Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar? – Cisco Packet Tracer gerçek Cisco Router veya Switch satın almadan, neredeyse sınırsız aygıt sayısı ile networkler oluşturmak ve oluşturulan network ortamlarında sorun çözme yeteneğini geliştirmek için öğrencilere CCNA ve CCNP sertifika sınavlarına çalışmasına izin veren ve bu eğitimlerde kullanılan, Cisco Systems tarafından tasarlanan çok güçlü bir ağ simülatör programıdır.
Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar?

Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar?

Cisco Packet Tracer, Cisco Router, Switch gibi ağ aygıtlarını, sürükle bırak yöntemi ile basitçe ağ tasarımları yapabilmeyi sağlar. Aygıtlar arasında kablo bağlantısı yapabilmek için otomatik kablo bağlayıcı seçeneği ile size vakit kaybetmeden işlerinizi hızlandırabilir. Birçok Routing (Yönlendirme) Protokolünü kullanarak ağlar arası iletişim sağlayabilir.

Birçok kompleks ağ tasarımını oluşturup basit bir PDU paket ile detaylı ping atarak, paketlerin hangi işlemlerden geçtiği görülebilir. Bir eğitim ortamında kullanılırsa, öğrenciler için aktivite oluşturup, cevaplayıp yaptıkları sorular için puanlama sistemi oluşturulabilir.

Cisco Packet Tracer Programını Kimler Kullanabilir?

Cisco Packet Tracer programını daha çok ağ tasarımcıları kullanmaktadır. Birçok ağ tasarımcısı, oluşturmak istediği ağı ilk önce sanal bir platformda test etmek ister ve oluşan sorunları gözlemlemek isteyebilir. Ve daha sonra gerçek hayatta bu ağ tasarımını eksiksiz uyguyabilir. Oluşturulan ağ tasarımında, firewall çözümlerini deneyerek daha sonra gerçek ağ tasarımına uygulanabilir.

Eğitim kurumlarında da kullanılan Cisco Packet Tracer simülatör programı, öğrenciler için çeşitli aktiviteler oluşturulabilir. Sistem ve Ağ Uzmanı olmak için atılacak ilk adım Cisco Packet Tracer programıdır.

Cisco Packet Tracer Programını Tanıyalım

Cisco Packet Tracer programını kurduktan sonra açılan ilk ekran aşağıdaki gibidir.

Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?

1. Menü Çubuğudur.
2. Ana Araç çubuğudur (Main Toolbar).
3. Ortak Araç çubuğudur(Right Toolbar).
4. Mantıksal ve Fiziksel (Logical and Physical) Çalışma Alanıdır. Geçiş yapılabilir.
5. Tasarım Yapılacak Çalışma Alanıdır.
6. Realtime (Gerçek) ve Simulation (Simülasyon) Çalışma Kipidir.
7. Ağ Cihazı Seçme Alanıdır.
8. Seçilen Ağ Cihazının Türleri Buradadır.

Ana Araç Çubuğu (Main Toolbar)

Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?

New(Yeni): Yeni bir proje alanı oluşturur.
Open(Aç): Önceden kaydedilen projeyi açar.
Save(Kaydet): Yapılan projeyi kaydeder.
Print(Yazdır): Mevcut topolojiyi veya seçilen cihazdaki konfigürasyonu yazdırır. PDF olarak kaydedilebilir.
Activity Wizard(Etkinlik Sihirbazı): Eğitim kurumlarında öğrenciler için topoloji sorusu oluşturulur.
Copy(Kopyala): Seçilen cihazı veya herhangi bir oluşturulan nesneyi kopyalar.
Paste(Yapıştır): Kopyalanan cihazı veya nesneyi yapıştırır.
Undo(Geri): Bir önceki adıma geri dönülebilir.
Redo(İleri): Bir sonraki adıma gidilebilir.
Zoom In(Yakınlaştır): Çalışma alanını yakınlaştırır.
Zoom Reset(Yakınlaşmayı Varsayılanı Getir): Çalışma alanını varsayılana döndürür.
Zoom Out(Uzaklaştır): Çalışma alanını uzaklaştırır.
Drawing Palette(Çizim Paleti): Çalışma alanına yardımcı olmak adına, kare, dikdörtgen, yuvarlak, düz çizgi veya sastgele esnek bölge oluşturur. Renk verilebilir.
Custom Devices Dialog(Özel Cihaz Ayarlama): Burada manual bir cihaz oluşturulabilir. Önce select tıklayın, cihazı seçin ve gerekli ayarı yaptıktan sonra custom cihaz olarak herhangi bir kategoriye kaydedilebilir.

Ortak Araç Çubuğu (Right Toolbar)

Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Select(Seç): Çalışma alanı üzerinde cihaz veya herhangi bir nesneyi seçer.
Place Note(Not Yerleştir): Çalışma alanı üzerinde açıklayıcı küçük notlar bırakmak için kullanılabilir. Örneğin; Ip numarası.
Delete(Sil): Çalışma alanı üzerinde cihaz veya herhangi bir nesneyi siler.
İnspect(Denetle): Çalışma alanı üzerindeki herhangi bir cihaz için ARP tablosu, Routing tablosu, NAT tablosunu vb. gösterir.
Draw Tool(Çizim Araçları): Drawing Palette araçlarına buradan ulaşılabilir.
Resize Shape(Şekli Yeniden Şekillendir): Çalışma alanı üzerinde Draw Tool ile çizilen şekilleri yeniden boyutlandırır.
Add Simple PDU(Basit PDU Ekle): Topolojide iki cihaz arasında bir ICMP Mesajı (Ping) gönderir. Bağlantının sınanması için kullanılabilir.
Add Complex PDU(Karmaşık PDU Ekle): Topolojide iki cihaz arasında kaynak ve hedef olmak üzere detaylı paket gönderimleri yapılabilir.

Mantıksal ve Fiziksel (Logical and Physical) Çalışma Alanı

Logical(Mantıksal): Bu alan ekranda gösterilen yerdir.
Physical(Fiziksel): Fiziksel alana geçiş yapılarak daha detaylı topoloji oluşturulabilir. Örneğin; Ana Bina Bağlantısı.

Cisco Packet Tracer programı ile aynı işleve sahip ve özellikle gerçek Cisco IOS’larını kullanarak daha sağlıklı ağ topolojileri yapmamızı sağlayan GNS3 programı hakkında bilgi edinmek için, GNS3 Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kurulur ? adlı konuyu okumanızı tavsiye ederim !

Ağ Cihazı Seçme Alanı

Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Network Devices(Ağ Cihazları):  Bu grupta genelde ağ topolojisinde sık kullanılan Routers, Switches, Hubs, Wireless Devices, Security ve WAN Emulation cihazları bulunmaktadır. Seçilen cihaz çalışma alanına sürükleyerek bırakılabilir.

End Devices(Uç Cihazlar): Bu grupta Masaüstü Bilgisayar, Sunucu, Laptop, Akıllı Telefon, Yazıcı, VoIP, TV, Analog Telefon, Tablet ve Wireless Uç Cihazlar vs bulunmaktadır. Seçilen cihaz veya cihazlar sürüklenerek çalışma alanına bırakılabilir. Cisco Packet Tracer programının son sürümünde birçok yenilikler vardır. Ayrıca, çeşitli tasarım materyalleri bulunmaktadır.

Components(Bileşenler): Yeni gelen sürümde bulunur. Detaylı ağ tasarımı için çeşitli bileşenler eklenmiştir. Bunlar; Board (MCU ve SBC Kartlar), Sensörler, Alarm, LCD, Motor, Led gibi daha çok akıllı ev tasarımında kullanılacak bileşenler eklenmiştir.

