Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır? – Ağda üzerindeki Router (Yönlendirici)‘ları yapılandırırken varsayılan rota (default route) gibi terimler ile karşılaşabilirsiniz. Varsayılan rota, IP paketlerinin hedefe ulaşamadığı durumlarda nereye gideceğini yapılandırır.
Varsayılan Rota Nedir?

Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Varsayılan Rota (Default Route), Router üzerinde yönlendirme tablosunda hedef bir ağ adresi bulunmadığı durumlarda, IP paketlerinin nereye gideceğini yapılandırmak için konfigüre edilir.

Örneğin, ağ ortamında yalnızca bir adet Router varsa, bu Router varsayılan olarak Varsayılan Rota görevini gerçekleştirir. Çünkü yerel ağa gelen IP paketlerinin başka bir Router üzerinden geçme ihtimali yoktur.

Eğer ağ ortamında iki adet veya daha fazla Router varsa, Modem veya ISP Router‘a yakın olan Router üzerinde Varsayılan Rota yapılandırılır.

Dolayısıyla iç ağdan dış ağa erişecek olan bir bilgisayar, Router’ların yönlendirme tablosunda olmadığı bir ağa erişmek isterse, IP paketlerinin düşmemesi için varsayılan rotayı değerlendirerek İnternete erişirler.

Cisco Router Varsayılan Rota Örneği

Cisco Router üzerinde Varsayılan Rota mantığını daha iyi anlamak için aşağıdaki görüntüyü dikkatlice inceleyiniz. Cisco Router R1 üzerinde Varsayılan Rota yapılandırılarak bilinmeyen ağların daima Router R2’ye yönlendirileceği açıklanmaktadır.

Varsayılan Rota Nedir?

Bu gibi ağ topolojilerinde veya büyük bir ağ topolojisinde mutlaka varsayılan bir rota yapılandırılması gerekmektedir. Aksi taktirde, bilinmeyen ağlara erişirken IP paketleri her zaman düşecektir.

Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?

Varsayılan Rota nasıl yapılır sorusunun yanıtı çok basittir. Bir Cisco Router üzerinde Default Rota tanımlamak için aşağıdaki komut uygulanır.

R1(config)# ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 10.1.1.2

Yukarıdaki komutu açıklayacak olursak, Router’a bilinmeyen bir hedef adres geldiğinde, R1 Router’ı bu paketi nereye gitmek istiyorsa 10.1.1.2 IP adresinden gitmesini söyler.

Böylelikle, Internet’e bağlı Router’a yönlendirerek IP paketinin gideceği yol tanımlanır.

Default Rota komutu kullanımının diğer bir örneği ise aşağıdaki gibidir.

R1(config)# ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 Serial0/1/0

Bu komutun sonunda arayüz, Router R1 üzerindeki arayüzü ifade etmektedir. Bu arayüz Internet Router’ına giden arayüzdür.

  Son Söz

Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır? – Varsayılan Rota nedir ve ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra, küçük bir ağ topolojisi üzerinde varsayılan rota mantığını inceledik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?
♦ Static Route Nedir? | Statik Rota Nedir?
♦ Cisco Port Security Nedir?
 NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?
♦ Access Port Nedir? | Switch Access Port Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: