SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar?

SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar? – SNMP (Simple Network Management Protocol – Basit Ağ Yönetim Protokolü) OSI modelinin uygulama katmanında çalışan ağ cihazları yönetim protokoldür.
SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar?

SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar?

SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar?

SNMP protokolü ağ cihazlarının yönetimini ve izlenmesini sağlar. SNMP protokolü ile ağ üzerindeki Router, Switch, Hub, Bridge, Server, Printer, Modem gibi ağ cihazlarının yönetimi kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Ve hatta ağ kartına sahip olan bir UPS cihazı da yönetilebilir ve izlenebilir.

SNMP protokolü IETF‘de resmi olarak açıklanmıştır. Büyük bir ağda tüm network cihazlarının yönetimi kolay bir iş değildir. SNMP protokolü ile cihazlara uzaktan erişerek kolaylıkla yönetimini sağlayabiliriz. Örneğin, A Router’ının CPU kullanımı ile ilgili bir izleme yöntemi oluşturulabilir.

SNMP protokolü genel mesajlar için UDP 161 portunu, Trap mesajları için ise UDP 162 portunu kullanır.

SNMP Ne İşe Yarar?

SNMP ne işe yarar sorusunu yanıtlarsak, SNMP’den kısaca bahsetmiştik. SNMP aracılığıyla tüm ağ kolaylıkla izlenebilir ve kontrol altına alınabilir. SNMP protokolü ile İnternet bağlantısının bandwidth kullanımı, bilgisayarın CPU sıcaklığını, ağda meydana gelen yoğun trafik izlenebilir.

Dolayısıyla, izlenebilen ve yönetilebilen bir ağın performansı geliştirilebilir. Ağdaki bir Web Sunucusu izlenerek bantgenişliği test edilebilir ve ayrıca Web Sunucunuza yapılan saldırılarda anormal trafik izlenebilir.

Ağ kartı bulunan ve bir IP adresine sahip olan her network aygıtı SNMP protokolü ile yönetilebilir ve izlenebilir. SNMP bu kadar çok görevi yerine getirirken kullandığı bileşenler vardır. SNMP nedir ve ne işe yarar sorularını açıkladıktan sonra, SNMP bileşenlerine göz atalım.

SNMP Bileşenleri

SNMP bileşenleri 4 gruba ayrılır. Bunlar;

1. Management Station (Yönetim İstasyonu)

Yöneticinin ağı izlemek ve yönetmek için kullandığı ve SNMP yazılımının yüklü olduğu bilgisayar.

2. Management Agent (Yönetim Aracısı)

SNMP protokolü ile yönetilen cihazda tümleşik olarak bulunan SNMP ajanı yazılımı.

3. Management Information Base (MIB) – (Yönetim Bilgi Tabanı)

Yönetim aracısı ile toplanan bilgilerin hepsi MIB veritabanında tutulur. Yönetim İstasyonu tarafından MIB veritabanı kullanılarak gerekli bilgiler elde edilir. Buna ek olarak, Veritabanındaki bilgiler değiştirilerek kontrol edilebilir.

4. Network Management Protocol (Ağ Yönetim Protokolü)

Yönetim istasyonu ve yönetim aracısı arasındaki iletişimi kurmak için, ağ yönetim protokolü kullanılır.

SNMP Versiyonları

SNMP versiyonları 3 grupta açıklanmıştır. SNMP versiyonlarına göz atalım.

SNMPv1: SNMP protokolünün ilk sürümüdür ve RFC 1157‘de tanımlanmıştır.

SNMPv2: SNMP version 2’de hata işleme ve verimlilik konusunda iyileştirmeler geliştirilmiştir. Ve RFC 1901‘de detaylı olarak tanımlanmıştır.

SNMPv3: Bu sürüm güvenlik ve gizlilik geliştirilmiştir.SNMPv3 sürümü RFC 3410‘da tanımlanmıştır.

SNMP Nasıl Çalışır?

Şimdi, SNMP nasıl çalışır sorusunu yanıtlayalım. SNMP yönetim istasyonu ağ üzerindeki ağ cihazlarından bilgi toplamak için bir istek gönderir. İletilen bilgi toplama isteği yönetim aracısı yani ajanlar (agents) tarafından alınarak değenlendirilir ve sonuç olarak isteği yönetim istasyonuna ileterek bilgi toplama isteği tamamlanır.

SNMP bilgi toplama aşamasında, Trap (Tuzak) denilen yöntem kullanılabilir. Trap nedir?: Trap, bir alarm oluşturmak için kullanılır. Bu alarm belirli bir kuralı karşıladığında oluşur.

Yönetim aracıları Trap ile yapılandırılarak daha etkin hale gelitirilebilir. Örneğin; bir ağ cihazının belirli bir arayüzüne erişebilecek trafik durumu kontrol edilmek istenirse, bununla ilgili bir trap (tuzak) oluşturulur ve bu trap kurallar ile yapılandırılır. Kontrol edilen arayüz belirlenen bir kuralı aştığında, yönetim istasyonuna bir rapor gönderir.

SNMP 3. parti bir yazılım ile Trap’lar oluşturarak, yönetim istasyonu bilgi toplama isteğini azaltabiliriz. Sonuç olarak, ağ kullanımını minimum düzeye indirmiş oluruz.

SNMP Yazılımları

SNMP protokolü uygulama katmanında çalıştığını yukarıda belirtmiştik. SNMP yazılımları’nı İnternet üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. SNMP yazılımları’na örnek verecek olursak;

1. HP OpenView

HP OpenView SNMP yazılımı en çok kullanılan yönetim ve izleme yazılımıdır.

2. CiscoWorks

Cisco firmasının geliştirdiği CiscoWorks SNMP yazılımı da birçok yönetici tarafından kullanılmaktadır. Cisco marka cihazlar ile kullanılması daha mantıklı bir davranış olacaktır.

3. SolarWinds

SolarWinds SNMP yazılımı bu konuda çok başarılıdır. Fakat tek dezavantajı ücretli olmasıdır.

4. PowerSNMP Free Manager

PowerSNMP yazılımı ise ücretsiz ve kullanılışlıdır. PowerSNMP Free Manager kullanımı oldukça basittir. Trap’lar oluşturarak Email adresinize raporlar gönderebilirsiniz.

İnternet üzerinde birden fazla SNMP yazılımları bulabilirsiniz…

  Son Söz

SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar? – Bu yazımızda Basit Ağ Yönetim Protokolü hakkında bilgiler verdik. SNMP nedir ve ne işe yarar bahsettikten sonra, SNMP yazılımlarına değindik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

SNMP Nedir? | SNMP Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Switch Access Port Nedir?
♦ Cisco Switch Trunk Bağlantısı
♦ Cisco Port Security Nedir?
♦ Statik Rota Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: