NIC (Network Interface Card) Nedir?

NIC (Network Interface Card/Ağ Arabirim Kartı), bir bilgisayarın anakartına takılmasıyla makinenin bir ağa katılmasına izin vermesi için bağlantı noktalarından birine bağlanması ve belgeler, İnternet bağlantısı veya yazıcı gibi kaynakların paylaşılabilmesi için tasarlanmış bir ağ kartıdır.

NIC (Network Interface Card) Nedir?

NIC veya Ağ Kartı Nedir?

Ağda kullanılan kablolama veya mimarinin türüne bağlı olarak farklı adaptör türleri vardır, ancak şu anda en yaygın kullanılan arabirim, RJ-45 konnektörü kullanan Ethernet‘tir.

Her ağ kartının, MAC adresi adı verilen onaltılık olarak 48 bitlik benzersiz bir kimlik numarası vardır ve bu kimlik donanım adresleri, IEEE (Institute of Electronics and Electrical Engineers/Elektronik ve Elektrik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından yönetilir.

MAC adreslerinin numarasının ilk üç sekizlisi OUI olarak bilinir ve belirli satıcıları tarafından tanımlanır ve ayrıca IEEE tarafından belirlenir. Fiziksel ortam ile ekipman arasında bir Ethernet arabirimi görevinden sorumlu olan ağ kartındaki yonga setine de NIC denir.

NIC, kablosuz bağlantı, UTP kablosu, koaksiyel kablo veya fiber optik bağlantıları kullanan bilgisayarlarda kullanılan bir çiptir. Ayrıca, ağ kartlarında, ağ yazıcılarında veya gömülü sistemler gibi çevre birimlerinde iki veya daha fazla cihazı birbirine bağlamak için kullanılır.

Ağ kartlarının bazıları, bilgisayarın ağ üzerindeki bir sunucudan önyüklenebilir bir işletim sistemi imajıyla yüklenmesine izin veren ve bilgisayarların bir sabit disk, CD/DVD veya flash bellek olmadan kurulmasına olana tanıyan bir ROM içeren BOOT ROM sahiptir.

Bilgisayarların ağ üzerinden önyüklenebilmesini sağlayan BOOT ROM özelliği bazı anakart üreticileri tarafından BIOS‘a dahil edilmektedir, bu sayede işletim sistemi kurulum işlemlerinin süreçleri daha hızlı yapılabilmektedir.

Ağ Kartlarının Gelişimi

Ağ kartları geçmişten geleceğe birçok geliştirme ile daha yüksek veri transferlerine ve daha stabil veri trafiğine sahip olmuşlardır. Eskiden, daha eski ağ topolojilerinde daha eski ağ kartları kullanılmaktaydı. Günümüzde, en popüler olan bağdaştırıcı türleri ise Ethernet ve WiFi teknolojisidir.

Ağ kartları ev ve iş ağlarında yaygın olarak kullanılır ve masaüstü veya dizüstü bilgisayar anakartlarında genellikle entegre halde bulunur, ancak ek bir ağ kartı takılmak istendiğinde PCI veya USB bağlantı noktalarına ait üretilen kartlar mevcuttur. Daha eski sistemlerde ise PCI yerine bir ISA bağlantı noktasına bir ağ kartı takılabiliyordu.

   Token Ring

Token Ring topolojilerinde kullanılan ağ kartları, Ethernet’e göre düşük hız ve yüksek maliyete sahip olduklarından dolayı günümüzde kullanım dışı kalmıştır. Bu ağ yapısında, DB-9 konektörleri kullanılmaktaydı. RJ-45 konektörü de MAU’lar (Multiple Access Unit/Çoklu Erişim Birimi) için kullanıldı.

   Arcnet

Arcnet topolojilerinde kullanılan ağ kartları ise temelde BNC ve RJ-45 konektörlerini kullanıyordu, ancak bu kartların avantajları Ethernet’e göre kıyasla kaybedildiğinden ve maliyetleri de göz önüne alındığında günümüzde artık kullanılmamaktadır.

   Ethernet

Ethernet 10Base2 yapısı, 90’lı yıllarda yaygın bir şekilde kullanıldı. Günümüzde, 10Base2, 100BaseT ile karşılaştırıldığında eski bir teknolojidir. Günümüzde üreticiler, hem 100baseT hem de 1000BaseT teknolojisiyle uyumlu çalışabilen adaptörler geliştirmektedirler.

Ethernet ağ kartları ağın yapısına ve türüne göre RJ-45 (10/100/1000), BNC (10), AUI (10), MII (100), GMII (1000) konnektörlerini kullanır. En yaygın kullanılan ağ kartı ise RJ-45 konektörlü kart NIC’dir, ancak koaksiyel kablonun çoğunun bükümlü çifte geçişi sırasında, BNC ve RJ-45 konektörlü kartlar çok fazla kullanıldı.

Gigabit ağlarının gelişimiyle birlikte ağ kartlarına ve 2 veya daha fazla RJ-45 bağlantı noktası eklendi ve ayrıca anakart üreticileri de artık ürünlerinde birden fazla RJ45 soketi üretmektedirler. Özellikle, bu kartlar sunucu bilgisayarlarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Şu anda, birçok kurum ve firma ya da ev kullanıcısı GigabitEthernet olarak da bilinen 1000 Mbps’yi ve ayrıca bükümlü çift kablo kullanıyorlar, ancak daha yüksek frekanslarda çalışan kablo türleri de vardır.

Mevcut Ethernet teknolojileri iletim hızlarına, kablo türlerine, maksimum kablo uzunluğuna ve topolojiye göre farklılık gösterebilir. Maksimum mesafe, iki düğüm arasındaki maksimum uzunluğu ifade eder. Topoloji türü ise ağın fiziksel şeklini belirler ve eğer ağda T konektörleri kullanılıyorsa bu ağ türü bus’tır, eğer hub’lar veya anahtarlar kullanılıyorsa yıldız ağ topolojisi olduğunu ifade eder.

   WiFi

WiFi yani kablosuz ağ kartları aynı zamanda uyumlu oldukları standarda bağlı olarak farklı çeşitlerden oluşan NIC’lerdir ve genellikle 802.11a, 802.11b, 802.11g ve 802.11n olarak ifade edilirler.

Daha yeni geliştirilen standartlardan önce yaygın olarak kullanılan türleri 100 metre mesafeyle 11 Mbps’de iletim yapan 802.11b ve 54 Mbps’de iletim yapan 802.11g’dir. 802.11b protokolüne sahip bir WiFi kartının gerçek aktarım hızı yaklaşık 4Mbps’dir ve 802.11g ise maksimum yaklaşık 20Mbps’ye sahiptir.

Ayrıca, bir WiFi ağ kartı bilgi iletmek için radyo dalgalarını kullanır ve bir ağ kablosu kullanımına gerek yoktur. Bilgilerin radyo frekansları ile aktarılma hızı, ağ kartının türüne bağlı olarak değişir yani en yeni kartlar 1000 Mbps/10000 Mbps hızları destekler.

   İlgili Yazılar


Switch Çalışma Sistemi
Routing Nedir?
Ağ Geçidi Nedir?
ARP Protokolü
Frame Relay Ağları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: