Windows 10 VirtualBox Kurulumu

Windows 10 VirtualBox KurulumuOracle VM VirtualBox birçok platform üzerine kolayca kurulabilmektedir. Bu yazımızda Windows 10 üzerine VirtualBox kurulumu yapacağız.
Windows 10 VirtualBox Kurulumu

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

VirtualBox kurulumu adımlarına geçmeden önce, Oracle VM VirtualBox Nedir adlı konuya göz atabilirsiniz. VirtualBox bildiğiniz gibi bir sanallaştırma programıdır ve bu program ile fiziksel bilgisayarımıza bir çok yeni sanal işletim sistemleri kurabiliriz.

Windows 10 64 bit veya 32 bit üzerine Oracle VM VirtualBox programını yükledikten sonra, sadece sanal makine oluşturarak Windows, Linux ve hatta MacOS işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Hangi işletim sistemini kurmak ve çalıştırmak istiyorsanız, sadece ISO dosyasına ihtiyacınız olacaktır.

Windows XP/7/8/8.1/10 Sistemleri Üzerinde Oracle VM VirtualBox Kurulumu

Windows işletim sistemleri üzerinde VirtualBox yüklemek çok kolaydır. Sürekli geliştirilen VirtualBox sürümleri arasında kurulum farkı yoktur ve sonuç olarak her yeni sürümü bilgisayarınıza indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek VirtualBox kurulumu ve Extension Pack kurulumu yapabilirsiniz.

VirtualBox kurulumu adımlarına artık geçebiliriz. VirtualBox programı ayrıca donanım kaynaklarını daha verimli ve performanslı kullanmak için Extension Pack ihtiyaç duyar. VirtualBox kurulumundan sonra Extension Pack kurulumunu da gerçekleştireceğiz.

Ayrıca, aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10 üzerinde VirtualBox 5.2.16 ve VirtualBox 5.2.17 sürümlerini de kurabilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle VirtualBox programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Bu programı virtualbox.org/wiki/Downloads adresinden, Windows platformu için Windows hosts seçeneğine tıklayarak indirebilirsiniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 2

Setup dosyası üzerinde sağ tuş / yönetici olarak çalıştır‘a tıklayınız.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 3

VirtualBox Wizard penceresinde Next (İleri) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 4

Program özellikleri kurulum penceresinde varsayılan olarak tüm özellikler yüklenecektir. Buradaki seçenekleri olduğu gibi bırakarak Next butonuna tıklayınız.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 5

VirtualBox kısayolları penceresinde, yalnızca masaüstüne kısayol bırakmak istiyorsanız o seçeneği seçerek devam edebilirsiniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 6

VirtualBox Network Interfaces (Ağ Arayüzleri) penceresinde ağ özelliğinin ağınızı resetleyeceğini bildirmektedir. Kuruluma devam etmek istiyor musunuz sorusuna Yes (Evet) diyerek devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 7

Oracle VM VirtualBox kuruluma hazır! Kurulumu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 8

VirtualBox kuruluyorken bekleyiniz…

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 9

Bilgisayarınızın USB aygıtlarını kullanabilmek için aşağıdaki gibi ek bir yazılım kurulması gerekir. Aşağıdaki görüntüdeki gibi bir ekran ile karşılaştığınızda Install (Kur) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 10

Windows 10 üzerinde VirtualBox kurulumu başarıyla tamamlandı. Finish (Bitir) butonuna tıklayarak programı başlatabilirsiniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

Oracle VM VirtualBox Extension Pack Kurulumu

Windows 10 VirtualBox kurulumu adımlarını tamamladıktan sonra, USB gibi donanım aygıtlarını daha performanslı ve daha verimli kullanabilmek için Extension Pack kurulumu yapmamız gereklidir.

VirtualBox Extension Pack yazılımını yine kendi sitesinden indirebilirsiniz. Yukarıdaki Adım 1’de All Supported Platforms seçeneğine tıklayarak Extension Pack yazılımını indirebilirsiniz.

   Adım 1

Oracle VM VirtualBox Extension Pack yazılımını bilgisayarınıza indirdikten sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi yeşil bir tonda olacaktır. Extension Pack üzerine çift tıklayarak kuruluma başlayabilir veya sağ tuş / aç diyerek devam edebilirsiniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 2

Extension Pack kurulumunda aşağıdaki görüntüdeki gibi bir soru ile karşılacaksınız. Yükle butonuna tıklayarak kuruluma devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 3

VirtualBox Lisansı penceresinde anlaşmayı kabul ederek devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 4

VirtualBox Extension Pack kurulumu tamamlandı. Tamam butonuna tıklayarak devam ediniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

   Adım 5

Windows 10 işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox kurulumu tamamlandı. VirtualBox programının en güncel sürüm olduğunu aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

Windows 10 VirtualBox Kurulumu

Windows 10 Üzerinde VirtualBox Kurulumu ⇒ Video

Windows 10 üzerinde VirtualBox kurulumu adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Windows 10 VirtualBox Kurulumu – Bu yazımızda VirtualBox kurulumu adımlarını gerçekleştirdik. Daha sonraki yazılarımızda VB ile sanal makina kurulumu ve işletim sistemleri kurulumlarını gerçekleştireceğiz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Windows 10 VirtualBox Kurulumu İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ VirtualBox Windows 7 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows XP Kurulumu
♦ VirtualBox Windows Millennium Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 98 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 Kurulumu
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 5 =