GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? – GNS3, Açık Kaynak Yazılım (Open Source Software) grafiksel ağ benzetim (simulator) programıdır. Bu ağ simulatör programı ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Geniş kapsamlı kaynak paylaşımı sağlayan blogu vardır.
GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Bilgisayarınızda bir ağ ortamı oluşturmanıza izin verir. Dynamips adlı programı kullanarak gerçek Cisco İOS imajlarını, sanal bir ortamda çalıştırmamızı sağlar. Windows, Mac OS X, Linux, Unix, FreeBSD işletim sistemleri üzerine kurulabilmektedir.

Ağ simülatörünü daha çok Cisco Certified Network Associate (CCNA) and Cisco Certified Network Professional (CCNP) sınavlarına çalışan öğrenciler ve ağ tasarımında kendilerini geliştirmek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Bu nedenle daha çok Cisco ağ cihazları ile kullanılır. Ayrıca Juniper, MikroTik, Arista ve Vyatta ağ cihazlarını da desteklemektedir.

Cisco Router işletim sisteminin çalışmasına yardımcı olan Dynamips (MIPS Processor Emulation Program) programın kurucusu Christophe Fillot’tur. Programın kurucusu ise Grossman’dır.

Bu ağ simulatör programı harici Cisco Packet Tracer programı vardır. Packet Tracer hakkında bilgi almak için Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar? adlı konuya göz atabilirsiniz…

GNS3 Ne İşe Yarar?

GNS3 nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, şimdi GNS3 ne işe yarar? sorusunu yanıtlayalım.

GNS3 ne işe yarar? Diğer ağ simülatör programlarına (RouterSim, Boson NetSim veya VIRL) nazaran arka uç Hypervisor yazılımı ile Cisco IOS imajını, bu ağ simulator programı vasıtasıyla daha spesifik kullabiliriz. Diğer ağ simülatör program’ları hazır taslak biçiminde çalışır. Yani gerçek bir Router kullanıyormuşuk gibi ağ tasarımları yapmamızı sağlar.

GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?Cisco ve Cisco olmayan ağ aygıtlarıyla İnternet bağlantısına ihtiyaç duyulmadan birçok proje yaparak, kendi ağ laboratuvarınızı yaratabilirsiniz. Oluşturduğumuz ağı çeşitli Sanallaştırma (Virtualization) programları ile gerçek ağımıza dahil edebilir ve İnternete bile çıkarabiliriz.

Basit veya karmaşık ağ tasarımları oluşturmanın yanısıra, çoğu Cisco Router ve PIX Firewalls platformunu destekler. Ayrıca Wireshark ek programını da kullanarak ağ trafiğini izleyebiliriz.

Cisco Router imajlarından bahsedecek olursak, IOS imajı için değer biçilmiş minimum RAM miktarı ve IDLE-PC Value (Boşta-PC Değeri) değerleri bizim için çok önemlidir.

Minimum RAM Miktarı : Cisco IOS imajı için standart değer. Örneğin; 128 MB. Tabi istersek daha fazla bir değer verebiliriz.

IDLE-PC Value : Dynamips bize CPU’muzu daha az tüketmemize yardımcı olacak. Ve uygun değeri ( * ) şeklinde belirtecek.

Ağ Simulatör Programı Terimleri;

GNS3 → GUI (Grafiksel Kullanıcı Arayüzü)
Dynamips → IOS İçin Emülatör
Dynagen → Dynamips İçin Başlangıç Aşaması Ön Uç
Pemu → Qemu Dayalı Olarak Cisco PIX Firewall Emülatör
(Win)Pcap → Paket Yakalama Kütüphanesi (Sniffer (İzleme) İçin Sürücü )
Wireshark (Eski Adı: Ethereal) → Ağı İzleme / Ağı Dinleme
VPCS → Virtual PCs (Sanal Bilgisayar) → Topolojiye sanal bilgisayar eklemeden, program üzerinde sanal bilgisayar ekleme.
VMware VMS → VMware Virtual Machines (Sanal Makineler) → VMware Workstation ile sanal makineleri topolojiye dahil etme.
VirtualBox VMS → VirtualBox Virtual Machines (Sanal Makineler) → VirtualBox ile sanal makineleri topolojiye dahil etme.
IOU Devices → Gerçek bir Layer2 (Katman2) ve Layer3 (Katman3) Switch Ekler.

Eski versiyonlarda gerçek bir switch (anahtarlama) aygıtı ekleyemiyorduk. Ve VLAN configuration (Virtual LAN yapılandırma) yapamıyorduk. Bunu ancak birkaç ayar ile aşabiliyorduk. Ama sadece basit bir switch olarak kullanabiliyorduk. Ama artık şimdi GNS3 1.4.6 sürümünde daha gelişmiş özellikleriyle L2 ve L3 switchleri kullanabiliyoruz. Bunu IOU Devices ayarlarında yapmak mümkündür.

Neden GNS3 Kullanmalıyız?

Cisco sınavlarına hazırlanmak veya kendimizi geliştirmek için gidip Cisco aygıtlarına dünya kadar para vererek gerçek bir laboratuvar oluşturmak bize çok pahalıya patlar. Biz ise bunun yerine, Cisco IOS imajını Cisco sitesinden veya internette bir iki arama ile bulup, bu ağ simülatör programı ile bilgisayarımızda birden fazla çeşit çeşit Router ile ağ tasarımı yaparak çalışabiliriz. İşte bu yüzden kullanmalıyız!

GNS3 Kurulumu ⇒ Video

GNS3 2.0.1 versiyonu kurulumunu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Ağ simulatorü hakkında genel bilgiler verildikten sonra ne işe yaradığına dair bilgiler vermeye çalıştım. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


GNS3 Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kurulur İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − seven =