Cisco Router Ip Adresi Verme

Cisco Router Ip Adresi Verme adlı yazımda sizlere bir Cisco Router Interface (Arayüz) ip adresi verme işlemini göstermek istiyorum. Ip adresi verme işlemi birkaç adımdan oluşmaktadır. Cisco Router’ın interface adına göre Ip adresi verilmektedir.
Cisco Router Ip Adresi Verme

Cisco Router Ip Adresi Verme

Cisco Router Ip Adresi Verme

Cisco Router Interface’ine Ip adresi verdikten sonra, genelde Cisco Router’larda Ip adresi verilen arayüz “shutdown” yani kapalı durumdadır. Kapalı olan arayüz, “no shutdown” komutu ile “up” yani açık duruma getirilmektedir.

Aktif hale getirilmek istenen interface adı “ethernet” veya “fastethernet” olarak geçmektedir. Ve interface adı yanında slot numarası bulunmaktadır. Bu slot numaraları farklılık gösterebilmektedir.

Cisco Router ip adresi verme Genel Yapılandırma Modunda yani “Global Configuration Mode” Config modda yapılmaktadır. Bu moda geçtikten sonra yapılandırılacak interface belirtilir. Daha sonra Ip adresi verilir ve interface aktif edilir.

Cisco Router modları hakkında bilgi sahibi değilseniz Cisco Router Modları adlı konuyu okumanızı tavsiye ederim !

Cisco Router Ip Adresi Verme

Cisco Router ip adresi verme işlemine şimdi geçebiliriz. Aşağıdaki komutları sırasıyla takip ederek Router interface’ine Ip adresi veriniz.

[code]
R1# conf t
R1(config)# interface fastethernet 0/0
R1(config-if)# ip address 192.168.1.100 255.255.255.0
R1(config-if)# no shutdown
[/code]

Cisco Router’lara Ip adresi vermenin temel mantığı budur. Komutun sözdizimi mantığı; [ ip address “IP ADRES” “ALT AĞ MASKESİ” ] böyledir. Eğer Ip address komutu altında daha farklı komutları merak ediyorsanız ip adresi vermeden önce, [ R1(config-if)# ip address ? ] komutu ile gözatabilirsiniz.

Aşağıdaki görüntüde Ip adresi verme işlemi belirtilmiştir;

Cisco Router Ip Adresi Verme

Yukarıdaki görüntüde komutları sırasıyla uyguladığımızda başarılı bir şekilde Router’ın FastEthernet 0/0 arayüzüne Ip adresi verdik. FastEthernet 0/0 hemen yanındaki 0/0 numaraları dediğimiz gibi farklılık gösterebilir. Bunun için öncelikle kontrol etmeniz gerekmektedir.

GNS3 programında Cisco Router IOS imajı eklemek için, GNS3 Cisco IOS Ekleme ve İlk Test adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

Cisco Router Ip Adresi Verme ⇒ Video

Cisco yönlendiricilerde arayüzlere Ip adresi atama işlemini aşağıdaki videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Router Ip Adresi Verme adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Bu konu çok basit olmasına rağmen başlangıç seviyesindekiler içindir. Daha sonraki yazılarda daha farklı komutlara birlikte gözatacağız. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın 🙂

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


Cisco Router Ip Adresi Verme İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco Router Adı Değiştirme
♦ Cisco Router Arayüz Yapılandırma
♦ Cisco Router Önyükleme Süreci
 GNS3 İçin En Uygun Cisco IOS İmajları
♦ GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: