Kali Linux 2019.2 Üzerinde VirtualBox Extension Pack Kurulumu

Bu yazımızda, Kali Linux’te çalışan Oracle VM VirtualBox için Extension Pack (Uzantı Paketi) nasıl kurulur inceleyeceğiz.

Kali Linux Üzerinde VirtualBox Extension Pack Kurulumu

Kali Linux Üzerinde Extension Pack Nasıl Kurulur?

Kali Linux 2019.2 üzerinde sanal makine çalıştırmanıza izin veren Oracle VM VirtualBox’ı bilgisayarınıza kurduktan sonra, VirtualBox’ın Genişleme Paketi’nide kurmanız gerekir.

Kali Linux üzerinde çalışan Oracle sanallaştırma programına Ext Pack’i kurmak kolaydır. Kali Extension Pack, kuracağınız bir sanal makine işletim sistemi için gerekli bir pakettir. Kali’de uzantı paketini kurduktan sonra, host bilgisayarınızın USB 3.0 aygıtlarını sanal makineye tanıtabilir ve kullanabilirsiniz.

Kali Linux üzerinde Extension Pack’i kurduktan sonra, sanal makine üzerinde USB 2.0, USB 3.0 aygıtlarını, VirtualBox RDP hizmetini, Disk Encryption (Disk Şifreleme) özelliğini ve ayrıca NVMe, PXE Boot özelliklerini kullanabilirsiniz.

Extension Pack (Uzantı Paketi) kurabileceğiniz destekli işletim sistemleri şunlardır;

 • Windows XP
 • Windows Vista (32 bit)
 • Windows Vista (64 bit)
 • Windows 7 (32 bit)
 • Windows 7 (64 bit)
 • Windows 8
 • Windows Server
 • Windows 10 (32 bit)
 • Windows 10 (64 bit)
 • Mac OS X
 • Linux

Önceki yazımızda, Kali Linux üzerinde VirtualBox kurulumu yaptık. Bu yazımızda, Kali’de çalışan VirtualBox programı için Uzantı Paketi nasıl kurulur adım adım inceleyeceğiz.

Kali Linux 2019.2 Üzerine VirtualBox Extension Pack Ekleme

VirtualBox’u çalıştırdıktan sonra programın ayarlarından Uzantı Paketinin kurulu olup olmadığını anlamak kolaydır. Eğer, sanallaştırma programı üzerinde bu ek yazılım ekli değilse, aşağıdaki adımları takip ederek Linux sisteminizde Genişleme Paketi kurulumu yapabilirsiniz.

   Adım 1

Oracle VM programını açtıktan sonra File (Dosya) seçeneğine ve ardından Preferences (Tercihler)‘e tıklayın. Programın menülerini kullanmak, Extension Pack’i eklemek için en uygun yoldur.

VirtualBox File / Preferences

   Adım 2

Tercihler penceresinde sol kısımdaki ayarlardan Extensions seçeneğine tıklayın. Bu ayarlar penceresinde ayrıca sanal makinelerin ağ ayarlarını değiştirebilir, programı yeni sürüme güncelleyebilir, kullanmak istediğiniz programın dilini değiştirebilir, ve klavye düzenini yapılandırabilirsiniz.

VirtualBox - Preferences / Extensions

   Adım 3

Kali’ye Extension Pack ekleyebilmek için öncelikle VBox websitesini ziyaret ederek Extension Pack yazılımını bilgisayarınıza indiriniz. Daha sonra, aşağıdaki görüntüdeki gibi Add New Package (Yeni Paket Ekle) butonuna tıklayınız.

Ayrıca bu pencereden eklediğiniz VBox yazılım sürücüsünü silebilirsiniz veya güncelleme yapabilirsiniz.

Preferences / Extensions

   Adım 4

Linux için Uzantı Paketi yazılımını aşağıdaki gibi bilgisayarınıza indiriniz.

Extension Pack İndirme

   Adım 5

Bilgisayarınıza indirdiğiniz Extension Pack (Genişleme Paketi)‘ni seçiniz ve Open (Aç) butonuna tıklayınız.

vbox-extpack

   Adım 6

Oracle VM Uzantı Paketi kurmayı başlatmak için Install (Kur) butonuna tıklayın. Yazılım hakkında daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki resimde gördüğünüz bilgi penceresindeki açıklamayı okuyunuz.

Uzantı Paketi Kurulumunu Başlatma

   Adım 7

Lisans anlaşmasını kabul etmeden önce okumanız ve Extension Pack hakkında bilgi almanız önerilir. Bunu yaptıktan sonra, lisans anlaşmasını kabul etmek için I Agree (Kabul ediyorum) butonuna tıklayarak devam edin.

Extension Pack Lisans Anlaşmasını Kabul Etme

   Adım 8

Kali Linux 2019.2 sistemde VBox 6.0.4 üzerinde Extension Pack‘i başarıyla kuruldu!

VirtualBox Bilgi Penceresini Kapatma

Linux’te VBox Genişleme Paketi Kurulumu ⇒ Video

VBox’ı kurduktan sonra yapmanız gereken ilk iş Uzantı Paketi kurulumudur. Linux üzerinde adım adım VirtualBox Driver Pack kurmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Extension Pack Yükleme Videosu

   Son Söz


Bu yazımızda, Linux işletim sistemi üzerinde VBox Sürücü yazılımı nasıl kurulur adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


VirtualBox ile Debian 9 Kurulumu
♦ Ubuntu ile VirtualBox Kurulumu
♦ VirtualBox Guest Additions Kurulumu
♦ VirtualBox ile Linux Mint 19 Kurulumu
♦ VirtualBox Sanal Makine Clone Alma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons