Debian Güncelleme | 11 Sürümüne Yükseltme

Bu yazımızda, bir bilgisayarda kurulu Debian 10 Buster işletim sistemini Debian 11 Bullseye sürümüne sorunsuz olarak nasıl güncellenir veya yükseltilir inceleyeceğiz.

Debian Güncelleme

Debian 10 veya Daha Eski Bir Sürümü 11 Bullseye Sürümüne Yükseltme

Debian Linux, 1993 yılında lan Murdock tarafından başlatılan bir GNU projesidir ve projeye katılan 500’den fazla programcı tarafından geliştirilmiştir.

Debian dağıtımının temel sürümü 11 Bullseye, 14 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı ve günümüzde 11.3 sürümü ise 13 Mart 2022 tarihinde birçok yenilikle yayınlandı.

5 yıl boyunca desteklenecek Debian 11 sistemi, Linux Kernel 5.10 LTS üzerine geliştirildi. Bir önceki 10 Buster sürümünde ise Kernel 4.19 kullanıldı. Yeni Kernel 5.10 sürümü yeni donanım desteği, sistem güvenliğinin geliştirilmesi ve iyileştirilmiş performans anlamına gelir.

Kernel 5.10 sayesinde artık Debian dağıtımı exFAT dosya sistemini desteklemektedir. Bu sayede kullanıcılar bilgisayarlarına bağlayacakları USB flash bellekleri veya SD kartları ek bir paket kurmadan sistemlerine otomatik olarak mount edebilecekler.

Neler Yeni?

Debian 11 Bullseye başlıca yeni temalar ve duvar kağıtları içerir. Bu yeni görseller kurulum sırasında oturum açma ekranında, Grub menüsünde ve masaüstü ortamına entegre edilmiştir.

Debian’ın yeni sürümü Cinnamon, MATE 1.24, XFCE 4.16, Gnome 3.38, KDE Plasma 5.20, LxDE 11 ve LxQT 0.16 gibi yeni masaüstü ortamlarını içerir.

Bullseye sürümü 11,294 yeni paket ve 42,821 yazılım paketi olmak üzere toplam 59,551 paket içerir.

IPP-USB (IPP-over-USB Protocol) geliştirilmesiyle artık kullanıcılar günümüzde birçok modern tarayıcı ve yazıcı cihazlarını driver yüklemeye gerek duymadan sisteme otomatik olarak tanıtabilecekler.

Yerel hesaplar için şifreleme algoritması geliştirilerek Yescrypt olarak değiştirildi.

Başlamadan Önce

Kullanmakta olduğunuz Debian sisteminizi yeni bir sürüme yükseltmeden önce yapmanız gereken en önemli adımlardan biri, Yedekleme’dir. Çünkü, bilgisayarınızda kullandığınız program veya yazılımların ayarları ve yapılandırmalarını kaybetmek istemezsiniz.

Örneğin, Debian Linux’i bir web sunucusu olarak kullanıyorsanız, MySQL, PHP gibi bazı yazılımların ayarlarını yedeklemenizde fayda vardır. Yükseltme sırasında kullandığınız programların sürümleri de yükseltileceği için yedeklerini mutlaka almalısınız.

Bu yüzden, Debian bilgisayarınızı son sürüm olan 11 Bullseye dağıtımına güncellemeden önce kişisel tüm dosyalarınızı yedeklemenizi öneririz. Ayrıca, Timeshift yazılımını kullanarak PC’nizi kolayca yedekleyerek kurulum sırasında karşılabileceğiniz olası hataları minimuma indirebilirsiniz.

Debian’ın En Yeni Sürümünü Kurma

Linux bilgisayarınızı yedekledikten veya snapshot’ını aldıktan sonra sisteminizi güncelleme için hazırlamanız gerekiyor. Öncelikle, sisteminizde tanımlı olan repository adreslerini tazelemeniz ve ardından mevcut paketlerin ve yazılımların yeni sürümlerini kurmanız gerekir.

