Cisco Router Adı Değiştirme | Cisco Router İsim Verme

Cisco Router Adı Değiştirme | Cisco Router İsim Verme – Cisco Router Adı Değiştirme oldukça basit bir işlemdir. Cisco CLI komut arayüzünü kullanarak bu işlemi saniyeler içerisinde halledebilirsiniz. Yeni başlayanlar için bu faydalı komutları teker teker ele alarak anlatmak istiyorum.
Cisco Router Adı Değiştirme

Cisco Router Adı Değiştirme | Cisco Router İsim Verme

Cisco Router Adı Değiştirme | Cisco Router İsim Verme

Cisco router adı değiştirme bizim ne işimize yarar derseniz, ileriki zamanlarda daha karmaşık ağ topolojileri tasarladığınızda akılda kalması kolay olması sebebiyle bölgesel olarak Router’ları adlandırırız.

Örnek olarak, merkez firmanız İstanbul olduğunu varsayarak, 2 farklı şehirde de şubeniz bulunduğunu varsayalım. Bu şehirleri İzmir ve Ankara olarak nitelendirdiğimizde, İstanbul merkez olduğu için Router adını IstanbulMerkezRouter# olarak değiştirebiliriz.

İzmir ve Ankara şubeleri için ise, IzmirSube# ve AnkaraSube# olarak adlandırırsak, kod karmaşıklığı esnasında herhangi bir karışıklık yapmamak adına ve kolay hatırlanabilir olması sebebiyle Router’ları adlandırabiliriz.

GNS3 ile Cisco Router Adı Değiştirme

Daha önce GNS3 programının ne olduğu ve ne işe yaradığını anlatmıştım. GNS3 programı kurulumu ve uygun Cisco IOS’lar için sitede arama yapabilirsiniz.

GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? adlı konuya göz atmak isteyebilirsiniz…

Cisco Router adı değiştirme işlemi için öncelikle GNS3 programını çalıştırınız ve ardından çalışma alanına bir adet Router ekleyerek, Router’ı çalıştırınız. Router çalışmaya başladıktan sonra, üzerine çift tıkladıktan sonra CLI komut penceresi açılacaktır.

Daha önce Router modları nedir ve modlar arasındaki geçiş nasıl yapılır diye anlatmıştım. Modların önemini zamanla anlayacaksınız. Hangi komut hangi modda kullanılıyor zamanla önemini farkedeceksiniz.

CLI komut arayüzde varsayılan olarak Router adı R1# ‘dir. Siz her ne kadar Router eklerseniz bu oran sayı ile artış gösterecektir. Örneğin; R2#, R3#, R4# vs… Aşağıdaki görüntüde CLI komut arayüzü görülmektedir. Bu ekranda sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp Enter’e basarak komutu uygulayınız.

[code]
R1# configure terminal
R1(config)# hostname ? — hostname komutu nasıl kullanılır bakalım.
R1(config)# hostname IstanbulMerkez — yukarıda verdiğimiz örnek üzerinden Router adını değiştirdik.
IstanbulMerkez(config)# End veya Ctrl+Z komutları ile bir alt mod olan, previlaged executive mode geçebiliriz.
[/code]

Cisco Router Adı Değiştirme

Evet görüldüğü gibi Router adını başarıyla değiştirdik. Sizler de adım adım bu komutları uygulayarak Router adını değiştirebilirsiniz. Hostname komutu sadece Global Configuration Mode’ta çalışmaktadır. Router tüm genel yapılandırması bu modda yapılmaktadır.

Eğer Router modları hakkında bilgi sahibi değilseniz, Cisco Router Modları adlı konuyu okumanızı tavsiye ederim !

Cisco Router Adı Değiştirme ⇒ Video

Cisco Router adı değiştirme adımlarını videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Router Adı Değiştirme adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Görüldüğü gibi çok basit bir işlemdir. Genelde internet üzerinde araştırma yaptığınızda tek satırda anlatılan bu komutu adım adım anlatmak istedim. Daha sonraki yazılarımda da detaylı komutlar anlatacağım. Olayı kestirip atarak anlatmak bana göre değil. Neyse sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın 🙂

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!


Cisco Router Adı Değiştirme | Cisco Router İsim Verme İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco Router Ip Adresi Verme
 Cisco Router Temel Yapılandırma
♦ GNS3 İçin En Uygun Cisco IOS İmajları
♦ Cisco Router Önyükleme Süreci
♦ Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: