Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları – Cisco Router Modları, Cisco komut arayüzündeki hangi kademede olduğumuzu bildiren bölümlerdir. Bu bölümleri iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü, her katmanda farklı komutlar bulunup, ayrı işleve sahiptirler.
Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Cisco Router Modları aslında Cisco konfigürasyonlarının ilk temelidir. Router modları temel olarak 3 kısımdan oluşur. Hangi kademede olduğunuzu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Ve buna göre kademeye göre çalıştıracağınız komutlar da bellidir. Cisco Router modları arasında geçişler sağlanmaktadır. Örneğin; bir üst moda geçtiniz, tekrar bir alt moda dönebilirsiniz.

1. Kullanıcı Yönetim Modu (User Executive Mode)

Cisco Router CLI komut arayüzünde gözüken bu mod, Kullanıcı Yönetim Modu’dur. User modu, sadece bilgi amaçlı kullanılmaktadır. Router için herhangi bir yapılandırma yapılmaz. Enable komutu ile bir üst katman olan, ayrıcalıklı yönetim moduna geçiş yapılmaktadır.

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

2. Ayrıcalıklı Yönetim Modu (Privileged Execute Mode)

Aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi, R1> enable komutu ile privileged execute mode (ayrıcalıklı yönetim modu) moda geçilmektedir. Burada genellikle çalışan router konfigürasyonlarını kaydetme, çalışan yapılandırmaya gözatma, Router ios sürümünü inceleme vs. işleri yapabiliriz.

Özellikle bu bölüme parola konulmaktadır. Çünkü, bu bölüme erişen bir kullanıcı tüm Router’a sahip olmuş anlamına gelmektedir. Dolayısıyla böyle bir durumda kötü niyetli bir kullanıcı kendi parolası ile cihazı kaydederse, sistem yöneticisin bu Router’a ulaşamayacağı anlamına gelmektedir.

[su_note note_color=”#e5493a” text_color=”#ffffff” radius=”0″]Bu moda parola konulmadığı takdirde cihazınıza ulaşan bir kullanıcı, R1# erase komutu ile cihazınıza zarar verebilir ![/su_note]

Aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi, ? işareti ile bu mod arayüzünde kullanabileceğimiz komutlar sergilenmektedir. ? işareti ile hatırlayamadığımız komutlara göz atabiliriz. Örneğin; R1# copy ? bu komutu yazıp ? ile copy komutuna ait tüm komutlar sergilenecektir.

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

3 . Genel Yapılandırma Modu (Global Configuration Mode)

Privileged Executive Modundan sonra genel yapılandırma moduna geçmek istediğimizde, aşağıdaki görüntüde görüldüğü gibi R1# configure terminal komutu ile geçebilmekteyiz. Bu mod arayüzünde tüm Router’a sahibiz ve artık istediğimiz tüm ayarları yapabiliriz.

Örnek olarak bu modda, R1(config)# interface FastEthernet 0/0 komutu ile FastEthernet interface (arayüz) yapılandırılabilir.

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Cisco Router Modları Arasında Geçiş

Cisco Router modları arasında geçiş yapılabilmektedir. Örneğin, genel yapılandırma modundan bir alt moda geçmek için disable komutunu kullanabiliriz.

Aşağıdaki görüntüde modlar arasındaki geçiş gösterilmektedir.

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, genel yapılandırma modunda End ve Ctrl+Z komutu ile ayrıcalıklı moda geçiş yapılmasıdır.

GNS3 kurulumuna geçmek için, GNS3 Kurulumu Adım Adım adlı yazıya göz atabilirsiniz…

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları ⇒ Video

Cisco Router modları ve çalışma mantığını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Router Modları temel olarak 3 basit aşamadır. Eğer bir arayüz yapılandırılacaksa, o arayüze ait mod açılacaktır. Fakat temel manada bu modlar 3 adımdan ibarettir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco Router Modları | Temel Cisco Komutları İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco Router Adı Değiştirme
♦ Cisco Router Ip Adresi Verme
♦ Cisco Router Temel Yapılandırma
♦ Cisco Router Telnet Bağlantısı
Cisco SDM Express Kurulumu
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: