macOS High Sierra Üzerinde GNS3 VM Kurulumu

GNS3 ağ simülatör programına bir Cisco Router vb. eklediğinizde bu Cisco Router IOS imajları varsayılan olarak yapılandırılan konumda yedeklenir.

macOS High Sierra Üzerinde GNS3 VM Kurulumu

macOS High Sierra Üzerine GNS3 VM Nasıl Kurulur?

GNS3 üzerinde bir Cisco Router veya bir Cisco Switch çalıştırdığınızda bilgisayarınızın performansı ciddi bir oranda azalmaktadır. Bu nedenle daha gelişmiş ağ topolojileri tasarladığınızda, performans sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

GNS3 VM kullanmanın ana amacı performans sorunlarını minimum seviyeye indirmektir. GNS3 programına Router IOS imajı eklemek istediğinizde, bu Router IOS imajı Server üzerine upload edilir ve buradan çalıştırılır. Sonuç olarak daha spesifik ağ tasarımları oluşturabilecek ve daha fazla performans artışı elde edeceksiniz.

Kurulum için bilgisayarınızda, VMware Workstation, Oracle VM VirtualBox veya VMware Fusion sanallaştırma programlarından birinin kurulu olması gerekir. GNS3 VM.ova dosyasını GNS3 websitesinden bilgisayarınıza indirerek bir sanallaştırma programı ile kolayca import edebilirsiniz.

Mac üzerinde VMware Fusion sanallaştırma programı kullanılmaktadır. Eğer daha önce Mac’iniz üzerinde VMware Fusion kurmadıysanız, VMware Fusion Kurulumu adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda, macOS High Sierra üzerinde GNS3 VM kurulumunu gerçekleştireceğiz ve son olarak sunucu üzerine bir adet Cisco Router ekleyerek test edeceğiz.

NOT: Bu yazıdaki adımları takip ederek GNS3 VM 2.1.21 versiyonunu da yükleyebilirsiniz.

GNS3 VM Kurulum ve Yapılandırma

Mac OS High Sierra işletim sistemi üzerinde VMware Fusion kullanarak GNS3 VM yüklemek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

Mac için GNS3 VM’yi indirmek için GNS3 websitesine gidiniz ve VMware Workstation seçeneği altındaki Download butonuna tıklayınız.

macOS İçin GNS3 VM İndirme

   Adım 2

GNS3 VM.ova dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, dosya üzerine çift tıklayınız. Dosyayı açtıktan sonra, otomatik olarak bilgisayarda kurulu olan VMware Fusion programı açılacaktır.

OVA dosyasını import etmek için Continue (Devam et) butonuna tıklayınız.

Varolan Bir Sanal Makine Seçme

   Adım 3

GNS3 Server import ediliyor…

Sanal Makine İmport Etme

   Adım 4

VMware Fusion ile import işlemi tamamlandıktan sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayarak pencereyi kapatınız.

Virtual Machine Summary

   Adım 5

GNS3 VM açılıyor…

GNS3 VM

   Adım 6

GNS3 VM IP adresine ping atarak ağ bağlantısını test ediniz.

GNS3 Version

   Adım 7

GNS3 programını açınız ve Preferences (Özellikler) penceresinde, GNS3 VM kısmında “Enable the GNS3 VM” seçeneğini işaretleyiniz ve OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Enable the GNS3 VM

   Adım 8

GNS3 Server’a Cisco Router eklemek için Help menüsünden Setup Wizard seçeneğine tıklayınız.

Help / Setup Wizard

   Adım 9

Setup Wizard penceresinde Run modern IOS seçeneğini tıklayınız.

Run Modern IOS

   Adım 10

GNS3 VM sanal makine programı seçme adımında, VMware (Recommended) seçeneğini tıklayınız ve Next (İleri) butonuna tıklayınız.

Sanallaştırma Yazılımı Seçme

   Adım 11

New Appliance Template penceresinde Add an IOS router using a real IOS image (supported by Dynamips) seçeneğini seçerek OK butonuna tıklayınız.

Cisco IOS İmajı Ekleme

   Adım 12

Cisco Router c7200 IOS imajını seçerek Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Cisco Router c7200 IOS

   Adım 13

Cisco Router ekledikten sonra, IOS Router Templates penceresinde, IOS imajının GNS3 VM üzerine upload edildiğini görebilirsiniz.

IOS Router Templates

   Adım 14

GNS3 çalışma alanına Router’ı sürükleyip bırakınız ve Router’ı çalıştırarak test ediniz.

Router CLI Ekranı

GNS3 VM Konfigürasyonu ⇒ Video

Mac bilgisayarınıza GNS3 VM import etmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, macOS üzerinde VMware Fusion sanallaştırma programını kullanarak GNS3 Server nasıl kurulur inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


GNS3 VM Upgrade Etme
♦ GNS3 VM Import Etme
EIGRP Yapılandırma
OSPF Yapılandırma
RIP Yapılandırma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: