Cisco Router Telnet Bağlantısı – Cisco Router veya Cisco Switch’lerde telnet bağlantısı yapmak çok basit bir işlemdir. VMware Workstation ve GNS3 ile beraber ağ topolojisi oluşturarak, işletim sistemi üzerinde Putty programı ile Telnet bağlantısı işlemini gerçekleştirelim.
Cisco Router Telnet Bağlantısı

Cisco Router Telnet Bağlantısı

Cisco Router Telnet Bağlantısı

Cisco Router Telnet Bağlantısı işlemi, Cisco yönlendiriciyi ilk defa yapılandırma işleminde Console/Konsol bağlantısı vasıtasıyla yapılabilir. Sürekli Cisco yönlendiricinin yanı başına gitmektense, ağ üzerinden geri kalan ayarlar yapılabilir.

Cisco yönlendirici konsol bağlantısı sağlandıktan sonra, öncelikle Cisco yönlendiricinin kullanılacağı arayüzüne Ip adresi verilir. Ip adresi verdikten sonra temel yapılandırma yapılır. Cisco yönlendirici temel yapılandırmadan sonra ise, telnet bağlantısı yapılması en mantıklı yoldur.

Ağ üzerinden Cisco Router telnet bağlantısı için, sanallaştırma kullanılmak şartıyla, VMware Workstation sanallaştırma programında yeni bir tane sanal makina oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra Windows işletim sistemi kurmanız gerekmektedir.

Daha spesifik denemeler yapabilmek adına VMware programını sıkça kullanırız. Ve buna ilaveten, ağ simulator programı olarak adlandırılan GNS3 programını kullanırız.

Bu işlemlerden önce Cisco Router Temel Yapılandırma adlı konuyu okumanızı öneririm!

Cisco Yönlendirici Telnet Bağlantısı

Cisco yönlendirici telnet bağlantısı ağ tasarımı için öncelikle GNS3 programında Cisco yönlendirici ekleyeceğiz. Ve ardından VMware Workstation programında Windows 8.1 işletim sistemini açarak bu ağ topolojisine dahil edeceğiz. Sonuç olarak Cisco yönlendirici telnet bağlantısını gerçekleştireceğiz.

GNS3 ağ simulator programına Cisco IOS eklemeyi bilmiyorsanız, GNS3 Cisco IOS Ekleme ve İlk Test adlı yazıyı kesinlikle okuyunuz!

Cisco Telnet Bağlantısı İlgili Yazılımlar

VMware Workstation 12.5.5 İndir

 
GNS3 2.0.1 İndir

 
Putty İndir

 
Cisco IOS c3725 İndir

 

GNS3 Telnet Bağlantısı Ağ Topolojisi

GNS3 ağ simulator programında, telnet bağlantısı ağ topolojisi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

   Adım 1

GNS3 programını başlattıktan sonra, çalışma alanına Cisco yönlendirici eklemek için Router’lar kısmına tıklayınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 2

GNS3 programına ekli olan Router’lar gözükmektedir. Cisco yönlendirici c3725’i çalışma alanına sürükleyip bırakınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 3

GNS3 telnet bağlantısı ağ topolojisi için çalışma alanına bir adet Switch/Anahtar eklemek için aşağıdaki görüntüdeki alana tıklayınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 4

Çalışma alanına Ehternet Switch aygıtını sürükleyip bırakınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 5

VMware Workstation üzerinde kurulu olan Windows 8.1 işletim sistemli sanal makinayı, topolojiye dahil etmek için bir adet host yani bilgisayara ihtiyacımız var. Host üzerine basılı tutarak GNS3 çalışma alanına sürükleyip bırakınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 6

Kablolama işlemi için, aşağıdaki görüntüde gördüğünüz kablo kısmına tıklayınız. Çarpı (X) işaretini görüyorsanız kablolama seçeneği aktif olduğu anlamına gelmektedir. Cihazları birbirine bağlamak için, Cisco yönlendirici üzerinde sol tuşa tıkladıktan sonra FastEthernet arayüzleri görünecektir ve FastEthernet0/0 arayüzüne bağlayınız.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Host üzerinde sağ tuş yapılandırma seçeneğine tıkladıktan sonra, bağlantı birimlerinden VMnet’lerden birini seçmeniz gerekmektedir. Bu yazıda VMware Virtual Network Editör programında VMnet3 olarak yapılandırılmıştır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 7

Kablolama işlemi bittikten sonra aşağıdaki görüntüdeki gibi yeşil iconlar belirecektir. Yeşil icon bağlantının doğruluğunu göstermektedir. Cisco yönlendiriciyi çalıştırdıktan sonra Router’ın iconuda yeşil yanacaktır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

GNS3 için VMware Workstation Adaptör Ayarları

Fiziksel Bilgisayarın VMnet3 Adaptör Ayarı

   Adım 8

Fiziksel bilgisayarda ağ ve yönetim merkez ayarlarından girildiğinde, VMnet3 ayarlarından Ip adresini değiştirebilirsiniz. Normalde buradaki Ip adresi 192.168.8.1’di. Fakat tasarım yaparken genellikle yönlendiricilere .1 Ip adresi atanır. Bu yüzden karmaşıklığa sebep olmasın diye VMnet’ler üzerindeki Ip adresini değiştirmenizde fayda vardır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 9

VMware Workstation sanallaştırma programının Virtual Network Editor / Sanal Ağ Editörü’nde VMnet3 Host-Only olarak ayarlanmıştır. Sizler buradaki değerleri değiştirebilirsiniz. Sonuç olarak mantık aynıdır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 10

VMware Workstation programında Windows 8.1 işletim sistemininin ağ kartı ayarını Custom seçeneğindeki VMnet3 ile değiştiriniz.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

VMware Workstation ağ adaptör ayarları hakkında detaylı bilgi almak için VMware Virtual Network Editor Ayarları [DETAYLI] adlı konuyu okumanızı öneririm!

   Adım 11

Gerekli adımları kontrol ettikten sonra, artık Cisco yönlendirici’yi çalıştırabiliriz. Aşağıdaki gösterildiği gibi Start/Başlat düğmesine tıklayınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 12

Cisco Router telnet bağlantısı işlemine devam ediyoruz. Cisco Router üzerine çift tıkladıktan sonra konsol penceresi açılacaktır. Aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayınız;

[code] R1# conf t
R1(config)# interface fastethernet0/0
R1(config-if)# ip address 192.168.8.1 255.255.255.0
R1(config-if)# no shutdown
R1(config-if)# exit
R1(config)# line vty 0 4
R1(config-line)# login local
R1(config-line)# exit
R1(config)# username cisco privilege 15 password cisco123
R1(config)# exit
R1# wr
[/code]

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 13

VMware sanal makineye geçtikten sonra masaüstüne Putty programı kopyalayınız. Ve daha sonra Putty programını çalıştırınız. Putty programı açıldıktan sonra telnet seçeneğini seçiniz.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 14

Putty ile telnet bağlantısı işlemi için Cisco yönlendiricinin FastEthernet0/0 arayüzüne bağlanmamız gerekir. Bu sebeple Ip adresini aşağıdaki görüntüdeki gibi 192.168.8.1 yazarız. Port ayarında herhangi bir değişiklik yapmadığımız için telnet standart port numarası 23’tür.

Open/Aç butonuna tıklayınız.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 15

Putty programı başarıyla telnet bağlantısı kurdu. Cisco Router telnet bağlantısı için oluşturduğumuz kullanıcı adını ve parolasını sormaktadır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 16

Kullanıcı adı ve parolasını yazdıktan sonra Enter’a basınız. Ve bağlantı başarıyla kurulacaktır.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

   Adım 17

Show line komutu ile Cisco Router’da açık olan oturumlara göz atabiliriz. VTY, Cisco Router telnet bağlantısı aktif olduğunu belirtir.

Cisco Router Telnet Bağlantısı

Cisco Router Telnet Bağlantısı ⇒ Video

Cisco Router telnet bağlantısı ve ayarlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Router Telnet Bağlantısı adlı yazımı burada noktalandırıyorum. GNS3 ve VMware ile küçük bir ağ topolojisi oluşturduk ve ardından Cisco Router telnet bağlantısı işlemini gerçekleştirdik. Umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco Router Telnet Bağlantısı İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =