Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Bu yazımızda Kali Linux 2019.1a üzerinde Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programının kurulumu nasıl yapılır inceleyeceğiz.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Kali Linux Üzerinde Oracle VM VirtualBox Kurulumu

Kali Linux, Offensive Security tarafından geliştirilen Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Daha önce Kali Linux kurulumu yapmadıysanız, buradan ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox ise Intel ve AMD işlemcili bilgisayarlar üzerine kurulabilen ücretsiz bir sanallaştırma uygulamasıdır. VBox sanallaştırma programı Windows, Linux, macOS, Solaris gibi işletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir.

Oracle VM VBox’ı Windows üzerine kurmak çok kolaydır fakat bir Linux dağıtımı üzerine VBox kurarken kimi zaman kurulum hataları ile karşılaşabilirsiniz.

Önceki yazılarımızda VirtualBox’ı diğer dağıtımlar üzerine kurduk. Bu yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda, Kali 2019.1a sürümü üzerinde adım adım Oracle VM VirtualBox kurulumu yapacağız.

NOT: Aşağıdaki adımları takip ederek Kali Linux 2019.1a üzerinde VirtualBox 6.0.4 sürümünü de kurabilirsiniz.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0 Kurulumu

Kali Linux kurulumu yaptıktan sonra, sisteminiz üzerinde Windows, Linux tabanlı bir işletim sistemi veya macOS sanal makine kurmak ve çalıştırmak için Oracle VM sanallaştırma programı veya VMware Workstation kurmanız gerekir.

VBox ücretsiz bir sanallaştırma programı olduğu için en çok tercih edilen uygulamadır. Kali üzerinde VirtualBox kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Kali için VirtualBox’ı indirmek için https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresini ziyaret ediniz ve Linux distributions (dağıtımları) seçeneğine tıklayınız.

Linux İçin Oracle VM VirtualBox'ı İndirme

   Adım 2

Eğer kullanmakta olduğunuz Kali 64 Bit ise, Amd64 sürümünü indirmeniz gerekir. Kali, Debian tabanlı olduğu için VirtualBox’ı indirmek için Ubuntu 18.04 / 18.10 / Debian 10 seçeneğine tıklayınız.

Linux İçin Oracle VM VirtualBox'ı İndirme

   Adım 3

Kali üzerinde Terminal’i açınız ve VBox’ı indirdiğiniz konuma gidiniz. Kali üzerinde VirtualBox kurulumu’nu başlatmak için Terminal’de dpkg -i virtualbox-6.0_6.0.4-128413-Ubuntu-bionic_amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i virtualbox-6.0_6.0.4-128413-Ubuntu-bionic_amd64.deb

Aşağıdaki görüntüdeki gördüğünüz gibi Oracle VM VBox kurulumunda bağımlı paketler ile ilgili bir hata oluştu. VirtualBox’ı çalıştırmak için bu bağımlı paketleri kurmanız gerekir.

VirtualBox.deb Paketini Çalıştırma

   Adım 4

VirtualBox kurulumu için libcurl4, libqt5opengl5, libqt5x11extras5 ve libsdl1.2debian paketlerini kurmak için öncelikle sisteminizin repository’lerini güncellemenizde fayda vardır. Terminal’de nano /etc/apt/sources.list komutunu uygulayınız ve aşağıdaki adresleri ekleyiniz.

Kali Linux Sources.list Düzenleme

   Adım 5

Apt-get update komutunu kullanarak paket listelerini güncelleyiniz.

apt-get update

   Adım 6

Kali üzerinde VirtualBox’ın çalışabilmesi için bağımlı paketleri kurmak için Terminal’de apt-get install dkms build-essential komutunu uygulayınız.

apt-get install dkms build-essential

Eğer kurulumda aşağıdaki gibi bir hata alırsanız, apt –fix-broken install komutunu uygulayınız.

apt --fix-broken install

   Adım 7

Sisteminiz üzerinde VBox kurulumu yaptıktan sonra programı çalıştırmak için Terminal’de virtualbox yazınız ve Enter‘a basınız. Aşağıdaki görüntüdeki gibi VBox’ı çalıştırırken bu kez kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatası ile karşılaştık.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 8

kernel (4.15.0-kali2-amd64) hatasını gidermek için öncelikle buradan paketi bilgisayarınıza indiriniz ve daha sonra Terminal’de dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb komutunu uygulayınız.

dpkg -i linux-headers-4.15-0-kali2-amd64.deb

kernel (4.15.0-kali2-amd64) paketini kurarken gerekli bağımlı paketlerin olmadığını aşağıdaki görüntüden inceleyebilirsiniz. Bu paketler; linux-headers-4.15.0-kali2-common, linux-kbuild-4.15 ve linux-compiler-gcc-7-x86‘dır.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 9

headers-4.15.0-kali2-common, kbuild-4.15 ve compiler-gcc-7-x86 paketlerini indirdiğiniz klasör içerisinde bulabilirsiniz. Bu bağımlı paketleri aşağıdaki gibi sisteminize kurunuz.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

   Adım 10

Sisteminiz üzerinde VBox kurulumu’nu başarıyla tamamladıktan sonra programın sürümünü Help / About kısmından öğrenebilirsiniz.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Kali 2019.1a Üzerine Oracle VM VirtualBox Kurulumu ⇒ Video

Kali üzerinde adım adım VBox kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!


VBox İçin Extension Pack Nasıl İndirilir ve Kurulur

Sisteminizde Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımını çalıştırdıktan sonra yeni bir sanal makine oluşturmadan yapmanız gereken ilk iş Extension Pack yazılımını programa eklemenizdir.

Dolayısıyla Oracle sanallaştırma yazılımına adım adım Extension Pack nasıl eklenir öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Kali Linux 2019.1a Üzerinde VirtualBox 6.0.4 Kurulumu

Bu adımları uygulamak için ayrıca aşağıdaki video eğitimini izleyebilirsiniz.

   Son Söz

Bu yazımızda, Kali Linux 2019.1a üzerinde Oracle VM VirtualBox 6.0.4 kurulumu nasıl yapılır ve bağımlı paketler nasıl kurulur adım adım inceledik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile Ubuntu Kurulumu
♦ VBox Üzerinde Sanal Makine Clone Alma
♦ VBox Üzerinde Sanal Makine Snapshot Alma
♦ VBox Üzerinde Sanal Makineleri Tekrar Ekleme
♦ VirtualBox’ı Güncelleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + twenty =

shares