4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması

4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması – Bu yazımızda, Cisco Packet Tracer programını kullanarak 4 adet Cisco Switch arasında Spanning Tree Protokolünü inceleyeceğiz.
4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması

4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması

Önceki yazılarımızda, Spanning Tree Protokolü Nedir detaylı olarak incelemiştik. Ve STP protokolünü 3 Cisco Switch arasında nasıl yapılandırıldığına göz atmıştık.

Bu yazımızda, Cisco Packet Tracer programında STP protokolü mantığını anlamak için çalışma alanına 4 adet Cisco Switch ekleyerek çapraz kablo ile tüm Switch’leri kabloladıktan sonra STP’nin hangi Switch’i Root Bridge olarak seçeceğini inceleyeceğiz.

Buna ek olarak, Layer 2 katmanında döngüleri engellemek amacıyla Switch üzerinde bir portun Blocked Port (Non-Designated) olarak nasıl seçileceğini inceleyeceğiz.

Layer 2 Switch’lerde Spanning Tree Protokolünün iyi tasarlanması gereklidir. Ve dolayısıyla yedekli bir ağda her zaman artıklı yollar mutlaka olacaktır. Böyle yedekli bir ağda meydana gelebilecek döngüleri engellemek ciddi bir iş gerektirir.

Packet Tracer’da 4 Switch Arasında STP Çalışmasını İnceleme

4 adet Cisco Switch arasında STP çalışmasını incelemek ve Root Bridge seçiminde hangi kriterlerin kullanıldığını aşağıdaki videodan izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması – Bu yazımızda 4 adet Switch arasında STP protokolü nasıl çalışır ve Root, Designated ve Blocked Portlar nasıl seçilir temel olarak ele aldık. Daha sonraki yazılarımızda STP Protokolünü daha detaylı olarak ele alacağız. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

4 Cisco Switch Arasında STP Çalışması İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco Packet Tracer Kullanımı
♦ Ubuntu Cisco Packet Tracer Kurulumu
♦ Cisco Packet Tracer VLAN Konfigürasyonu
 Inter-VLAN Routing Konfigürasyonu
♦ Cisco Packet Tracer Port Security Konfigürasyonu
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: