VMware Sanal Makine Üzerinde macOS High Sierra 10.13.5 Kurulumu

Bu yazımızda, VMware Workstation 14 veya 15 Pro sürümünü kullanarak sanal makine üzerinde macOS High Sierra 10.13.5 kuracağız.

VMware Sanal Makine Üzerinde macOS High Sierra 10.13.5 Kurulumu

VMware Sanal Makine Üzerinde macOS High Sierra 10.13.5 Nasıl Kurulur?

Apple, geçtiğimiz günlerde macOS işletim sisteminin 10.13.5 güncellemesini yayınladı. iMac veya MacBook kullanıcıları High Sierra 10.13.5 güncellemesini Apple Store’dan indirebilir ve kurabilir. Eğer Apple Store kullanarak Apple OS güncelleme nasıl yapılır bilmiyorsanız, macOS High Sierra Güncelleme adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

VM Workstation sanallaştırma programının en güncel sürümü 15.0.4’tür. Windows veya Linux için VMware Workstation 15 Pro’yu buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Normalde VM Workstation üzerinde bir Apple işletim sistemi kurulumu yapamazsınız çünkü VMware üzerinde Apple OS için işletim sistemi desteği yoktur. Fakat, VM Unlocker kullanarak bir VM sanal makine üzerinde High Sierra kurabilir ve kullanabilirsiniz. VMUnlocker, macOS kilidini açarak VM üzerinde Apple işletim sistemi desteği sağlar.

VMware Unlocker programını hem Windows üzerinde hem de vSphere ESXi üzerinde kullanarak Apple OS kilidini açabilirsiniz. VMware Unlocker’ın son sürümünü buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir masaüstü PC veya Laptop üzerinde Windows 10 işletim sistemi kullanıyor ve macOS High Sierra 10.13.5 kurmak istiyorsanız bu yazı tam size göre!

Bir Mac bilgisayarı olmadan macOS High Sierra kurabilmek için sanallaştırma programlarını kullanabilirsiniz. Sanallaştırma programlarına örnek verecek olursak, bunlar; VMware Workstation, Oracle VM VirtualBox, VMware Fusion veya VMware ESXi’tir.

Önceki yazılarımızda, High Sierra işletim sistemini VMware, VirtualBox ve VMware ESXi üzerinde kurduk. Bu yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Kurulum adımlarına geçmeden önce Google Drive üzerinden macOS 10.13.5 ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Ayrıca, VMware üzerinde Apple High Sierra kurmak için VMware Unlocker 2.1.1 sürümünü de bilgisayarınıza indiriniz.

NOT: Bu yazıdaki adımları takip ederek VMware Workstation 15.0.4 kullanarakta macOS 10.13.5’i kurabilirsiniz.

VMware Workstation 14/15 Üzerinde macOS 10.13.5 Kurulumu

PC veya Laptop üzerinde adım adım macOS kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1 | Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Windows 10 üzerinde kurulu VMware Workstation 14/15 Pro sanallaştırma programını kullanarak yeni bir sanal makine oluşturunuz. VM Unlocker 2.1.1 kullanarak Apple işletim sistemi için yeni bir sanal makine oluşturmak için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımızı görüntüleyiniz.

macOS İçin Sanal Makine Oluşturma

   Adım 2 | Sanal Makineye macOS Kurulumu

VMware üzerinde High Sierra kurulumu için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra, bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz. Daha sonra, adım adım Mac OS High Sierra kurulumu için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atınız.

macOS 10.13.5 ve macOS 10.13.4 kurulum adımları aynıdır!

Adım Adım macOS Kurulumu

   Adım 3 | VMware Tools Kurulumu

VMware kullanarak kurulum yaptıktan sonra, fiziksel bilgisayarınız ile sanal makine arasında dosya alışverişi yapabilmek ve tam ekran özelliğini kullanabilmek için VM Tools kurmanız gerekir.

Mac OS üzerinde VMware Tools kurulumu için aşağıdaki görüntüye tıklayarak ilgili yazımıza göz atınız.

VMware Tools Yükleme

   Son Söz


Bu yazımızda, bir Mac bilgisayarı olmadan PC veya Laptop üzerinde High Sierra kurulumu yaptık. Sonraki yazımızda, VirtualBox üzerinde macOS 10.13.5 kurulumu’nu yapacağız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


♦ Mac OS High Sierra İçin VMware Tools İndir
♦ VMware Programını Güncelleme
♦ VMware Kullanarak Debian Kurulumu
♦ VMware Kullanarak Linux Mint Yükleme
♦ VMware Kullanarak Ubuntu Yükleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: