Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu

Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu – GNS3 (Graphical Network Simulator 3) programı ile daha spesifik ağ topolojileri oluşturabilir ve Cisco Router, Switch gibi ağ ürünlerine hiç ücret ödemeden bu cihazları sanal olarak bilgisayarınızda GNS3 ile çalıştırabilirsiniz.
Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu

Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu

GNS3 programını kendi sitesinden ücretsiz olarakta indirebilir ve bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. GNS3 indirmek için İnternet’te oldukça fazla kaynak bulunmaktadır. Daha önce Windows 10 GNS3 Kurulumu adımlarını tamamladık. Ayrıca, YouTube kanalımız üzerinde Windows 10 GNS3 Kurulumu adlı video veya videoları izleyebilirsiniz.

Ubuntu bir Linux tabanlı işletim sistemidir ve Windows işletim sistemine göre oldukça güvenlidir. Fakat, Windows üzerinde program kurulumları daha kolayken bu durum Linux/Ubuntu sürümlerinde daha farklıdır.

Buna ek olarak, Ubuntu GNS3 kurulumu diğer Linux işletim sistemi versiyonlarından farklıdır. Ubuntu Amerika’da en çok kullanılan özgür bir işletim sistemidir. Dolayısıyla güvenliği benimseyen insanlar için vazgeçilmez bir sistemdir.

GNS3 ve Ubuntu hakkında kısaca bahsettikten sonra, artık GNS3 kurulum adımlarına geçebiliriz. Linux GNS3 kurulumu için kısaca bahsedecek olursak;


Ubuntu masaüstünde terminal’i açınız.

1. [email protected]:~$ sudo su
2. [email protected]:~$ Root Parolası
3. [email protected]:~$ sudo add-apt-repository ppa:gns3/ppa
4. [email protected]:~$ sudo apt-get update
5. [email protected]:~$ sudo apt-get dynamips gns3

 
Yukarıdaki komutları sırasıyla uygulayarak Ubuntu 17.10 GNS3 kurulumu’nu hızlıca gerçekleştirebilirsiniz. GNS3 kurulumunu daha sonraki yazılarımızda Apple firmasının MacOS işletim sistemi üzerinde de kurarak inceleyeğiz.

Ubuntu 17.10 GNS3 0.8.7 Kurulumu = Video

Ubuntu 17.10 GNS3 0.8.7 kurulumunu aşağıdaki videoyu izleyerek de gerçekleştirebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu – Bu yazımızda Ubuntu üzerinde GNS3 kurulumunu yaptık. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Ubuntu 17.10 GNS3 Kurulumu İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ GNS3 Cisco IOS İndir
♦ GNS3 Cisco IOU L2 Appliance Kurulumu
♦ GNS3 Spanning Tree Protokolünü İnceleme
♦ GNS3 Loopback Adapter Yapılandırma
♦ GNS3 Cisco Router OSPF Yapılandırma
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: