Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar?

Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar?Hypervisor, fiziksel makine ile sanal makine arasında görev yapan bir yazılım katmanıdır.
Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar?

Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar?

Hypervisor (Hipervizör) bir sanallaştırma teknolojisi bileşenidir. Günümüzde, Hypervisor yazılımı kullanılarak birçok sanallaştırma çözümü geliştirildi. Hypervisor ile bilgisayarınız üzerinde sanal makineler çalıştırmanıza izin veren programlar geliştirildi.

Hypervisor Tipleri / Türleri

Hypervisor yazılımı hem donanım üzerinde hem de bir işletim sistemi üzerinde çalışabilmektedir. Sonuç olarak, Hypervisor tipleri 2’ye ayrılır. Bunlar;

  1. Type 1 (Tip 1)
  2. Type 2 (Tip 2)

Hypervisor Tip 1 Nedir?

Hypervisor Tip 1, direk olarak donanım üzerine kurulur. Donanım üzerinde çalışan Hypervisor yazılımı, sanal makineleri kendi üzerinde barındırır. Fiziksel bir server (sunucu) üzerine kurularak, maliyetleri en az indirir. Fiziksel bir sunucu üzerinde çalışan Hypervisor yazılımı ile birden fazla Microsoft Server işletim sistemi kurulabilir ve yönetilebilir.

Hypervisor Tip 1, ayrıca Native ve Bare Metal olarak da adlandırılır. Sonuç olarak, Hypervisor Tip 1 ile fiziksel bir sunucudan daha fazla yararlanılır.

Hypervisor Type 1 yazılımını kullanan sanallaştırma programları / çözümleri şunlardır;

Hypervisor Tip 2 Nedir?

Hypervisor Tip 2 versiyonu ise, bir işletim sistemi üzerine diğer uygulamalar gibi kurulur. Hypervisor Tip 2 ayrıca Hosted Hypervisors olarak adlandırılır. Hypervisor Tip 2 yazılımını kullanan sanallaştırma programlarına şunları örnek verebiliriz;

Hypervisor Tip 2 ile bir fiziksel sunucudan tam olarak faydalanılamaz. Hypervisor Tip 2 bir işletim sistemi üzerinde katmak olarak çalıştığı için, performans konusunda sorunlar yaşanacaktır.

Not: Hypervisor yazılımını bilgisayarınızda etkinleştirebilmek için, işlemcinizin sanallaştırma özelliğini desteklemesi gerekir. Ayrıca, işlemciniz 64 Bit olması gerekmektedir. Sanallaştırma özelliğini etkinleştirmeyi bilmiyorsanız, Virtualization Technology Etkinleştirme adlı yazımıza göz atınız.

  Son Söz

Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar? – Bu yazmızda, Hypervisor nedir ne işe yarar ve çalışma mantığı nedir kısaca bahsettik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Hypervisor Nedir? Hypervisor Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ CPU SLAT Nedir?
♦ MacOS High Sierra PlayOnMac 4.2.12 Kurulumu
♦ VirtualBox Sanal Makine Oluşturma
♦ VMware Virtual Network Editor Ayarları
♦ VMware Fusion Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =

Show Buttons
Hide Buttons