VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Sanal Makine Clone AlmaOracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanırken bir sanal makineyi Clone işlemi ile çoğaltarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.
VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Clone almadan önce, sanal makinenin sistemini düzgünce yapılandırmanız gerekir ve daha sonra Clone işlemi ile birden fazla sanal makine oluşturabilirsiniz. VirtualBox’ta yeni bir sanal makine kurarak yeni bir işletim sistemi yüklemek yerine, bir işletim sistemini Clone (Klonlamak) ile kolayca çoğaltabilirsiniz.

Bir sanal makineyi klonladıktan sonra, kullanıcı hesabında SID numarası çakışması olabilir. Dolayısıyla, varolan kullanıcıyı silmeniz ve tekrar yeni bir hesap oluşturmanız gerekebilir. Eğer SID numarasının otomatik olarak değişmesini istiyorsanız, Windows işletim sisteminde Sysprep işlemini uygulamanız gerekir ve daha sonra Clone yaparak bu sanal makineyi çoğaltabilirsiniz.

VirtualBox üzerinde kurulu olan bir sanal makineyi klonlamak birkaç adımdan oluşur. Sanal makineyi klonlama yaparken diskinizde yeterli hafıza olduğunuzdan emin olunuz.

VirtuaBox Üzerinde Sanal Makine Kopyalama/Çoğaltma

VirtualBox’ta kullandığınız sanal makineleri kopyalamak veya çoğaltmak için Clone işlemini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir sanal makineyi kopyalamak için, sanal makinenin kurulu olduğu lokasyondaki dosyaları kopyaladıktan sonra başka bir konuma yapıştırarakta çoğaltabilirsiniz.

VirtualBox sanal makine Clone almak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Oracle VM VirtualBox programını açınız ve kurulu olan bir sanal makine üzerinde Sağ Tuş / Clone seçeneğine tıklayınız.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 2

Klonlanacak sanal makine için bir isim yazınız ve Reinitialize the MAC address of all network cards (Tüm ağ kartlarının MAC adreslerini sıfırla) seçeneğini işaretleyerek Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Reinitialize the MAC address of all network cards nedir?

Bir network üzerinde aynı MAC adresine sahip iki bilgisayar kesinlikle olamaz. Dolayısıyla bir sanal ortam üzerinde de bu durum geçerlidir. Bir sanal makineyi klonlarken, MAC adresinin yenilenmesini sağlamak için Reinitialize the MAC address of all network cards seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 3

VirtualBox’ta iki adet Clone tipi vardır. Bunlar;

  1. Full Clone (Tam Klon)
  2. Linked Clone (Linkli/Bağımlı Klon)

Full Clone: Klonlanan sanal makine ana makineden etkilenmez. Örneğin, Windows 7 sanal makineyi Full Clone yaptınız ve daha sonra ana sanal makineyi sildiğinizde, klonlanan sanal makine silinmeyecektir.

Linked Clone: Klonlanan sanal makine, ana sanal makineden etkilenir. Yukarıda verilen örnekten yola çıkarak, klonlanan sanal makine silindiğinde ana makine de silinecektir.

Aşağıdaki görüntüdeki gibi Full Clone (Tam Klon) seçeneğini seçiniz ve Clone butonuna tıklayınız.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 4

VirtualBox üzerinde sanal makine klonlanırken bekleyiniz…

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 5

Sanal makine clone alma başarıyla tamamlandıktan sonra, ana sanal makinenin ve klonlanan sanal makinenin MAC adreslerini kontol edelim.

Windows 7 Clone ayarlarını açınız ve sol panelden Network (Ağ) tıklayınız ve sağ panelden Adapter 1 kısmından MAC adresini inceleyiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 6

Ana sanal makine ayarlarını açınız ve aynı şekilde MAC adresini kontrol ettiğinizde, MAC adresinin değiştiğini aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 7

Son olarak, klonlanan sanal makine çalıştırıldığında başarılı olarak çalıştığını aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma ⇒ Video

Sanal makine kopyalama veya çoğaltma işlemi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma – Bu yazımızda, VirtualBox üzerinde varolan bir sanal makineyi Clone alma işlemi ile çoğalttık. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ VirtualBox 5.2.6 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 7 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 İnternet Bağlantısı
♦ VirtualBox Windows 95 Windows Protection Error Hatası Çözümü
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + eighteen =

Show Buttons
Hide Buttons