Connections(Bağlantılar): Genelde sık kullanılan kablo arabirimleri vardır. Bunlardan bahsetmek gerekirse;

Kablo Tipleri

Cisco Packet Tracer Nedir ? Ne İşe Yarar ?
1. Automatically Choose Connection Type (Otomatik Bağlantı Tipi Seçme)
Bağlantı Türünün Emin Olunmayan Durumlarında Kullanılır. Kablo Bağlantısını Otomatik Olarak Seçecektir.

2. Console (Konsol Bağlantısı)
Konsol Bağlantısı, Bilgisayar ile Router (Yönlendirici) veya Switch (Anahtar) Arasında Yapılan Bağlantıdır. Genellikle Layer3 Cihazların Yani Yönetilebilir Ağ Cihazlarının İlk Ayar Yapımında Kullanılmaktadır.

3. Copper Straight-Through (Düz Bakır Kablo)
OSI veya TCP Ağ Modellerinde Farklı Katmanlarda Çalışan Ağ Aygıtlarını Birbirine Bağlar. Örneğin; PC-Switch, Router-Switch.

4. Copper Cross-Over (Çapraz Bakır Kablo)
OSI veya TCP Ağ Modellerinde Aynı Katmanlarda Çalışan Ağ Aygıtlarını Birbirine Bağlar. Örneğin; PC-PC, Switch-Switch, Router-Router, PC-Router.

5. Fiber (Fiber Optik Kablo)
Veri İletiminde Yüksek Hız Sağlayan Fiber Optik Kablolar, Veriyi Işık Olarak İletmektedir. Yüksek Veri İletimi Gerektiren Bağlantılarda Kullanılabilir.

6. Phone (Telefon Kablosu)
Modem veya Telefon Cihazlarının Bağlantısında Kullanılır.

7. Coaxial (Koaksiyel Eşeksenli Kablo)
Eski ağ topolojilerinde kullanılan kablo tipidir. Şuan günümüzde kablo TV yayınlarında kullanılmaktadır.

8. Serial DCE (DCE Seri Kablo)
DCE Seri Kablo, Router gibi cihazların bağlantısında kullanılmaktadır. Bu kablo tipinde mutlaka veri iletim hızının (Clock Rate) belirtilmesi gerekmektedir.

9. Serial DTE (DTE Seri Kablo)
DTE Seri Kablo, Router gibi cihazların bağlantısında kullanılmaktadır. Bu kablo tipinde veri hızının girilmesi gerekmemektedir. T1/E1 bağlantılarda standart hızı kullanmaktadır.

10. Octal (Sekizli Kablo)
Octal Kablo, bir ucunda 68pin connectör diğer ucunda ise 8 adet RJ-45 uç bulunan bir kablodur. Görevi ise, terminal veya access server oluşturmak için basit bir şekilde kullanılabilir.

11. IoE Custom Cable
Cisco Packet Tracer 7 sürümüyle beraber gelen, akıllı ev çözümleri geliştirmek amacıyla cihazları birbirine bağlamayı sağlayan kablo türüdür.

12. USB (USB Kablo)
USB arayüzü bulunan cihazları birbirine bağlayan, USB kablodur.

Cisco Packet Tracer 7 ağ simulator programını indirmek ve de bilgisayarınıza kurmak için, Packet Tracer 7 Kurulumu Resimli Anlatım [DETAYLI] adlı konuya göz atabilirsiniz …

Cisco Packet Tracer Kurulumu ⇒ Video

Cisco Packet Tracer kurulumunu aşağıdaki videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar? – Cisco Packet Tracer programının tanımını yapıp, kim tarafından geliştirildiği ve genelde kimlerin kullandığına dair bilgilere yer vermeye çalıştım. Programın arayüzüne ait araçları da belirttikten sonra, başlangıç seviyesindekiler için faydalı olabileceğini düşündüğüm araçları (tools) açıkladım. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

8 thoughts on “Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 6 =