. İkinci fotoğraf sanallaştırmadan sonraki durumdur. Ve paylaşılan tüm donanım kaynaklarını, birden fazla işletim sistemi kullanmaktadır.

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?

Sanallaştırma Programları Nelerdir?

Sanallaştırma Teknolojisi nedir kısaca bahsettikten sonra, sanallaştırma programlarına örnek verelim. En yaygın kullanılan sanallaştırma programları şunlarıdır:

  1. VMware Workstation
  2. Oracle VM VirtualBox
  3. Hyper-V
  4. VMware Fusion
  5. Proxmox
  6. Xen Project
  7. OpenVZ

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir?

VMware Workstation Sanallaştırma Programı Kurulumu ⇒ Video

Bilgisayarınız üzerinde sanal makineler çalıştırmanıza izin veren VMware Workstation sanallaştırma programı kurulumu için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Günümüz teknoloji çağında sanallaştırmanın önemi gitgide artmakta ve küçük veya büyük firmalar IT ekipmanları masraflarını en aza indirgemek için sanallaştırma çözümlerine eğilim göstermektedir. Bu yazımızda Sanallaştırma Teknolojisi nedir ve sanallaştırma türleri nelerdir kısaca bahsettik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) Nedir İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ BIOS Üzerinden Sanallaştırma Açma
VMware Fusion Kurulumu ve Kullanımı
♦ VirtualBox Kurulumu
 VMware Workstation Kurulumu
♦ VMware ile Windows 10 Kurulumu
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 17 =

Show Buttons
Hide Buttons