Ubuntu 18.10 Üzerinde Wine 4.1 Kurulumu ve Kullanımı

Ubuntu 18.10 Üzerinde Wine 4.1 Kurulumu ve KullanımıUbuntu 18.04 sürümünden sonra gelen olan 18.10 sürümü birçok yeni özelliğe sahiptir. Ubuntu 18.10, artık boot süresi daha hızlıdır ve Laptop’lar için daha iyi batarya ömrü sunmaktadır.

Ubuntu 18.10 Üzerinde Wine 4.0 Kurulumu ve Kullanımı

Ubuntu 18.10 Üzerinde Wine 4.1 Kurulumu

Wine, Linux tabanlı sistemler üzerinde Windows uygulamalarını çalıştırmanıza izin veren ücretsiz bir programdır. Wine’ın veritabanında birçok program desteği vardır. Fakat bazı durumlarda, Wine 4.1 ile uyumlu olmayan uygulamalar olabiliyor.

Önceki yazılarımızda, Linux sistemler üzerinde Wine kurulumu yaptık. Wine kurulumu yazılarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bir Mac bilgisayarınız üzerinde Windows programları çalıştırmak istiyorsanız, macOS üzerinde de Wine kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, Ubuntu 18.10 (Cosmic Cuttlefish) üzerinde Wine nasıl kurulur adım adım inceleyeceğiz. Ubuntu 18.10 üzerine Wine kurduktan sonra, Wine test etmek için sadece Windows uyumlu olan Notepad++ programını kuracağız.

Ubuntu 18.10 Üzerinde Windows Programı Kurmak İçin Wine 4.1 Kurulumu ve Kullanımı

Daha önce Ubuntu 18.10 kurulumu yapmadıysanız buradan ilgili yazımıza göz atınız. Ubuntu 18.10’u kurduktan sonra, masaüstünde Ctrl + Alt + T’ye basarak Terminal’i açınız ve Wine 4.1 kurmak için aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayınız.

1) sudo dpkg --add-architecture i386 
2) wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
3) sudo apt-key add winehq.key
4) sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ cosmic main'
5) sudo apt update
6) sudo apt install --install-recommends winehq-stable

 

Yukarıdaki komutları uyguladıktan sonra Ubuntu 18.10’da Wine’ın en güncel sürümü bilgisayarınıza kurulacaktır. Wine’ın en güncel sürümü 4.1’dır.

Wine kurduktan sonra, Terminal’de winecfg komutu ile Wine başlatabilirsiniz. Ayrıca, Wine sürümünü kontrol etmek için wine –version komutunu kullanabilirsiniz.

Ubuntu 18.10’da Wine ve Notepad++ Kurulumu ⇒ Video

Ubuntu 18.10 üzerinde Wine 4.1 kurduktan sonra, Wine test etmek için Notepad programını kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Ubuntu 18.10 Üzerinde Wine 4.1 Kurulumu ⇒ Video

Ubuntu 18.10 (Cosmic Cuttlefish) Beta üzerinde Wine 4.1 kurulumu yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz!

   Son Söz

Bu yazımızda, Linux tabanlı Ubuntu işletim sistemi üzerinde MS Office, Adobe Photoshop gibi Windows programlarını çalıştırmanıza izin veren Wine programının son sürümünü kurduk. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalıysa, yorum yazarak geri bildirim gönderebilirsiniz…

   Ubuntu 18.10’da Wine Kurulumu İlgili Yazılar


♦ Ubuntu Sistem Bilgisini Öğrenme
♦ Ubuntu Google Chrome Kurulumu
♦ Ubuntu Üzerinde PlayOnLinux Kurulumu
♦ KVM ve QEMU Nedir?
♦ openSUSE Üzerinde Wine Kurulumu

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: