Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.6 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 10 PC/Laptop üzerinde sanal makineler kurup çalıştırmanıza izin veren Oracle VM VirtualBox 6.0.6 kurulumu yapacağız.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.6 Kurulumu

Oracle VM VirtualBox birçok platform üzerine kolayca kurulabilmektedir. Bu yazımızda Windows 10 üzerine VirtualBox kurulumu yapacağız.

VirtualBox kurulumu adımlarına geçmeden önce, Oracle VM VirtualBox Nedir adlı konuya göz atabilirsiniz. Oracle VM VBox bildiğiniz gibi bir sanallaştırma programıdır ve bu program ile fiziksel bilgisayarımıza bir çok yeni sanal işletim sistemleri kurabiliriz.

Windows 10 64 bit veya 32 bit üzerine Oracle VM VirtualBox programını yükledikten sonra, sadece sanal makine oluşturarak Windows, Linux ve hatta macOS işletim sistemlerini kurabilirsiniz. Hangi işletim sistemini kurmak ve çalıştırmak istiyorsanız, sadece ISO dosyasına ihtiyacınız olacaktır.

Windows işletim sistemleri üzerinde Oracle sanal makine programını yüklemek çok kolaydır. Sürekli geliştirilen VirtualBox sürümleri arasında kurulum farkı yoktur ve sonuç olarak her yeni sürümü bilgisayarınıza indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek VirtualBox ve Extension Pack kurulumu yapabilirsiniz.

VirtualBox kurulumu adımlarına artık geçebiliriz. VirtualBox programı ayrıca donanım kaynaklarını daha verimli ve performanslı kullanmak için Extension Pack ihtiyaç duyar. VirtualBox kurulumundan sonra Extension Pack kurulumunu da gerçekleştireceğiz.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.6 Kurulumu

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımının son sürümü 6.0.6‘tür. VirtualBox’ın 6.0 dağıtımı Linux 4.20 kernel için HiDPI geliştirmesini içerir. Bu dağıtım ile gelen yeni özellikler şunlardır;

  • Kullanıcı arayüzü daha sade ve stabil hale getirildi.
  • Oracle Cloud altyapısına sanal makineleri export etme desteği.
  • Windows Guest’ler için 3D grafik desteği.
  • Windows 10 üzerinde Hyper-V performansı desteği.

VirtualBox 6.0.6 yenilikleri hakkında daha fazla bilgi için Changelog kontrol edebilirsiniz.

Windows 10’da yeni bir sanal makine oluşturup üzerinde bir Linux işletim sistemi kurabilmek için VirtualBox 6.0.6 kullanmanızı tavsiye ederiz. Windows 10 üzerinde adım adım VirtualBox 6.0.6 kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Öncelikle Windows 10 için Oracle VM VirtualBox 6.0.6’ü indirmek için https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresini ziyaret ediniz ve aşağıdaki görüntüdeki gibi Download VirtualBox 6.0 butonuna tıklayınız.

Windows İçin VirtualBox 6.0'ı İndirme

   Adım 2

Kullandığınız işletim sistemi tipi Windows 10 ise Windows Hosts seçeneği üzerine tıklayarak indirme işlemini başlatınız.

Windows İçin VirtualBox 6.0'ı İndirme

   Adım 3

Kurulum dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra .exe uzantılı dosya üzerinde Sağ Tuş / Yönetici Olarak Çalıştır‘a tıklayınız.

Kurulum sihirbazı açıldıktan sonra Next (İleri) butonuna tıklayınız.

VirtualBox 6.0 Kurulum Sihirbazı

   Adım 4

Custom Setup (Özel Kurulum) penceresinde alttaki görüntüde gördüğünüz gibi varsayılan olarak bırakınız ve Next‘e tıklayınız.

VirtualBox Custom Setup (Özel Kurulum)

   Adım 5

Oracle yazılımı için bir masaüstü kısayolu ve hızlı başlat kısayolu oluşturmak için alttaki görüntüdeki seçenekleri işaretleyiniz ve Next‘e tıklayınız.

VirtualBox İçin Masaüstü ve Başlat Menüsü Kısayolu Oluşturma

   Adım 6

Ağ ayarlarınızın kısa süre için disconnected olacağı bildirilmektedir. Programı yüklemeye devam etmek için Yes (Evet) butonuna tıklayınız.

Uyarı: Ağ Arayüzleri

   Adım 7

Windows 10 üzerinde VirtualBox 6.0.6 kurulumunu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

VirtualBox 6.0 Yüklemeyi Başlatma

   Adım 8

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra programı çalıştırmak için alttaki seçeneği işaretleyiniz ve Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

VirtualBox 6.0'ı Çalıştırma

   Adım 9

VirtualBox 6.0.6 sanal makine programını çalıştırdıktan sonra Help / About kısmından sürümünü aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz.

VirtualBox 6.0

VirtualBox 6.0.6 İçin Extension Pack Yükleme

Oracle sanallaştırma yazılımını başarıyla sisteminize kurup çalıştırdıktan sonra yapmanız gereken ilk şey Extension Pack (Uzantı Paketi) eklemektir. Uzantı paketi sayaesinde sanal makineler ile host’unuz arasında sürükle bırak yöntemi ile dosya transferi yapabilirsiniz. Ayrıca, çalışan VM’leri tam ekran modunda kullanabilirsiniz.

Extension Pack 6.0.6 kurmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

Windows 10 için Extension Pack 6.0 indirmek için alttaki görüntüdeki gibi All supported platforms seçeneğine tıklayınız.

Extension Pack 6.0 İndirme

   Adım 2

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Extension Pack yazılımının ikonu yeşil renkte olduğunu görebilirsiniz. Kurulumu başlatmak için dosya üzerine çift tıklayınız daha sonra alttaki görüntüdeki gibi Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Extension Pack 6.0 Yükleme

   Adım 3

Uzantı paketi kurulumu başarıyla tamamlandıktan sonra OK (Tamam) tıklayınız ve bilgi penceresini kapatınız.

Extension Pack 6.0 Yükleme

   Adım 4

Windows 10 üzerinde VBox için Extension Pack kurulumu’nu tamamladıktan sonra versiyonunu denetlemek için File / Preferences ve ardından Extensions seçeneğine tıklayınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi program arayüzünde Extension Pack sürümünü görebilirsiniz.

Extension Pack 6.0 Yükleme

VBox 6.0.6 Kurulumu ⇒ Video

Windows 10 PC/Laptop üzerinde adım adım VirtualBox 6.0.6 ve Extension Pack 6.0.6 kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

VBox 6.0.4 Kurulum Videosu


Windows XP/7/8/8.1/10 Sistemleri Üzerinde VirtualBox 5.x Kurulumu

Ayrıca, aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10 üzerinde VirtualBox 5.2.16 ve 5.2.17 sürümlerini de kurabilirsiniz.

   Adım 1

Öncelikle Oracle VBox programını bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Bu programı virtualbox.org/wiki/Downloads adresinden, Windows platformu için Windows hosts seçeneğine tıklayarak indirebilirsiniz.

Windows İçin VirtualBox 5.x İndirme

   Adım 2

Setup dosyası üzerinde sağ tuş / yönetici olarak çalıştır‘a tıklayınız.

Oracle VM VBox Programını Yönetici Olarak Çalıştırma

   Adım 3

Setup Wizard penceresinde Next (İleri) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Oracle VM VBox 5.x Kurulum Sihirbazı

   Adım 4

Program özellikleri kurulum penceresinde varsayılan olarak tüm özellikler yüklenecektir. Buradaki seçenekleri olduğu gibi bırakarak Next butonuna tıklayınız.

VirtualBox Custom Setup (Özel Kurulum)

   Adım 5

Kısayol oluşturma penceresinde, yalnızca masaüstüne kısayol bırakmak istiyorsanız o seçeneği seçerek devam edebilirsiniz.

VirtualBox İçin Masaüstü ve Hızlı Başlat Kısayolları Oluşturma

   Adım 6

Network Interfaces (Ağ Arayüzleri) penceresinde ağ özelliğinin ağınızı resetleyeceğini bildirmektedir. Kuruluma devam etmek istiyor musunuz sorusuna Yes (Evet) diyerek devam ediniz.

Network Interfaces (Ağ Arayüzleri)

   Adım 7

Kurulumu başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayınız.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 8

Oracle sanallaştırma yazılımı kuruluyorken bekleyiniz…

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 9

Bilgisayarınızın USB aygıtlarını kullanabilmek için aşağıdaki gibi ek bir yazılım kurulması gerekir. Aşağıdaki görüntüdeki gibi bir ekran ile karşılaştığınızda Install (Kur) butonuna tıklayarak devam edin.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 10

Windows 10 üzerinde VirtualBox kurulumu başarıyla tamamlandı. Finish (Bitir) butonuna tıklayarak programı başlatabilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Oracle VM VBox 5.x için Extension Pack Yükleme

Windows 10 üzerine Oracle VM VBox kurulumu adımlarını tamamladıktan sonra, USB gibi donanım aygıtlarını daha performanslı ve daha verimli kullanabilmek için Extension Pack kurulumu yapmamız gereklidir.

Extension Pack yazılımını yine kendi sitesinden indirebilirsiniz. Yukarıdaki Adım 1’de All Supported Platforms seçeneğine tıklayarak Extension Pack yazılımını indirebilirsiniz.

   Adım 1

Oracle VM Extension Pack yazılımını bilgisayarınıza indirdikten sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi yeşil bir tonda olacaktır. Extension Pack üzerine çift tıklayarak kuruluma başlayabilir veya sağ tuş / aç diyerek devam edebilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 2

Extension Pack kurulumunda aşağıdaki görüntüdeki gibi bir soru ile karşılacaksınız. Yükle butonuna tıklayarak kuruluma devam edin.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 3

Lisans penceresinde anlaşmayı kabul ederek devam edin.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 4

Extension Pack kurulumu tamamlandı. Tamam butonuna tıklayarak devam edin.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 5

Windows 10 işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox yükleme adımları tamamlandı. Programın en güncel sürüm olduğunu aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

Windows 10 Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Windows 10 Üzerinde Oracle VM VBox 5.x Yükleme ⇒ Video

Microsoft Win 10 üzerinde Oracle VM VBox yükleme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda VirtualBox kurulumu adımlarını gerçekleştirdik. Daha sonraki yazılarımızda VB ile sanal makina oluşturma ve işletim sistemleri kurulumlarını gerçekleştireceğiz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   İlgili Yazılar


VBox Kullanarak Windows 7 Yükleme
♦ VBox Kullanarak Windows XP Yükleme
♦ VBox Kullanarak Windows Millennium Yükleme
♦ VBox Kullanarak Windows 98 Yükleme
♦ VBox Kullanarak Windows 95 Yükleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 1 =