macOS High Sierra Üzerinde GNS3 Kurulumu

GNS3 ağ simülatör programını Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bir Mac bilgisayarınız üzerinde de kullanabilirsiniz.

macOS High Sierra Üzerinde GNS3 Kurulumu

Mac OS High Sierra Üzerinde GNS3 Nasıl Kurulur?

GNS3 programı, Cisco sınavlarına hazırlanmak için kullanılan en yaygın programdır ve birçok firma tarafından sıkça kullanılmaktadır. GNS3 programı gün geçtikçe daha da güçlenerek rakiplerine oranla fark atmaktadır.

GNS3 2.1 versiyonu, 10 Kasım 2017 tarihinde piyasaya sürüldü. GNS3 2.1 sürümünde, önceki sürüme nazaran birçok yenilik ve geliştirmeler bulunmaktadır.

Daha önceki yazılarımızda, Windows ve Linux/Ubuntu işletim sistemleri üzerine GNS3 kurulumu adımlarını incelemiştik;

Apple bilgisayarları üzerinde de GNS3 programını kolayca kurabilir ve çalıştırabilirsiniz. Apple, macOS High Sierra 10.13 işletim sistemini geçtiğimiz aylar piyasaya sürmüştü. Bu yazımızda, Mac OS 10.13 üzerinde GNS3 2.1 kurulumunu gerçekleştireceğiz ve son olarak bir adet Cisco Router c7200 ekleyeceğiz.

Mac’te GNS3 Kurulum ve Yapılandırma

GNS3 2.1 sürümünü Mac OS üzerine yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

macOS High Sierra için GNS3 2.1 sürümünü indirmek için GNS3 sitesine gidiniz ve Download butonuna tıklayınız.

Mac için GNS3 İndirme

   Adım 2

Windows, Linux ve Mac için GNS3 seçeneklerinin mevcut olduğu pencerede Mac seçeneğinin altındaki Download butonuna tıklayınız.

Mac / Download GNS3

   Adım 3

Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra, DMG uzantılı dosya üzerine çift tıklayınız ve ardından GNS3’ü Applications (Uygulamalar) bölümüne sürükleyip bırakınız.

GNS3'ü Uygulamalara Sürükleyip Bırakma

   Adım 4

Applications bölümüne gidiniz ve GNS3 programını çalıştırınız. “GNS3 is from unidentified developer (GNS3 tanımlanmayan bir geliştiricidendir) hatasını atlamak için Open (Aç) butonuna tıklayınız.

Eğer Mac üzerinde onu çalıştıramıyorsanız, Ayarlar bölümünde Güvenlik ve Gizlilik kısmında bu uygulamaya izin vermeniz gerekir.

GNS3 Açmayı Onaylama

   Adım 5

GNS3 çalıştırdıktan sonra, Cisco Router eklemek için Setup Wizard penceresinde, Run only legacy IOS on my computer seçeneğini seçerek devam ediniz.

Run Modern IOS

   Adım 6

Cisco Router c7200 IOS imajını seçiniz ve Open butonuna tıklayınız.

Cisco IOS İmajını Seçme

   Adım 7

GNS3 programına Cisco Router c7200 imajını ekledikten sonra, Router c7200’ü çalışma alanına sürükleyip bırakınız ve Router’ı test etmek için onu çalıştırınız.

Router'ı Çalşıma Alanına Sürükleyip Bırakma

   Adım 8

GNS3 üzerine eklediğiniz Router model ve versiyonunu show version komutu ile öğrenebilirsiniz.

Router Show Version Komutu

Mac Üzerinde GNS3 Kullanımı ⇒ Video

GNS3 kurulum ve kullanımı için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda, Mac OS High Sierra üzerinde GNS3 programı nasıl kurulur ve kullanılır adım adım inceledik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


BackboneFast Yapılandırma
UplinkFast Yapılandırma
PortFast Yapılandırma
Root Bridge Yapılandırma
Spanning Tree İnceleme

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: