Virtualization Technology Nedir? Ne İşe Yarar? – Sanallaştırma (Virtualization Technology) nedir diye hiç düşündünüz mü ?Virtualization Technology Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Virtualization Technology Nedir? Ne İşe Yarar?

Virtualization Technology Nedir? Ne İşe Yarar?

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) hakkında düşündüğümüzde, sanal kelimesi birşeyler ifade ediyor gibi… Yani gerçekte yeri ve varlığı olmayan ancak zihinde canlandırabileceğimiz herhangi bir şey sanaldır.

Mesela bayram kutlama kart tasarımı yapacaksınız ilk önce şeklini, boyutunu, renk uyumunu kabataslak düşünürsünüz. İşte sanal sistemi burada kullandık. Şimdi teknoloji bazında sanal sistemi düşündüğümüzde, elimize bir HDD alalım. Bunu nasıl sanal kullanabilirim ki diyoruz değil mi ? Bilgisayarımızdaki HDD’yi başka bilgisayar ile birlikte aynı anda kullanamayız değil mi ? Tabiki hayır.. Sanal düşünelim ? Nasıl kullanabiliriz acaba ? Bilgisayarımızın üzerinde bir adet işletim sistemi ve bir adet HDD vardır.

O zaman ben bilgisayarımın içinde 1 adet işletim sistemi kursam örneğin kendi bilgisayarım Windows 10, üzerine kuracağım sanal sistem Windows 8 olsun. Elimizdeki tek HDD’den örneğin 40GB yer ayırıp Windows 8’e tahsis edip böylelikle elimizdeki tek bir HDD’yi iki işletim sisteminin kullanımına açmış bulunduk.

Virtualization Technology Tanımı

Sanallaştırmayı (Virtualization Technology) az çok anlamışınızdır sanırım. Şimdi güzel bir tanım yaparsak; birden fazla işletim sistemini sanallaştırma programı ile tek bir bilgisayarda çalıştırmaya olanak sağlayan, gerekli donanım ihtiyacını fiziki bilgisayarımızdan ayırıp kurulan sanal işletim sistemleri ile paylaşarak kaynaklara erişmeyi sağlayan teknolojiye sanallaştırma denir.

Virtualization Technology Tarihçesi

Sanallaştırma yeni bir fikir çıkışı elbette değildir ki, bu 1960’lı yıllardan günümüze dayanmaktadır. 1960’lı yılların başında IBM firması büyük çaba ve geliştirme ile Time-Sharing teknolojisini çıkarmıştır. Time-Sharing, bir grup kullanıcı arasında bilgisayar kaynaklarının ortak kullanımıdır. Hem kullanıcıların hemde paylaşılan bilgisayar kaynaklarının verimliliğini arttırmak hedeflenmiştir.

Geniş bir donanım ihtiyacı gereksinimlerinden dolayı, IBM 1970’li yıllarda diğer sistemler ile uyumlu olarak tasarlanmış, ana bilgisayarları (mainframe) dizayn etmeye başladı.

Fiziki altyapı maliyetleri ve kullanıcı masaüstü bilgisayar bakım oranları artmış ve yetersiz kurtarma faaliyetleri olumsuz gelişmesiyle, Vmware 1999 yılında x86 sistemlerini tanıttı. Ancak, bu sanallaştırma platformu Tam Sanallaştırma (Full Virtualization) değildi. İlerleyen dönemlerde Vmware 2001 yılında ESX Server ve GSX Server iki yeni ürününü tanıttı.

GSX Server ile kullanıcılar sanal makinelerini sadece işletim sistemleri üzerinde çalıştırabilirdi. ESX Server artık Full Virtualization ile herhangi bir işletim sistemi gereksinimi duyulmadan, direk donanım platformu üzerinde sanal makinelerini çalıştırabilmeleri için inşa edildi.

Sanallaştırma geçmişten günümüze adım adım ilerleyerek artık bir çok firma sanallaştırma çözümlerine yönelmektedir. 2010’lu yıllardan itibaren Cloud Virtualization (Bulut Sanallaştırma) teknolojileri gelişmiştir. Ve şuan günümüzde oldukça yaygın kullanılmaktadır.

Virtualization Technology Türleri

Bugün sanallaştırma döneminde bir çok konsept geniş ölçüde kullanılmaktadır. Bunlar;

1. Server Virtualization Technology (Sunucu Sanallaştırma)
2. Desktop Virtualization Technology (Masaüstü Sanallaştırma)
3. Session Virtualization Technology (Oturum Sanallaştırma)
4. Network Virtualization Technology (Ağ Sanallaştırma)
5. Storage Virtualization Technology (Depolama Sanallaştırma)

1. Server Virtualization (Sunucu Sanallaştırma)

Bilişim teknolojilerinde en sık kullanılan sanallaştırma türüdür. Tek bir fiziksel sunucu üzerine sanallaştırma yazılımı kurularak, üzerinde birden çok bağımsız ayrı ayrı işletim sistemlerinin kurulmasını sağlar. Normal şartlar altında, Active Directory servisi için tek bir fiziksel sunucu kurulmaktadır. DNS sunucusu için de tek bir fiziksel sunucu kurulmaktadır. Tabi bu maliyeti ciddi derecede arttırır. İşte bu gibi durumlarda Server Virtualization (Sunucu Sanallaştırma) teknolojisi kullanılarak, tek bir sunucu üzerinde iki ayrı bağımsız sunucu işletim sistemi kurularak bu görevler paylaştırılır.

2. Desktop Virtualization (Masaüstü Sanallaştırma)

Masaüstü sanallaştırma teknolojisi ile eski uygulamaların yeni sistemler üzerinde çalıştırılması sağlanır. Örneğin; kullanıcı bilgisayarına sanallaştırma programı kurarak, eski sürüm programın geriye dönük uyumlu olduğu işletim sistemi üzerinde çalıştırılmasının sağlanması bir masaüstü sanallaştırma çözümüdür.

3. Session Virtualization (Oturum Sanallaştırma)

Oturum Sanallaştırma işleminde ise, fiziksel veya sanal bir sunucu kurularak kullanıcının yerel veya uzaktan kendisine verilen izinler doğrultusunda, merkezi sunucu üzerinde oturum açma işlemidir. Terminal Server olarak da bilinen bu sanallaştırma türü, yerel veya uzaktan RDP protokolü aracılığı ile bağlanılarak işlemlerin uzaktan yapılmasıdır. Örneğin; bir firmada ortak olarak kullanılan bir programı baz alarak, ortak sunucuda bu programın kurulmasıyla kullanıcıların uzaktan erişip bu programı çalıştırmaları bir çok etken verimliliği getirmektedir.

VMware Workstation programı ile sanallaştırmaya giriş yapmak için, VMware Workstation Nedir ? Ne İşe Yarar ? Niçin Kullanılır ? adlı konuya göz atabilirsiniz…

4. Network Virtualization (Ağ Sanallaştırma)

Ağ Sanallaştırma, network ortamında kaynakların en iyi düzeyde kullanılmasının yanısıra fiziksel portların en verimli şekilde kullanımı ve güvenliğin en üst düzeyde olmasını sağlar. Örneğin; Layer3 (Katman3) Switch’lerde VLAN yapısı kullanılarak tek bir fiziksel port üzerinden, istediğiniz VLAN oluşturabilirsiniz. Böylelikle, kablolama maliyetlerini de düşürmüş oluruz.

5. Storage Virtualization (Depolama Sanallaştırma)

Bugün günümüzde depolamanın önemi oldukça artmış bulunmaktadır. Büyük firmaları bırakın artık kişisel bilgisayar kullanıcılarının bile küçük saplı storage çözümleri vardır. Tabi firma büyüdükçe depolama ihtiyacıda bir o kadar artmakta ve beraberinde maliyeti sürüklemektedir. Burada çözüm olarak firmalar Storage Virtualization (Depolama Sanallaştırma) teknolojisini kullanıyor. Depolama teknolojisi veri yönetimini kolaylaştırır ve BT ortamında ileri seviye depolama yönetimini sağlar. Ayrıca Disk kaynakları %50 daha verimli kullanılır.

Virtualization Technology Altyapısı

Virtualization Technology çalışma mantığı aşağıdaki görüntülerde şekillendirilmiştir.

İlk fotoğraf sanallaştırmadan önceki durumdur. Tüm donanım kaynaklarını tek bir işletim sistemi kullanmaktadır.
İkinci fotoğraf sanallaştırmadan sonraki durumdur. Ve paylaşılan tüm donanım kaynaklarını, birden fazla işletim sistemi kullanmaktadır.

Virtualization Technology Nedir ? Ne İşe Yarar ?Virtualization Technology Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Sanallaştırma Programları

Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) programlarına göz atacak olursak, bunlardan en yaygın kullanımı VMware Workstation ve Microsoft Hyper-V programlarıdır.

Virtualization Technology Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Sanallaştırma İçin VMware Workstation Kurulumu ⇒ Video

  Son Söz

Virtualization Technology görüldüğü gibi tek bir sunucu rolü ile beraber kullanılmamaktadır. Günümüzde Virtualization Techology kullanımı oldukça artmıştır ve artmaya da devam etmektedir. Size tavsiye edebileceğim en güzel sanallaştırma programı VMware Workstation programıdır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Virtualization Technology Nedir? Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =