VirtualBox Üzerinde macOS Sonoma 14 Kurulumu

Bu yazımızda, Windows 11 PC’de Oracle VM VirtualBox 7.0 programını kullanarak yeni bir sanal makine üzerine macOS Sonoma 14 nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

VirtualBox Üzerinde macOS Sonoma 14 Kurulumu

Windows 10 veya Windows 11 Üzerinde VirtualBox 7 Kullanarak Sanal Makine Üzerinde macOS Sonoma 14 Çalıştırma

Apple Mac olmasa bile normal bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda macOS sisteminin çalışmasını sağlamak için özel programlar kullanabilirsiniz. Böylece Sonoma’yı Windows 10 veya 11’de VMware Workstation veya VirtualBox gibi programları kullanarak kurabilirsiniz.

macOS Sonoma için sadece VMware üzerinde bulunan Unlocker aracı ile sanal bilgisayar yapabiliyoruz. Ancak Oracle VM VirtualBox kullanıyorsanız, Unlocker gibi ekstra araçlar kullanmanıza gerek yoktur. VBox’ta sahte bir Mac oluşturduktan sonra kuruluma başlamadan önce birkaç komut yazmanız yeterlidir.

Kuruluma başlamadan önce bu bağlantıdan Sonoma dosyasını indirin ve ana bilgisayarınıza kaydedin. Sonuç olarak bu dosyayı VMware Workstation, Fusion veya ESXi sunucularında da kullanabilirsiniz.

macOS Sonoma İçin Yeni Bir VM Oluşturma

Fake bir bilgisayar yapmadan önce Windows 10 veya 11 bilgisayarınıza VirtualBox yükleyin. Ayrıca Extension Pack’i edinin ve ekleyin.

Adım 1

Özel programı açtığınızda macOS Sonoma için yeni bir VM oluşturmak için menüdeki New (Yeni) butonuna tıklayınız.

Sanal Makine Sihirbazını Açma

Adım 2

Sanal makine oluşturacağınız pencerede Name kutusuna macOS sürümünü yazıp Type alanından Mac OS X seçeneğini seçiniz. Daha sonra yüklemek istediğiniz macOS versiyonunu seçin ve ardından Next butonuna tıklayın.

ISO Image’a tıkladığınızda açılan menüden Other (Diğer) seçeneğini seçin. Bundan sonra Sonoma dosyasını sanal bilgisayara bu şekilde eklersiniz.

macOS Sanal Makine Oluşturma

Adım 3

Pencere açıldığında ISO dosyasını kaydettiğiniz yere gidin. Daha sonra ilgili dosyayı bulun ve açın.

Sanal Makineye macOS Sonoma ISO Dosyasını Ekleme

Adım 4

İlk adımları tamamladıktan sonra Next butonuna tıklayarak bir sonraki bölüme geçin.

Katılımsız Kurulumu Atlama

Adım 5

Ana bilgisayarınızın donanım performansına göre sanal makineye RAM ve sanal işlemci tahsis etmelisiniz. Ana bilgisayar RAM’inizin kapasitesi 16 GB ise Bellek Boyutu penceresinde 4 GB veya 8 GB RAM boyutu atayın. Normal şartlarda bir macOS sanal bilgisayarı 4096 (4 GB) bellek boyutuyla sorunsuz çalışır.

Yapılacak başka bir şey de sanal macOS bilgisayarının daha iyi çalışması için 2 veya 4 sanal CPU seçmektir. Ana bilgisayarınızda sorun varsa veya yükleme sırasında takılıp kalıyorsa sanal işlemci çekirdeklerini 1’e ayarlayın ve yardımcı olup olmadığına bakın.

4 GB Sanal Bellek Boyutu Yapılandırma ve Sanal İşlemci Sayısını 4'e Arttırma

Adım 6

Sanal Sabit Disk penceresinde sanal makine diski hazır ise ekleyip sanal macOS’unuzu başlatabilirsiniz. Ancak yeni başlıyorsanız, Create a virtual hard disk now (Şimdi sanal bir sabit disk oluştur) seçeneğini seçin ve devam etmek için Oluştur’a tıklayın.

Herhangi bir VirtualBox 6.x sürümünüz varsa, kurulum sırasında sanal sabit disk için “VDI” (VirtualBox Disk Image) türünü seçin. Daha sonra ileri gitmek için İleri butonuna tıklayın.

Ayrıca VirtualBox’ta sanal PC kurulumu yaparken sabit diski Fixed olarak seçerseniz, bilgisayarınızın diskinde ayarladığınız boyut kadar yer kaplayacaktır.

Eski bilgisayarlarda, taklit diski sabit boyutta yapmak işlerin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir. Ancak bilgisayarınızın diski bir SSD veya NVMe ise, sanal diski dinamik olarak ayarlamak daha iyidir, yani alanı gerektiği kadar kullanır.

Konuk bilgisayarın kurulum konumunu ve sanal diskin harici bir sürücüde bulunduğu konumu yedekleyin. Ayrıca bilgisayarınızın diskini sebepsiz yere doldurmayın. Sahte macOS sisteminde ne yapacağınıza bağlı olarak taklit diskin ne kadar büyük olması gerektiğine karar verin. Bu nedenle, kurulum ve denemeler için 100 GB’lık bir disk boyutu yeterli olmalıdır.

Yeni Bir Sanal Disk Oluşturma

Adım 7

VirtualBox programının son aşamasında macOS bilgisayarın donanımının ayarlarını kontrol edin ve ardından sihirbazı kapatın.

Sanal PC'nin Donanım Özet Penceresi

Adım 8

Konuk bilgisayarın kurulumunu daha ayrıntılı olarak ayarlamak için Settings (Ayarlar) butonuna basın.

VM Ayarlarını Açma

Adım 9

Sanal bilgisayarın ayarlarından floppy (disket) çıkarın (Sistem’e, ardından Anakart’a ve son olarak Önyükleme Sırası’na gidin) ve bunun yerine optik sürücüyü ana aygıt olarak ayarlayın.

Önyükleme Sırasını Değiştirme

Adım 10

System (Sistem) / Processor (İşlemci) bölümünde macOS VM’ye dört işlemci ekleyin. Aksi takdirde, kurulum sırasında Load_init_program hatası ile karşılaşabilirsiniz. Ek olarak, guest makine içerisinde de bir sanallaştırma yazılımı kullanacaksanız Nested VT-x/AMD-V özelliğini etkinleştiriniz.

VirtualBox’ta Mac sistemini kurmaya çalışırken sürekli hatalar veya döngüler ile karşılaşıyorsanız sanallaştırma özelliğini kapatarak denemenizi öneririz. Bu gibi sorunlar host bilgisayarlara göre farklılık gösterebilir, bu yüzden PC’nizin özelliklerine göre deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Enable Nested VT-x/AMD-V

Adım 11

Sanal PC üzerinde sanallaştırma özelliğinin açılması işlerin daha hızlı çalışmasını ve sistemin daha iyi çalışmasını sağlar. Bilgisayarınız ile sanal makine arasındaki belleği daha iyi yönetmek için Hızlandırma sekmesine gidin ve Hardware Virtualization (Donanım Sanallaştırma) bölümündeki Nested Paging (İç İçe Sayfalama) kutusunu işaretleyin.

Enable Nested Paging

Adım 12

Sanal bilgisayarın diskinin daha hızlı çalışmasını sağlamak için SATA Denetleyicisindeki Host I/O Cache açın. Bu sayede VM’nin diskinin daha hızlı çalışmasını sağlar.

SATA Kontrolcüsü İçin Host I/O Cache Etkinleştirme

Adım 13

Ayrıca macOS.vdi disk dosyasının ayarlarında Solid-State Drive (Katı Hal Sürücüsü – SSD) seçeneğini seçin.

VDI Sanal Diski, SSD Olarak Yapılandırma

Adım 14

Burada dikkat etmeniz gereken nokta USB 3.0’ı etkinleştirmiş olmanızdır. USB 1.1 veya 2.0 kullanarak yüklemek klavye ve fare hatasına neden olabilir.

USB 3.0 (xHCI) Controller

Adım 15

VirtualBox üzerinde macOS çalıştırmaya başlamadan önce CMD komut istemini kullanarak sanal makinede bazı ekstra ayarları yapmanız gerekmektedir. Öncelikle programı kapatın ve CMD veya PowerShell komut istemini yönetici olarak açın.

Daha sonra size verdiğim kodları kopyalayıp bir metin belgesine yapıştırın. Bundan sonra sanal makinenin adını gerektiği gibi değiştirin. Son olarak komutları verdiğim sıraya göre çalıştırın.

cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"
./VBoxManage.exe modifyvm "macOS" --cpuid-set 00000001 000106e5 00100800 0098e3fd bfebfbff
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemProduct" "MacBookPro15,1"
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiSystemVersion" "1.0"
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/Devices/efi/0/Config/DmiBoardProduct" "Mac-551B86E5744E2388"
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/DeviceKey" "ourhardworkbythesewordsguardedpleasedontsteal(c)AppleComputerInc"
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/Devices/smc/0/Config/GetKeyFromRealSMC" 1
./VBoxManage setextradata "macOS" "VBoxInternal/TM/TSCMode" "RealTSCOffset"

VirtualBox macOS Kodları

Adım 16

macOS VM için her şeyi ayarladıktan sonra devam edin ve kuruluma başlayın.

Sanal Bilgisayarı Çalıştırma

macOS Sonoma 14 Kurulumu

VirtualBox ile macOS kurmak için tüm ayarları yaptıktan sonra, sanal PC’yi başlatın ve tıpkı gerçek bir Mac’te yaptığınız gibi kurulumu tamamlayın.

Adım 1

Sanal makinenin ISO görüntüsünden başlamasını bekleyin. Daha sonra macOS sanal makinenizde kullanmak istediğiniz dili seçin ve devam edin.

Sistem Dilini Seçme

Adım 2

Sistemi kurmadan önce taklit diski biçimlendirmeniz gerekir. Bunun için Recovery ekranında Disk Utility seçeneğini seçiniz ve Continue butonuna tıklayınız.

Disk Utility Açma

Adım 3

VBOX HARDDISK Medya vdisk’ini seçin ve Erase (Sil) basın. Sil’e tıkladıktan sonra diskin adını, formatını ve yapısını bu şekilde ayarlayın ve tekrar Sil’e tıklayın. VBOX HARDDISK Ortamı biçimlendirildikten sonra Bitti’ye tıklayın.

 • Name: macOS
 • Format: APFS
 • Scheme: GUID Partition Map

VBOX HARDDISK Media Biçimlendirme

Adım 4

Sistemi kurmaya başlamak için Install Sonoma (Sonoma’yı Kur) seçin ve Devam’a tıklayın.

Install macOS Sonoma

Adım 5

Sistem kurulum sihirbazı göründüğünde Devam düğmesine tıklayın.

macOS Kurulumunu Başlatma

Adım 6

macOS Sonoma kullanım kurallarını okuduktan sonra kabul etmek için Agree (Kabul Et) tıklayın.

Apple Yazılım Anlaşmasını Kabul Etme

Adım 7

Formatladığınız sanal diski seçin ve Install (Kur) butonuna basın.

Kurulum Yapılacak Diski Seçme

Adım 8

Sihirbazın kurulum dosyalarını kopyalamasını bekleyin.

Sistem Dosyaları Kopyalanıyor

Adım 9

Guest macOS yeniden başlatıldığında kurulum sihirbazı kaldığı yerden devam edecektir. Özellikle bilgisayarınız süper hızlı değilse, biraz zaman alabilir; bu nedenle bir dakika kaldığını söylüyorsa sabırlı olun.

About 22 minutes remaining

Adım 10

Ülkenizi veya bölgenizi seçtikten sonra Devam’ı tıklayın.

Ülke ve Bölge Seçimi

Adım 11

VM’de kullanmak istediğiniz klavye stilini ve dilini seçin ve ardından Devam’a tıklayın.

Yazılan ve Konuşulan Dilleri Yapılandırma

Adım 12

Accessibility (Erişebilirlik) ekranında çeşitli ayarları beğeninize göre değiştirerek sisteminizin istediğiniz gibi davranmasını sağlayabilirsiniz. Bu ayarları daha sonra istediğiniz zaman System Preferences (Sistem Tercihleri) kısmından değiştirebilirsiniz.

Erişilebilirlik Özelliklerini Düzenleme

Adım 13

Daha fazla bilgi istiyorsanız Data & Privacy (Veri ve Gizlilik) ekranında Learn More (Daha Fazla Bilgi Edinin) tıklayın veya ilerlemek için Devam’a tıklayın.

Veri ve Gizlilik Ayarları

Adım 14

Bu ekranda Windows PC veya MAC bilgisayardan verilerinizi hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Ancak herhangi bir veriniz yoksa veya dosyaları daha sonra paylaşmak isterseniz Not Now (Şimdi Değil) tıklayın.

Migration Assistant

Adım 15

Kimliğinize erişmek için, belirlenen ekrana giriş bilgilerinizi girin. Mevcut bir hesabı eklemezseniz Create New Apple ID (Yeni Apple Kimliği Oluştur) seçeneğini tıklayarak bir hesap oluşturun. macOS VM’de oturum açmak istemiyorsanız Set Up Later (Daha Sonra Kur) tıklayın.

Apple ID ile Oturum Açmayı Atlama

Adım 16

macOS Sonoma 14’ün lisans koşullarını kabul edin.

Yazılım Lisans Şartlarını Onaylama

Adım 17

Sanal PC’nin kullanıcı hesabı için bilgilerinizi girin ve ardından Devam’a tıklayın.

Bilgisayar Hesabı Oluşturma

Adım 18

Find My Mac (Mac’imi Bul) gibi Apple hizmetlerinin nerede olduğunuzu bilmesini ve uygulamalardaki sorunlar hakkında veri almasını istiyorsanız Devam’ı tıklamanız yeterlidir. Bu ayarları değiştirmek istiyorsanız, adımların üzerinden geçmek ve ayarları istediğiniz gibi ayarlamak için Customize Settings (Ayarları Özelleştir) tıklayın.

Apple Servislerini Yapılandırma

Adım 19

Saati doğru ayarlamak için size en yakın bölgeyi seçin ve yola devam edin.

Zaman Bölgesini Seçme

Adım 20

Kullandığınız uygulamaların geliştiricilerinin, uygulamaları nasıl kullandığınıza ve herhangi bir hata olup olmadığına ilişkin verileri görmesine izin vererek macOS’i daha iyi hale getirebilirsiniz.

Geliştiriciler İçin Veri Paylaşımını Onaylama

Adım 21

Screen Time (Ekran Süresi), favori uygulamalarınızı ne kadar kullandığınız veya web sitelerini ne kadar ziyaret ettiğiniz hakkında size ayrıntılı bilgi verir. Ayrıca farklı yaşlardaki çocukları için profil oluşturmak isteyen ebeveynler için de kullanışlıdır.

Ekran Süresi’nde yaptığınız tüm ince ayarlar, aynı Apple Kimliğini kullandığınız sürece Mac, iPhone veya iPad’inizde otomatik olarak görünecektir.

Ekran Zamanını Ayarlama

Adım 22

Choose Your Look (Görünümünüzü Seçin) ekranında, Dock’ların, menülerin, düğmelerin ve pencerelerin Açık, Koyu ve Otomatik olarak görünme biçimini değiştirebilirsiniz.

Sistem Temasını Seçme

Adım 23

Sanal macOS sistemi yüklendikten sonra Finder uygulamasını açın ve sistemin hangi sürümüne sahip olduğunuzu görmek için About This Mac (Bu Mac Hakkında) tıklayın.

Sistem Sürümünü Kontrol Etme

macOS Sonoma Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme

VirtualBox ile macOS Sonoma kurulumu yaptıktan sonra ekran çözünürlüğünün varsayılan olarak 1024×768 olduğunu görebilirsiniz. VM’nin ekran boyutlarını Ctrl ve C tuşlarına birlikte basarak değiştirebilirsiniz ancak bu daha verimli olabilir.

macOS Sonoma’da Guest Additions (Misafir Eklemeleri) ile ilgili bir sorun olduğundan ekran çözünürlüğünü kendi başınıza değiştirmeniz gerekir.

Adım 1

macOS ekran boyutunu belirlemek için Finder aracında About This Mac (Bu Mac Hakkında) seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede Displays (Görüntüler) sekmesinde değeri görebilirsiniz.

Ekran Çözünürlüğünü Değiştirme

Adım 2

Konuk işletim sistemini kapattıktan sonra CMD’yi yönetici olarak açın ve ekran çözünürlüğünü değiştirmek için aşağıdaki komutları yazın.

cd "C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\"
./VBoxManage setextradata "macOS" VBoxInternal2/EfiGraphicsResolution 1920x1200

Çözünürlük Boyutunu Değiştirme

Adım 3

Sanal guest sisteminizi VirtualBox’ta tekrar açtığınızda ekran çözünürlüğünün 1920 x 1200 olduğunu görebilirsiniz.

1920x1200 Ekran Boyutu

USB Flash Bellek Kullanımı

Dosyaları sürükleyemiyorum; macOS konuk makinesinde konuk eklentisi yoktur. Bunun yerine, dosyaları bir USB flash sürücü kullanarak kolayca paylaşın. Sonuç olarak, basit dosya aktarımlarıyla sanal bilgisayar işlevselliğini geliştirir.

Adım 1

USB’yi ana bilgisayara takın ve Oracle’da “Devices (Cihazlar)/USB/USB’nizin adı” seçeneğini tıklayın. Sonuç olarak USB flash sürücünüzü sanal makineye kolayca bağlayabilirsiniz.

Guest Makineye USB Flash Bellek Takma

Adım 2

Disk Utility’yi açın, External (Harici) bölümünden flash diskinizi seçin ve Sil’e tıklayın. Pencerede Ad alanına USB markası yazın ve ExFAT’i seçin. Daha sonra işlemi başarıyla tamamlamak için Sil’e tıklayın.

Oracle VirtualBox’ta macOS kullanırken USB’nizi ExFAT olarak biçimlendirin. Sonuç olarak, daha iyi uyumluluk ve performans için NTFS kullanmaktan kaçının.

Aksi halde herhangi bir klasörü veya belgeyi diskinize kopyalayamazsınız.

USB Diski, EXFAT Olarak Biçimlendirme

Adım 3

USB’yi VM’ye bağlayın: Menüdeki “Devices/USB/USB’nizin adı”. Böylece USB sürücüsünü VM’nize kolayca bağlayın. Ardından flash sürücünüzde oluşturduğunuz klasöre veya belgelere bakın.

Flash Bellek ile Dosya Transferi Yapma

VirtualBox Üzerinde macOS VM Performansını Arttırma

Bildiğiniz gibi Oracle ve diğer sanallaştırma yazılımları Apple’ın macOS’unu tam olarak desteklemiyor. Gerçek bilgisayarınız hızlı olsa bile macOS sorunsuz çalışmayacaktır. Bu nedenle, sahte bir bilgisayar size en iyi performansı vermeyebilir.

Bazı geliştiriciler Mac sistemlerini sanal makinelerde çalıştırmak ister. Bu nedenle, bunları deneyimlemek için sanal makineler kullanıyorlar.

Planladığınız kullanıma bağlı olarak sistem performansı konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Yine de bu sorunları en aza indirmek için sistem ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Bu nedenle, macOS VM’nizin daha iyi çalışmasını sağlamak için terminal komutlarını kullanın. Bu nedenle VirtualBox deneyiminizi geliştirmek için bu komutları uygulayın.

Veritabanı İşlemlerinde Spotlight’ı Devre Dışı Bırakma

sudo mdutil -a -i off

Animasyonları Hızlandırma

defaults write NSGlobalDomain NSWindowResizeTime -float 0.001

Dock Gecikmesini Azaltma

defaults write com.apple.Dock autohide-delay -float 0
defaults write com.apple.dock autohide-time-modifier -float 0.5
killall Dock

Finder Animasyonlarını Devre Dışı Bırakma

defaults write com.apple.finder DisableAllAnimations -bool true
killall Finder

Hızlı Düzenleme Penceresini Devre Dışı Bırakma

defaults write NSGlobalDomain NSAutomaticWindowAnimationsEnabled -bool false

Zaman Makinesi Yedeklemesi İşlemlerini Durdurma

sudo tmutil disablelocal

Yazılım Güncellemeleri İçin Otomatik Kontrolü Kapatma

sudo softwareupdate --schedule off

Finder İçin Hızlandırılmış Dosya Önizlemelerini Etkinleştirme

defaults write com.apple.finder QLPanelAnimationDuration -float 0

Olası Kurulum Hataları

Kurulum sihirbazı sistem dosyalarını kopyaladıktan sonra VM’nin kurtarma moduna girdiğini varsayalım. Bu durumda, UEFI Shell (Kabuk) ekranına komutlar yazarak işletim sistemini başlatın. Bu nedenle, işletim sisteminizi başlatmak için aşağıdaki adımları kullanın.

UEFI Shell ekranında, boot.efi’ye ulaşana kadar komutları yazın. Ardından boot.efi komutunu bulmak için bu kolay adımları izleyin.

fs1:
cd "macOS Install Data"
cd "Locked Files"
cd "Boot Files"

ISO dosyasını sanal cihaza ekleyin ve devam etmek için “boot.efi” komutunu uygulayın.

boot.efi

Eski Sürümlerin Kurulumu

Versiyon
Slayt
macOS High Sierra 10.13
macOS Big Sur 11
macOS Ventura 13

 

VirtualBox ile macOS Hakkında Sık Sorulan Sorular (SSS/FAQ)

1. VirtualBox kullanarak macOS Sonoma’yı sanal makinede çalıştırabilir miyim?
macOS Sonoma, Apple’ın işletim sisteminin en son sürümüdür. Evet, Windows 10 veya 11 PC’de VirtualBox kullanarak sanal makinede çalıştırabilirsiniz.
2. VirtualBox’ta macOS Sonoma’yı çalıştırmak için herhangi bir özel araca ihtiyacım var mı?
Hayır, macOS Sonoma’yı Oracle yazılımı üzerinde çalıştırmak için herhangi bir özel araca ihtiyacınız yoktur. VirtualBox, VMware’den farklı olarak Unlocker gibi ekstra araçlara ihtiyaç duymaz. Bu nedenle VBox, ek araçlara ihtiyaç duymadan macOS sanallaştırması için daha basittir.
3. Optimum performans için sanal makineme ne kadar RAM ve sanal işlemci çekirdeği ayırmalıyım?
RAM ve işlemci çekirdekleri, ana bilgisayarınızın yeteneklerine bağlıdır. Bu nedenle, optimum performans için sanal makine ayarlarını uygun şekilde ayarlayın. Optimum performans için 4 GB veya 8 GB RAM ve 2 veya 4 sanal işlemci çekirdeği sağlamak yeterli olacaktır.
4. Sanal makine kurulumu sırasında sorunlarla karşılaşırsam ne yapmalıyım?
Sorunlarla karşılaşırsanız sanallaştırma özelliğini değiştirin veya kapatın. Bu şekilde, sanal makine kurulumunuzun sorunsuz çalıştığından emin olmak için sorunları giderin. Sanal işlemci sayısını azaltmayı deneyin. Ayrıca RAM boyutunu azaltmak da yardımcı olabilir. Ayrıca ISO dosyasını bizim gibi güvenilir kaynaklardan indirmenizi öneririz.

 

İlgili Yazılar

1) macOS Üzerinde Wine Kurulumu
2) macOS Üzerinde Google Chrome Kurulumu
3) VMware Fusion Nedir?
4) VMware ile macOS Kurulumu
5) ESXi ile macOS Kurulumu

12 Comments
 1. sefa 29 Nisan 2018

  19. adımda komutları uygulayamıyorum çünkü ” : ” ve ” işaretlerine basamıyorum klavyeden ?

  Yanıtla
  • tolqabaqci 29 Nisan 2018

   İngilizce klavye düzenine göre komutları uygulayınız.

   Yanıtla
 2. myron 16 Mayıs 2018

  Her iki VM için de kurulumu anlatmışsınız. Teşekkür ederiz. MacOS High Sierra hangi VM üzerinde daha iyi performans gösteriyor? (VMWare vs VirtualBox?)

  Yanıtla
  • tolqabaqci 17 Mayıs 2018

   Rica ederim, yorumunuz için teşekkürler. Elde ettiğim performansa göre VMware Workstation daha iyi performans sergiliyor. VirtualBox’a göre daha portatif ve kullanılışlı. Bence VMware ile kurulum yapın ve temiz bir Snapshot aldıktan sonra MacOS kullanın.

   Yanıtla
 3. kadir 1 Kasım 2019

  adım 2″deki macOS kurulumu başlıyorken bekleyin kısmında çok bekleniyor mu? yoksa benim bilgisayarım mı programı kaldırmadı 30 dk oldu hala ekranda yazılar duruyor teşekkürler

  Yanıtla
 4. Serdar 22 Nisan 2020

  Merhaba, bu adımları takip ederek Mac Os Catalina 15 sürümünü de yükleyebileceğimiz söylemişsiniz. Fakat Adım 14 sonrasında “boot failed. Mac Os X “hatası çıkıyor sonrasında adım 15 de ki ekran geliyor. Adım 25 e kadar devam ediyorum tekrar adım 14 teki ekran geliyor

  Yanıtla
 5. yunusozbek 2 Mayıs 2020

  Sanal makine için gerekli kodlar paylaşmışsınız fakat bir türlü kopyalayamadım.
  Sayfanıza metin kopyalama engeli koymuşsunuz.
  Gerekli kodları yabancı bir siteden bulup kopyalamak zorunda kaldım.

  Yanıtla
  • Tolga Bagci 3 Mayıs 2020

   Bu engel için kusura bakmayınız. Farklı bir yöntem bulucam metin kopyalama için. Bu engeli yapıyorum çünkü, yurtdışından çok bizim kendi insanımız emek hırsızlığı yapıyor.

   Yanıtla
 6. Mehmet Dümdüz 27 Mart 2023

  Öncelikle paylaşım için teşükkerler. Her adımı tek tek dikkatle yaptım. Fakat ilk başlangıçta ekran bu şekilde kalıyor. Sebebi ne olabilir ?

  Yanıtla
  • Tolga Bagci 29 Mart 2023

   VM ayarları ile oyna. Her PC’de farklı sonuçlar verebiliyor. Örneğin, vCPU değerini 1 veya 2 yap ya da Chipset türünü değiştir. Uygun bir RAM değeri ata. En önemlisi kullandığın kod yerine başka bir iMac ve Macbook sürümü dene. Bu gibi sorunlar sürekli yaşanmaktadır.

   Yanıtla
 7. Yusuf Kayaalp 24 Aralık 2023

  Amd işlemci kullananlar için bu kodu ekleyebilirsiniz.

  VBoxManage modifyvm “macOS” –cpu-profile “Intel Core i7-6700K”

  Yanıtla
 8. Ömer Seyfettin Yavuzyiğit 26 Ocak 2024

  VBoxManage modifyvm “macOS” –cpu-profile “Intel Core i7-6700K”
  Kodunu da yazmama rağmen kurulumda hata alıyorum. Adım 9’a kadarda geliyorum tam sona geliyorum sonrasında yazılar çıkıyor o bitiyor sonrasında tekrar kuruluma ediyor ki galiba zaten bunun olması gerekiyor sonrasında o bar tam dolacakken hata veriyor ve ta en başa dönüyor Disk Utilty , Instal maxOS Sonoma yazan yere dönüyor.

  Yanıtla
Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir