VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

Bu yazımızda, Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı üzerinde bir sanal makine için Clone alma adımlarını inceleyeceğiz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanırken bir sanal makineyi Clone işlemi ile çoğaltarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

VirtualBox Clone almadan önce, sanal makinenin sistemini düzgünce yapılandırmanız gerekir ve daha sonra Clone işlemi ile birden fazla VM oluşturabilirsiniz. VirtualBox’ta yeni bir sanal makine kurarak yeni bir işletim sistemi yüklemek yerine, bir işletim sistemini Clone (Klonlamak) ile kolayca çoğaltabilirsiniz.

Bir VM’yi klonladıktan sonra, kullanıcı hesabında SID numarası çakışması olabilir. Dolayısıyla, varolan kullanıcıyı silmeniz ve tekrar yeni bir hesap oluşturmanız gerekebilir. Eğer SID numarasının otomatik olarak değişmesini istiyorsanız, Windows işletim sisteminde Sysprep işlemini uygulamanız gerekir ve daha sonra Clone yaparak bu VM’yi çoğaltabilirsiniz.

VirtualBox üzerinde kurulu olan bir VM’yi klonlamak birkaç adımdan oluşur. Klonlama yaparken diskinizde yeterli hafıza olduğunuzdan emin olunuz.

NOT: Bu yazıdaki adımları takip ederek Oracle VM VirtualBox 6.0.4 sürümü üzerinde de Clone özelliğini kullanabilirsiniz.

VirtuaBox Üzerinde Bir VM Kopyalama/Çoğaltma

VirtualBox’ta kullandığınız sanal makineleri kopyalamak veya çoğaltmak için Clone işlemini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir VM’yi kopyalamak için, VM’nin kurulu olduğu lokasyondaki dosyaları kopyaladıktan sonra başka bir konuma yapıştırarakta çoğaltabilirsiniz.

VirtualBox sanal makine Clone almak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Oracle VM VirtualBox programını açınız ve kurulu olan bir sanal makine üzerinde Sağ Tuş / Clone seçeneğine tıklayınız.

Windows 7 VM Clone Özelliği

   Adım 2

Klonlanacak makine için bir isim yazınız ve Reinitialize the MAC address of all network cards (Tüm ağ kartlarının MAC adreslerini sıfırla) seçeneğini işaretleyerek Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Reinitialize the MAC address of all network cards nedir?

Bir network üzerinde aynı MAC adresine sahip iki bilgisayar kesinlikle olamaz. Dolayısıyla bir sanal ortam üzerinde de bu durum geçerlidir. Bir sanal makineyi klonlarken, MAC adresinin yenilenmesini sağlamak için Reinitialize the MAC address of all network cards seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

VirtualBox'ta Yeni Makine Adı

   Adım 3

VirtualBox’ta iki adet Clone tipi vardır. Bunlar;

  1. Full Clone (Tam Klon)
  2. Linked Clone (Linkli/Bağımlı Klon)

Full Clone: Klonlanan sanal makine ana makineden etkilenmez. Örneğin, Windows 7 VM’yi Full Clone yaptınız ve daha sonra ana makineyi sildiğinizde, klonlanan sanal makine silinmeyecektir.

Linked Clone: Klonlanan makine, ana makineden etkilenir. Yukarıda verilen örnekten yola çıkarak, klonlanan VM silindiğinde ana makine de silinecektir.

Aşağıdaki görüntüdeki gibi Full Clone (Tam Klon) seçeneğini seçiniz ve Clone butonuna tıklayınız.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 4

VirtualBox üzerinde VM klonlanırken bekleyiniz…

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 5

Sanal makine clone alma başarıyla tamamlandıktan sonra, ana VM ile klonlanan VM arasındaki MAC adreslerini kontrol edelim.

Windows 7 Clone ayarlarını açınız ve sol panelden Network (Ağ) tıklayınız ve sağ panelden Adapter 1 kısmından MAC adresini inceleyiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 6

Windows 7 VM ayarlarını açınız ve aynı şekilde MAC adresini kontrol ettiğinizde, MAC adresinin değiştiğini aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

   Adım 7

Son olarak, klonlanan VM çalıştırıldığında başarılı olarak çalıştığını aşağıdaki görüntüden görebilirsiniz.

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

VirtualBox Sanal Makine Clone Alma ⇒ Video

Sanal makine kopyalama veya çoğaltma işlemi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

   Son Söz

Bu yazımızda, VirtualBox üzerinde varolan bir sanal makineyi Clone alma işlemi ile çoğalttık. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   İlgili Yazılar


VirtualBox 5.2.6 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 7 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 Kurulumu
♦ VirtualBox Windows 95 İnternet Bağlantısı
Windows Protection Error Hatası Çözümü

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

shares