   Adım 1

Eski sürüm kurulu Debian bilgisayarınızın repository listesini güncellemek ve yeni paketleri kurmak için terminalde sırasıyla “sudo apt update” ve “sudo apt upgrade” komutlarını yürütünüz.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Repository Listesini Güncelleme ve Paketleri Yükseltme

   Adım 2

Sudo apt upgrade komutunu yürüttükten sonra 358 paketin güncelleneceğini kontrol ettikten sonra kurulumu onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

Yükseltilecek Paketleri Kontrol Etme ve Onaylama

   Adım 3

Debian 10 sisteminize 11 sürümünü kurmak için repository adresini düzenlemeniz gerekir. Bunu yapmak için terminalde “sudo sed -i ‘s/buster/bullseye/g’ /etc/apt/sources.list” komutunu yürütünüz ve mevcut repo adreslerindeki Buster terimini Bullseye olarak değiştiriniz.

sudo sed -i 's/buster/bullseye/g' /etc/apt/sources.list

Repo listesini düzenledikten sonra mevcut kayıtların değiştirildiğini kontrol etmek için /etc/apt/sources.list dosyasının içeriğini görüntülemek için alttaki komutu yürütünüz.

sudo nano /etc/apt/sources.list

Debian Repository Listesine Bullseye Adreslerini Ekleme

   Adım 4

Sources.list dosyasının içeriğini görüntülediğinizde Buster yerine Bullseye güncel sürümün adreslerini görebilirsiniz. Terminalde bu dosyadan çıkmak için Ctrl + X’e basabilirsiniz.

Repo Listesini Kontrol Etme

   Adım 5

Repo adreslerini kontrol ettikten sonra termianlde tekrar “sudo apt update” komutu ile listeyi güncelleyiniz.

sudo apt update

Repo Listesini Güncelleme

   Adım 6

Tüm hazırlıkları yaptıktan sonra Debian güncelleme veya yükseltme işlemini başlatmak için terminalde “sudo apt full-upgrade” komutunu yürütünüz.

sudo apt full-upgrade

Linux Sistemini Son Sürüme Yükseltme

   Adım 7

1,047 MB ek disk alanı kullanımını onayladıktan sonra sisteminizde 1391 paket güncelleştirilecek ve 344 paket yeni kurulacaktır. Bu işlemden sonra İnternet bağlantı hızınıza ve bilgisayarınızın performansına bağlı olarak sisteminizi yaklaşık 15 dakikada güncelleyebileceksiniz.

Terminalde yeni paketler için Changelog (Değişiklik Günlüğü) görüntülendiğinde tüm metni hızlıca okumak ve kuruluma devam etmek için “q” tuşuna basabilirsiniz.

Paketlerin Kurulumunu Onaylama

   Adım 8

Sistem güncelleme sırasında size sorulmadan servislerin yeniden başlatılmasını kabul etmek için Yes seçeneğinde Enter’a basınız.

Paketlerin Kurulumu Sırasında Servisleri Sormadan Yeniden Başlatmayı Onaylama

   Adım 9

Debian sisteminize yeni güncellemeleri kurduktan gereksiz ve kalıntı paketleri otomatik olarak temizlemek ve kaldırmak için terminalde “sudo apt –purge autoremove” komutunu yürütünüz.

sudo apt --purge autoremove

Sistem Güncelleme Sonrası Gereksiz Paketleri Silme

   Adım 10

Kaldırılacak paketleri kontrol ettikten sonra silme işlemini onaylamak için Y ve Enter’a basınız.

Silinecek Paketleri Onaylama

   Adım 11

Son olarak, işletim sisteminizi yeni sürüme yükselttikten sonra değişikliklerin etkin olması için PC’nizi yeniden başlatınız.

sudo reboot

Linux PC'yi Terminalden Yeniden Başlatma

   Adım 12

Debian 11 Bullseye yeni dağıtımınız açıldığında login ekranının ve masaüstü ortamının yeni duvar kağıdı ile değiştiğini göreceksiniz. Yeni dağıtımınızın versiyonunu kontrol etmek ve Linux Kernel’inin sürümünü kontrol etmek için terminalde “lsb_release -a” ve “uname -r” komutlarını kullanabilirsiniz.

lsb_release -a
uname -r

Linux Dağıtımını ve Kernelini Kontrol Etme

   Video

Eski Sürümlerin Kurulumu

Debian Versiyon
YouTube Video
Slayt
9’dan 10’a
10’dan 11’e (YENİ)

 

   İlgili Yazılar


PC’de Kali Çalıştırma
Ubuntu Güncelleme
Kali Sistemini Güncelleme
PC’de Linux Mint Çalıştırma
PlayOnLinux ile Exe Kurma

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir