EIGRP Protokolü Nedir?

EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol – Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü), Cisco cihazlara özgü bir yönlendirme protokolüdür.

EIGRP Protokolü Nedir?

EIGRP Nedir?

EIGRP 1980’li yılların ortalarında Cisco firması tarafından, IP bazlı ağlar arasında Routing Table (Yönlendirme Tablosu) bilgilerini Cisco Router‘lar arasında takas etmek için geliştirildi.

Bu protokol Distance Vector (Uzaklık Vektörü) ve Link State (Bağlantı Durumu) yönlendirme protokolüdür. Yani, Hybrid (Hibrit) bir protokoldür. RIP uzaklık vektörü yönlendirme protokolünün sınırlamaları yüzünden geliştirilmiştir.

Classless (Sınıfsız) VLSM desteği sunar ve Autonomous System (Özerk Sistem) numaralama sistemi kullanarak aynı yönlendirme protokolü kullanan Router grubu oluşturur.

EIGRP, IGRP yönlendirme protokolünün gelişmiş bir versiyonudur. RIP ve IGRP protokollerine göre, belirli bir hedefe en iyi yolu bulmak için daha gelişmiş Distance Vectör algoritmasını kullanır.

Nasıl Çalışır?

RIP’in aksine iki adet veritabanı tablosu oluşturur. Bu tablolar;

1. Komşu Tablosu
2. Topoloji Tablosu

Komşu tablosunda, Router’a direk bağlı olan ağlardaki Router’ların IP adresi bilgilerini, arayüz tiplerini ve bant genişliği gibi bilgileri barındırır.

Topoloji tablosu, komşu Router’lardan gelen tüm rotalar tarafından hazırlanan bir ağ haritasını içerir.

Bir hedefe en kısa yolu hesaplamak ve bu rotayı yönlendirme tablosuna eklemek için (Diffused Update Algorithm – Dağıtılmış Güncelleme Algoritması) yani DUAL algoritmasını kullanır.

Bir ağda meydana gelen değişiklik sonucu Topoloji tablosu, alternatif en iyi yolu bulmak için kullanılır. Eğer topoloji tablosunda herhangi bir rota yoksa, komşu Router’ları sorgular.

Özellikleri

1. Ağda meydana gelen bir değişiklik sonucu, hızlı bir bütünleşme sağlar.
2. CIDR ve VLSM destekler.
3. Hop Count (Sıçrama Sayacı) 1 ile 255 arasında yapılandırılabilir.
4. Daha gelimiş olan DUAL algoritmasını kullanır.
5. Bant Genişliği ve Delay (Gecikme) metriklerini kullanır.
6. Güvenilirlik, Load (Yük) ve MTU metrikleri kullanır.
7. Cisco olmayan Router’ları desteklemez.
8. RTP (Reliable Transport Protocol – Güvenli İletim Protokolü) üzerinden güvenli ileişim sağlar.
9. Broadcast Update’ler kullanmaz.

Bu özelliklere ek olarak, iki adet Distance Values (Uzaklık Değeri) kullanır ve bu protokol tarafından öğrenilen rotalar için 90 metriğini kullanır. Diğer yönlendirme protokolleri tarafından öğrenilen rotalar için ise 170 metriğini kullanır.

Nasıl Yapılandırılır? ⇒ Video

Cisco Packet Tracer kullanarak EIGRP yapılandırmak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca bize destek olmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz!

Ayrıca GNS3 ağ simülatör programı üzerinde EIGRP yapılandırmak için de aşağıdaki videoya izleyebilirsiniz!

   Son Söz


Bu yazımızda EIGRP protokolünün tanımını yaptık ve özelliklerinden bahsettik. Sonraki yazılarda Router’lar arasında bu protokolü etkinleştirerek veri iletişiminin nasıl gerçekleştiğini inceleyeceğiz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler!

   İlgili Yazılar


OSPF Nedir?
SNMP Nedir?
BackboneFast
UplinkFast
PortFast

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: