Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir? – Intel Virtualization Technology (Sanallaştırma Teknolojisi) masaüstü veya laptop’larda donanım özelliği ile alakalıdır. Vmware Workstation, Oracle VirtualBox gibi Sanallaştırma programlarını kullanabilmek için bu özelliğin etkin olması gerekmektedir.Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir?

Donanım sanallaştırma ile gerek uygulamalar gerekse işletim sistemlerini çalıştırabilmek için, bilgisayarınızın anakartı üzerindeki BIOS ayarlarında etkinleştirilmiş olması gerekmektedir. Intel Virtualizaton Technology, eğer anakartınızın işlemcisinde bu özellik yok ise, işlemci içerisinde yerleşik olduğundan dolayı bu özelliği aktif edemezsiniz.

Sanallaştırma hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz Virtualization Technology Nedir ? Ne İşe Yarar ? adlı konuyu okumanızı tavsiye ediyorum.

Ancak, yeni bir bilgisayar satın alırken bu özelliği göz önünde bulundurmanız gerekir. Veya masaüstü bir bilgisayarınız işlemcisi bu özelliği desteklemiyor ise, Intel Virtualization Technology özelliğini destekleyen yeni bir işlemci satın almanız gerekmektedir.

Şahsen, yeni laptobumu satın almadan önce bu özelliğe bizzat değerlendirdim. Aşağıdaki görüntüde Intel’in sitesinde işlemci modelini araştırma yaptıktan sonra özellikleri yer almaktadır.

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

Özellikle Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde, işlemcinin (vt-x/amd-v) intel ve amd için virtualization technology özelliğinin etkinleştirilmiş olması gerekir. Günümüzde hemen hemen her yeni çıkan işlemci üzerinde sanallaştırma teknolojilerinin artması sebebiyle bu özellik bulunmaktadır.

Eğer bilgisayarınız eski ise bu özelliğinin olup olmadığını merak ediyorsanız, buradan programı indiriniz. Intel’in sitesine bağlanacaktır ve işlemci belirleme aracını indirip kurduktan sonra bu özelliği görebilirsiniz. Veya aşağıdaki butondan google hesabım üzerinden indirebilirsiniz.

 
Aşağıdaki görüntüden, CPU Technologies kısmından, işlemcimin Virtualization Technology özelliğini dekteklediğini görüyoruz.

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

Sanallaştırma teknojisinde kullanılan VMware Workstation programı hakkında bilgi almak için, VMware Workstation Nedir? Ne İşe Yarar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

Intel Virtualization Technology Etkinleştirme

Kısa bilgi verdikten sonra, şimdi bilgisayarımızın BIOS ayarlarından bu özelliği aktif edelim. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve F2’ ye basarak BIOS ayarlarınıza giriniz. BIOS ayarlarından Configuration (Yapılandırma) kısmına geliyoruz ve burada Intel Virtualization Technology özelliğinin kapalı olduğunu görüyoruz.

   Adım 1

Intel Virtualization Technology üzerine gelip, Enter’a basınız.

Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

   Adım 2

Çıkan seçenekten, Enabled (Etkin) seçeneğinin üzerine gelip, Enter’a basınız.

Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

   Adım 3

Evet artık artık Intel Virtualization Technology etkin durumdadır. BIOS ekranın ayarımızı kaydedip çıkmak için F10 basınız.

Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

   Adım 4

Son olarak basit bir sağlama yapmak isterseniz, görev yöneticisini açıp, işlemcinin üzerine tıklayınız ve aşağıdaki görüntüde bu özelliğin aktif olduğunu görebilirsiniz.

Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir ?

  Son Söz

Masaüstü ve Laptop’larda Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. VMware Workstation, Oracle VirtualBox gibi sanallaştırma programlarının kullanılabilmesi için bu ayarın bilgisayarınızın BIOS ayarlarından etkinleştirilmesi kesinlikle gereklidir. Intel Virtualization Technology, Intel işlemcilerinin içinde barındırılır ve sonradan ek yapılamaz. Yeni bir bilgisayar alırken veya mevcut bilgisayarınızda işlemci yükseltmesi yapılarak bu özellik elde edilebilir. Fakat bu işlem için BIOS güncellemesi gerekebilir. Bu yazımında sonuna gelerek sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçaklın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


Intel Virtualization Technology Nasıl Etkinleştirilir? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × four =