GNS3 VM Import Etme

GNS3 VM Import Etme – GNS3 ağ simulator programını kullanırken bazen bilgisayarımızın performans sorunları ile boğuşuruz. GNS3 programı üzerinde local olarak Cisco Router IOS imajlarını eklediğimizde, hem depolama hem de performans açısından sorun yaşarız.
GNS3 VM Import Etme

GNS3 VM Import Etme

GNS3 VM import etme işleminden önce GNS3 VM nedir kısaca bahsedelim. GNS3 VM bir Linux platformu üzerinde geliştirilen bir sanal makina entegrasyon programıdır. GNS3 VM.ova dosyasını indirdikten sonra, bilgisayarınıza import / yükleme için sanallaştırma programına ihtiyacınız vardır.

GNS3 VM ile Cisco Router IOS imajlarını, GNS3 VM Server’ına Upload ederek depolama alanında karışıklıkları giderebilirsiniz. GNS3 VM üzerine yüklenen IOS imajları, daha performanslı çalışmaktadır. GNS3 VM import işlemi harici bir disk üzerinde gerçekleştirilirse daha da fazla performans sağlayacaktır.

Harici bir disk olarak, SSD harici diskleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim…

GNS3, GNS3 VM.ova dosyasını VMware Workstation sanallaştırma programı için geliştirmiştir. Ayrıca, VirtualBox sanallaştırma programı içinde bu dosyalar mevcuttur. Bu yazımızda VMware Workstation programını kullanacağız. Sizler de VMware sanallaştırma programını kullanabilirsiniz.

Bu yazıda anlatılan GNS3 VM import etme işlemi, VirtualBox içinde hemen hemen aynı adımları içermektedir.

VMware Üzerinde GNS3 VM Yükleme

VMware üzerinde GNS3 VM yükleme adımlarına artık geçebiliriz. VMware Workstation kurulumu‘nu yaptıktan sonra, GNS3 VM.ova dosyasını yazının altındaki bağlantıdan da indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz arşivli dosyayı klasöre çıkarınız. Ardından aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

   Adım 1

GNS3 VM 2.0.3.ova dosyasına çift tıklayınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 2

Aşağıdaki gibi VMware Workstation programı açılacaktır. Harici bir disk üzerine import etmenizi tavsiye ettiğim için, Browse (Gözat) butonuna tıklayınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 3

Disk seçeneklerinden harici diskinizin üzerinde yeni bir klasör oluşturunuz ve daha sonra OK (Tamam) butonuna basınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 4

GNS3 VM yükleme lokasyonu harici disk üzerinde olduğunu kontrol ettikten sonra, Import butonuna basınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 5

GNS3 VM import işlemi başladı.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 6

GNS3 VM import edildikten sonra, ilk görüntü aşağıdaki gibi olacaktır. GNS3 VM ağ bağlantısı ayarlarını yapmak için, aşağıdaki gibi Network Adapter’lerine tıklayınız. Daha sonra, Network Adapter 2’yi siliniz.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 7

Network Adapter 1 ayarlarını VMnet0 (Bridged) olarak yapılandırınız. Virtual Network Editör programında VMnet0’ı Bridged olarak yapılandırmayı unutmayınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 8

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, GNS3 VM 2.0.3 sanal makinayı çalıştırınız.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 9

GNS3 VM açılıyor…

GNS3 VM Import Etme

   Adım 10

GNS3 VM açıldıktan sonra ilk açılış görüntüsü aşağıdaki gibidir. Burada OK seçeneğine tıklayarak gelişmiş ayarlar bölümüne gidebilirsiniz. GNS3 VM IP adresini aşağıdaki gibi yerel ağımızdaki DHCP sunucusundan almıştır.

GNS3 VM Import Etme

   Adım 11

GNS3 VM import etme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra, CMD komut isteminden GNS3 VM IP adresine Ping atarak bağlantıyı test ediniz.

GNS3 VM Import Etme

GNS3 VM Import Etme ⇒ Video

VMware üzerinde GNS3 VM import etme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

GNS3 VM Import Etme – Bu yazımızda GNS3 programını daha performanslı kullanmak ve merkezi bir IOS yönetimi sağlamak amacıyla VMware üzerinde GNS3 VM yükleme adımlarını gerçekleştirdik. GNS3 VM ile Cisco IOU Layer 2 Switch ve Layer 3 Switch‘leri gerçekte nasıl çalışıyorsa birebir çalıştırabilirsiniz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

GNS3 VM Import Etme İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ GNS3 VM Cisco Router Ekleme
 GNS3 Layer 2 Switch Ekleme
♦ GNS3 Layer 3 Switch Ekleme
♦ GNS3 VPCS Yapılandırma
♦ Cisco IOS TFTP Yedek Alma
[/su_box]

GNS3 VM Import Etme İlgili Dosya

[su_box title=”İlgili Dosya” box_color=”#242424″ radius=”0″]

GNS3 VM.ova dosyasını aşağıdaki butondan bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

[su_button url=”http://bit.ly/Download-Latest-GNS3-VM” target=”blank” style=”flat” background=”#7ad03a” size=”6″ center=”yes” icon=”icon: cloud-download” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”nofollow”]GNS3VM İndir[/su_button]

[/su_box]

One Comment

 1. Avatar for hayri hayri 31 Ocak 2018

  hocam selamlar mümkünse bir soru sormak istiyorum. gsn3 vm import etmek isterken vm workstation power tuşuna tıkladıktan sonra internal error hatası vermekte daha sonra hizmetlerden services.msc den vmware authorization tekrar başlat yaptım fakat yine internal error hatası ne yapılabilir yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.
  bilgisayar özellikler
  CPU:DualCore Intel Core 2 Duo T8100, 2100 MHz
  Görüntü Bağdaştırıcısı:ATI Mobility Radeon HD 2600 (256 MB)
  Ram:4 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM

  Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: