Mac/macOS Üzerinde GNS3 Kurulumu

Bu yazımızda, bir Apple Mac bilgisayarında macOS 12 Monterey işletim sisteminde Cisco sınavlarına hazırlanmak için yaygın olarak kullanılan GNS3 ağ simülatör programı nasıl kurulur ve yapılandırılır inceleyeceğiz.

macOS PC'ye GNS3 Kurma

macOS 12 Monterey Üzerinde GNS3 2.2.28 Nasıl Kurulur ve Kullanılır?

GNS3, genellikle network mühendislerinin veya Cisco sınavlarına hazırlanan öğrenciler tarafından kullanılan bir ağ emülatör/simülatör programıdır. Bu yazılım diğerlerine göre çok güçlü bir ağ simülatör programıdır ve tamamen ücretsizdir.

GNS3 ağ simülatör programını Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda Mac bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, bu yazımızı ziyaret ederek bilgisayarınıza kurulum yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza ağ simülatör programını kurduktan sonra artık ağ topolojileri oluşturarak Cisco Router ve Cisco Switch gibi aygıtların IOS imajlarını programa entegre ederek sınavlarınıza hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

GNS3’ü İndirme ve Kurma

GNS3 yazılımını resmi websitesinden indirmek için öncelikle geliştirici websitesine yeni bir üyelik oluşturmalısınız. Eğer bir hesabınız varsa, websitesinde oturum açtıktan sonra bu yazılımı Windows, Linux ve Mac için indirebilirsiniz.

Adım 1

GNS3 websitesini ziyaret ediniz ve anasayfasındaki Free Download (Ücretsiz İndir) butonuna tıklayınız.

Ücretsiz GNS3 İndirme

Adım 2

GNS3 yazılımını indirmeniz ve topluluğa katılmanız için bir hesaba ihtiyacınız vardır. Daha önce yeni bir hesap oluşturduysanız Login (Oturum Aç) tıklayınız.

GNS3 Websitesinde Oturum Açma

Adım 3

Email adresinizi ve parolanızı yazdıktan sonra Login tıklayınız.

Hesap Bilgilerini Yazma

Adım 4

Download GNS3 sayfasında Mac versiyonu için tekrar Download butonuna tıklayınız ve DMG dosyasını indirdikten sonra üzerine tıklayınız ve sisteme mount ediniz.

Mac İçin GNS3 İndir

Adım 5

DMG dosyasını mount ettikten sonra GNS3 programını Applications (Uygulamalar) içerisine sürükleyip bırakarak kopyalayınız.

GNS3'ü Uygulamalar'a Kopyalama

Adım 6

GNS3 yazılımı Uygulamalar’a kopyalanıyorken bekleyiniz.

GNS3 Yazılımı Kopyalanıyor

Adım 7

GNS3’ü kopyaladıktan sonra Uygulamalar’ı açınız ve onu çalıştırınız.

Programı Çalıştırma

Adım 8

Program doğrulandıktan sonra macOS sisteminizde onu açmaya izin veriniz.

Programa macOS Üzerinde Çalışmasına İzin Verme

Adım 9

uBridge, ağ arayüzleri ile etkileşim kurabilmesi için root iznine ihtiyaç duymaktadır. Sisteminizdeki tüm admin kullanıcıları bu arayüzlerdeki paketleri okuyabilecektir. uBridge erişim izni vermek için açılan pencerede Yes’e tıklayınız.

Ardından, gerekli ayarlar yapılandırılıyorken osascript değişiklik yapmasına izin vermek için macOS kullanıcı parolanızı yazınız ve OK’a tıklayınız.

uBridge İzin Verme

Adım 10

GNS3 ağ simülatör programı açıldıktan sonra Setup Wizard (Kurulum Sihirbazı) penceresinde Run appliances on my local computer (Cihazları yerel bilgisayarımda çalıştır) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Run appliances on my local computer

Adım 11

Local Server Configuration (Yerel Sunucu Yapılandırması) penceresinde sunucunun konumunu, host binding değerini ve Port numarasını varsayılan değerlerde bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Local Server Yapılandırma

Adım 12

Local Server Status (Yerel Sunucu Durumu) penceresinde yerel GNS3 Server bağlantısının başarıyla olduğunu kontrol ettikten sonra Next’e tıklayınız.

Local Server Durumu

Adım 13

Son olarak, Summary (Özet) penceresindeki ayarları kontrol ediniz ve Finish (Bitir) tıklayınız.

Local Server Bilgilerinin Özeti

Cisco IOS Ekleme

macOS üzerine GNS3 kurduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz bir Router ISO imajı eklemeniz gerekir. Çünkü, programın içerisinde IOS imajları entegre olarak mevcut değildir.

Adım 1

Router IOS eklemek için programın ayarlarını açmanız gerekir, bu yüzden GNS3 / Preferences (Tercihler) tıklayınız.

Cisco IOS Ekleme

Adım 2

Preferences penceresinde Dynamips altında IOS Routers seçiniz ve ardından New (Yeni) butonuna tıklayınız.

IOS Routers

Adım 3

New IOS Router Template (Yeni IOS Router Şablonu) penceresinde IOS’u eklemek için Browse (Gözat) tıklayınız.

IOS İmajını Seçme

Adım 4

Bu bağlantıdan bilgisayarınıza indirdiğiniz bir Router IOS imajını seçiniz ve Open (Aç) tıklayınız.

c7200 IOS İmajını Ekleme

Adım 5

Seçtiğiniz IOS imajın sıkıştırmasını açmak için Yes’e tıklayınız ve bekleyiniz.

IOS Sıkıştırmasını Açma

Adım 6

IOS imajının konumunu doğruladıktan sonra Next’e tıklayınız.

İmajın Konumunu Doğrulama

Adım 7

Name and Platform penceresinde Router’ın ismini, platformunu ve gövde ayarlarını varsayılan ayarda bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Name and Platform

Adım 8

Memory (Bellek) penceresinde IOS’a ayırmak istediğiniz minimum bellek miktarını ayarlayınız. Bellek değerini çok düşük veya çok yüksek olarak ayarlarsanız, host bilgisayarınızın performansını azaltabilir veya Router’ın daha yavaş çalışmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden, bellek değerini programın belirlediği varsayılan değerde bırakınız ve Next’e tıklayınız.

Router Belleğini Yapılandırma

Adım 9

Network Adapters (Ağ Bağdaştırıcıları) penceresinde Router’ın boş slotlarına istediğiniz arayüzleri ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak yalnızca C7200-IO-FE (FastEthernet) arayüzü mevcuttur.

Ağ Bağdaştırıcısı Ekleme

Adım 10

Idle-PC penceresinde host bilgisayarınızın işlemcisini %100 kullanmayı önlemek için bir Router değeri belirlemeniz gerekir. Eklediğiniz IOS için bir değer belirlemek için Idle-PC Finder butonuna tıklayınız ve işlemin tamamlanmasını bekleyiniz. Ardından, uygun bir değer bulunduktan sonra OK’a tıklayınız ve Finish’e tıklayarak IOS ekleme penceresini kapatınız.

Idle-PC Değeri Belirleme

Adım 11

Router Templates penceresinde eklediğiniz C7200 IOS imajına ait bilgileri kontrol ettikten sonra OK’a tıklayınız.

Router Bilgilerini Kontrol Etme

Yeni Bir Proje Oluşturma

GNS3 yazılımınıza Router imajı ekledikten sonra yeni bir proje oluşturarak projenize Router veya diğer bileşenleri ekleyerek bir ağ topolojisi oluşturabilirsiniz.

Adım 1

Araç menüsünden New Project (Yeni Proje) tıkladıktan sonra açılan Project penceresinde bir proje adı yazınız ve kaydetmek istediğiniz lokasyonu yapılandırdıktan sonra OK’a tıklayınız.

Yeni Bir Proje Oluşturma

Adım 2

Aygıtlar panelinden eklediğiniz Router c7200 çalışma alanına sürükleyip bırakınız.

Projeye c7200 Router'ı Ekleme

Adım 3

Ayrıca, bir adette VPCS ekleyiniz ve onu Router’a bağlayınız.

Router ile VPCS'yi Kablolama

Adım 4

Tüm cihazları çalıştırmak için aşağıda gösterildiği gibi yeşil ok’a tıkladıktan sonra Yes’e tıklayınız.

Ağ Cihazlarını Çalıştırma

Adım 5

Tüm cihazları çalıştırdıktan sonra Router R1 üzerine çift tıklayarak konsolu açınız ve FastEthernet arayüzüne bir IP adresi atayınız.

R1# conft
R1(config)# interface fastethernet 192.168.1.100 255.255.255.0
R1(config)# no shutdown

Router'ın FastEthernet Arayüzüne IP Adresi Verme

Adım 6

VPCS cihazına da yeni bir IP adresi vermek için aşağıdaki komutları konsolda yürütünüz ve ardından R1’in FastEthernet arayüzüne ping atarak bağlantıyı sınayınız.

PC1> ip 192.168.1.200/24

VPCS'ye IP Adresi Verme

Adım 7

Router R1’den VPCS’ye ping atmak için konsolde ping 192.168.1.200 komutunu yürüttüğünüzde iki cihaz arasındaki bağlantının sorunsuz olduğunu görebilirsiniz.

Router'dan VPCS'ye Ping Atma

Adım 8

GNS3’te basit bir proje oluşturup test ettikten sonra About (Hakkında) kısmından programın sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Programın Sürümünü Doğrulama

GNS3’ü Tamamen Kaldırma

Mac’inizden GNS3 yazılımını kaldırmanız gerektiğinde öncelikle oluşturduğunuz projelerinizi ve eklediğiniz IOS imajlarını yedeklemeniz gerekir. Bu işlemden sonra GNS3’ü sisteminizden tamamen kaldırarak bilgisayarınızın disk alanını genişletebilirsiniz.

Adım 1

Applications’u açınız ve GNS3 üzerine sağ tuşa tıkladıktan sonra Move to Trash (Çöp Kutusuna Taşıyın) tıklayınız. GNS3’ü sildikten sonra çöp kutusunu da boşaltmayı unutmayınız.

macOS'tan GNS3'ü Kaldırma

Adım 2

macOS sisteminizden GNS3’ü kaldırdıktan sonra sisteminizde kalıntı dosyalar kalabilir bu yüzden sisteminizde terminal’i açınız ve mdfind gns3 komutunu kullanarak bu dosyaları bulabilir ve silebilirsiniz.

mdfind gns3
sudo rm -rf '/Users/macOS/GNS3'

Programın Kalıntı Dosyalarını Silme

Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Versiyon
YouTube Video
Slayt
macOS Monterey (Yeni)
macOS Mojave
macOS High Sierra
macOS Sierra

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir