Kali Linux 2018.4 Üzerinde VirtualBox Kurulumu

Kali Linux 2018.4 Üzerinde VirtualBox Kurulumu – Bu yazımızda Kali Linux 2018.4 üzerinde Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programının kurulumu nasıl yapılır inceleyeceğiz.
Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

Kali Linux 2018.4 Üzerinde VirtualBox Kurulumu

Kali Linux, Offensive Security tarafından geliştirilen Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Daha önce Kali Linux kurulumu yapmadıysanız, buradan ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox ise Intel ve AMD işlemcili bilgisayarlar üzerine kurulabilen ücretsiz bir sanallaştırma uygulamasıdır. VirtualBox sanallaştırma programı Windows, Linux, macOS, Solaris gibi işletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir.

Oracle VM VirtualBox’ı Windows üzerine kurmak çok kolaydır fakat bir Linux dağıtımı üzerine VirtualBox kurarken kimi zaman kurulum hataları ile karşılaşabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda VirtualBox’ı diğer Linux dağıtımları üzerine kurduk. Bu yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda, Kali Linux 2018.4 sürümü üzerinde adım adım Oracle VM VirtualBox kurulumu yapacağız.

Kali Linux 2018.4 Üzerinde VirtualBox 5.2.20 Kurulumu

Kali Linux kurulumu yaptıktan sonra, sisteminiz üzerinde Windows, Linux tabanlı bir işletim sistemi veya macOS sanal makine kurmak ve çalıştırmak için Oracle VM VirtualBox veya VMware Workstation kurmanız gerekir.

VirtualBox ücretsiz bir sanallaştırma programı olduğu için en çok tercih edilen uygulamadır. Kali Linux üzerinde VirtualBox kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Kali Linux için VirtualBox’ı indirmek için https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresini ziyaret ediniz ve Linux distributions (Linux dağıtımları) seçeneğine tıklayınız.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 2

Eğer kullanmakta olduğunuz Kali Linux 64 Bit ise, Amd64 sürümünü indirmeniz gerekir. Kali Linux, Debian tabanlı olduğu için VirtualBox’ı indirmek için Ubuntu 18.04 / Debian 10 AMD64 seçeneğine tıklayınız.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 3

Kali Linux üzerinde Terminal’i açınız ve VirtualBox’ı indirdiğiniz konuma gidiniz. Kali Linux üzerinde VirtualBox kurulumu’nu başlatmak için Terminal’de dpkg -i virtualbox-5.2_5.2.20-125813-Ubuntu-bionic_amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i virtualbox-5.2_5.2.20-125813-Ubuntu-bionic_amd64.deb

 

Aşağıdaki görüntüdeki gördüğünüz gibi VirtualBox kurulumunda bağımlı paketler ile ilgili bir hata oluştu. Kali’de VirtualBox’ı çalıştırmak için bu bağımlı paketleri kurmanız gerekir.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 4

VirtualBox kurulumu için libcurl4, libqt5opengl5, libqt5x11extras5 ve libsdl1.2debian paketlerini kurmak için öncelikle Kali Linux repository’lerini güncellemenizde fayda vardır. Terminal’de nano /etc/apt/sources.list komutunu uygulayınız ve aşağıdaki adresleri ekleyiniz.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 5

Apt-get update komutunu kullanarak Kali paket listelerini güncelleyiniz.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 6

Kali Linux üzerinde VirtualBox’ın çalışabilmesi için bağımlı paketleri kurmak için Terminal’de apt-get install dkms build-essential komutunu uygulayınız.

apt-get install dkms build-essential

 
Eğer kurulumda aşağıdaki gibi bir hata alırsanız, apt –fix-broken install komutunu uygulayınız.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 7

Kali Linux üzerinde VirtualBox kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırmak için Terminal’de virtualbox yazınız ve Enter‘a basınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi VirtualBox çalıştırırken bu kez kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatası ile karşılaştık.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 8

Kali Linux’te kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatasını gidermek için öncelikle buradan paketi bilgisayarınıza indiriniz ve daha sonra Terminal’de dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb

 

kernel (4.15.0-kali2-amd64) paketini kurarken gerekli bağımlı paketlerin olmadığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz. Bu paketler; linux-headers-4.15.0-kali2-common, linux-kbuild-4.15 ve linux-compiler-gcc-7-x86‘dır.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 9

Kali Linux üzerinde linux-headers-4.15.0-kali2-commonlinux-kbuild-4.15 ve linux-compiler-gcc-7-x86 paketlerini indirdiğiniz klasör içerisinde bulabilirsiniz. Bu bağımlı paketleri aşağıdaki gibi sisteminize kurunuz.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

   Adım 10

Kali Linux üzerinde VirtualBox kurulumu’nu başarıyla tamamladıktan sonra Help / About kısmından öğrenebilirsiniz.

Kali Linux 2018.3a Üzerinde VirtualBox Kurulumu

Kali Linux 2018.4 Üzerinde Oracle VM VirtualBox 5.2.20 Kurulumu ⇒ Video

Kali üzerinde adım adım VirtualBox kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz

Bu yazımızda, Kali Linux 2018.4 üzerinde Oracle VM VirtualBox 5.2.20 kurulumu nasıl yapılır ve bağımlı paketler nasıl kurulur adım adım inceledik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

   Kali Linux Üzerinde VirtualBox Kurulumu İlgili Yazılar


♦ VirtualBox ile Ubuntu Kurulumu
♦ VirtualBox Sanal Makine Clone Alma
♦ VirtualBox Sanal Makine Snapshot Alma
♦ VirtualBox Sanal Makineleri Tekrar Ekleme
♦ VirtualBox Güncelleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − six =