Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? – NAT (Network Address Translation – Ağ Adres Çevirici) bir ağ ortamında özel Ip bloklarına sahip bilgisayarların İnternet’e çıkışı sırasında küresel Ip adreslerine dönüştürülme işlemidir.
Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

Önceki NAT Nedir? NAT Ne İşe Yarar? yazımızda NAT hakkında bilgiler vermiştik. NAT işleminin birden fazla türü vardır. Genellikle Router’larda daha kapsamlı kullanılmaktadır. Evimizdeki ADSL modem üzerinde NAT otomatik olarak etkindir. Dolayısıyla yerel ağımızdan İnternet’e çıkan bilgisayarlar otomatik olarak NAT işlemine tabi tutulur.

Daha kapsamlı ağ tasarımlarında, NAT işlemleri farklı senaryolarda kullanılmaktadır. Örneğin, ağ güvenliği için iç ağda kullandığımız Ip adresimizi gizlemek içinde kullanabiliriz.

Cisco veya herhangi bir Router modelinde, NAT gibi işlemlerin konfigürasyonları komut istemiyle yapılandırılır. Bu yazımızda Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? hakkında bilgiler vereceğiz.

NAT işleminin genel çalışma mantığı aşağıdaki görüntüdeki gibidir;

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

Static NAT Nedir?

Static (Statik) NAT, yukarıdaki görüntüdeki aynı mantıkla çalışır. Fakat, Ip adresleri statik olarak kayıtlanır. Static NAT işleminde, soldan sağa giden paketlerin kaynak Ip adresleri her zaman static olarak yapılandırılır. Böylece, yerel ağdan İnternet’e çıkacak olan bilgisayarlar, Router yapılandırmasında Static NAT‘a göre dönüşüme uğrayacaktır.

Bu paketler Static NAT işleminden sonra, ISP tarafından tahsis edilen bir küresel Ip adresine çevrilerek İnternet’e erişeceklerdir.

Static NAT Nasıl Çalışır?

Static NAT nasıl çalışır kısaca açıklayacak olursak, Cisco Packet Tracer programında tasarlanan Static NAT işlemini aşağıdaki görüntü ile açıklayalım.

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır?

192.168.10.10 Ip adresine sahip bilgisayar, İnternet’e çıkarken ISP Ip adresine NAT işlemi uygulanmıştır. Yukarıdaki görüntüdeki NAT istatistiklerinde Local Ip adresin, Global Ip adresine çevrildiğini görebiliriz.

PC0’dan Router1’e ping atıldığında Cisco Router0 üzerinde NAT istatistiklerini görebiliriz. Eğer ISP tarafından birden fazla Ip adresi tahsis edilirse, Router üzerinde Dynamic NAT işlemi uygulanır. Aksi taktirde tek bir ISP Ip adresine sahip olan kurum veya kuruluşlar yerel ağlarındaki belli başlı PC’leri Static NAT ile İnternet’e çıkarabilir.

Yukarıdaki ağ topolojisinde, ikinci bir bilgisayar Static NAT kaydı yok ise İnternet’e çıkamaz. İkinci bir bilgisayarın İnternet’e çıkabilmesi için Static NAT kaydı oluşturmak gerekir.

Cisco Router Static NAT istatistiklerinde, Inside Local özel ağları ifade eder. Küresel ağlar ise Inside Global olarak ifade edilir.

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? daha iyi anlamak için aşağıdaki video’yu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? – Static NAT nedir kısaca bahsettikten sonra, Static NAT nasıl çalışır Packet Tracer’da oluşturulan ağ topolojisi görüntüsüyle kısaca anlattık. Static NAT’ı daha iyi anlamak için yukarıdaki video’yu izleyebilirsiniz. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
♦ Cisco Port Security Nedir?
♦ Statik Rota Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nedir?
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: