Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? – Router, farklı Ip bloklarına sahip ağları birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir ağ cihazıdır. Bununla birlikte, Router Türkçe’ye çevrilmiş hali yönlendirici olarak da bilinmektedir.
Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İki ve daha fazla bilgisayarın iletişim kurması için hub veya switch (anahtarlama) gereklidir. Switch aygıtına bağlı birden fazla bilgisayar yerel ağ üzerinde haberleşebilmektedir. Küçük bir ofisi örnek verecek olursak, ortalama 4-5 adet bilgisayar, 2 adet yazıcıyı göz önünde bulundurduğumuzda böyle bir yerel ağda switch kullanılmaktadır. İnternet ihtiyacı için ise ADSL modem gereklidir.

Fakat çoğu iş yerleri için bu kadar ekipman çok fazla yetersiz kalacaktır. Büyük şirket ve firmalar kendi sunucularına sahiptirler. Ve ayrıca, 1500-2000 çalışana sahip olan bu şirketlerin ağ sistemleri oldukça gelişmiş olduğu için, işlerin aksamaması için network hızının ideal olması gerekmektedir. Çünkü, merkeze bağlı şubelerin ağ sıkıntısı olduğu zamanlarda işlerin yürüyemeceği anlamına gelir.

Tabi günümüzde tümleşik yönlendiriciler bulunmaktadır. Bu aygıtlar genellikle kablosuz modem olarak geçmektedir. Teknoloji ilerledikçe çok güçlü Wireless Router (Kablosuz Yönlendirici) cihazları üretilmektedir. Fakat, böyle bir işyerine ait ağ sistemi tek bir tümleşik yönlendirici ile yönetilemez.

Büyük bir firmada tümleşik yönlendiriciye çok yüklenilebilir. Fakat işin altından kesinlikle kalkılamaz.

Böyle bir ağda tümleşik yönlendirici kullanılamaz mı? Tabiki kullanılabilir ve kullanılmaktadır…

Router Nedir? Ne İşe Yarar?

Router diğer bir deyişle yönlendiriciyi, kısa bir tanım ile tanıtmıştık. Farklı Ip bloklarına sahip olan ağların haberleşmesini sağlayan cihazlardır. Farklı Ip bloklarından kasıt bilmeyenler için, örneğin evinizde varolan bir network sistemi yani ağ altyapısı bir Ip bloğuna sahip olmak zorundadır. Çünkü İnternetin dili Ip’dir. Bu Ip bloğu; 192.168.1.0/24 veya 192.168.2.0/24 gibi değerlerdir.

İnternet Servis Sağlayıcınızın vermiş olduğu modem arayüzünde bu tarz bir Ip bloğu vardır. Genelde bu değerler 1.0 veya 2.0’lı değelerdir. Ev kullanıcıları için tek bir Ip bloğu yeterlidir. Tek bir Ip bloğunda C sınıflı bir Ip adres bloğunu ele alarak, maksimum 254 cihaza kadar destek verilebilmektedir. Bu sayısı alt ağ maskesini düzenleyerek arttırabiliriz…

Özetçe, 400 çalışanı olan bir firmanın, Router kullanması gereklidir. Çünkü, 192.168.1.0/24 ağıdan 254 adet, 192.168.2.0/24 ağa ise geri kalan bilgisayar sayısını atayabiliriz. Ağın hızlı olması bakımından bir Router ekleyerek bu iki farklı ağı haberleştirebiliriz.

Tabi bu iletişimi illa Router ekleyerek değil, sadece alt ağ maskesini düzenleyerekte yapabiliriz. Veya tümleşik yönlendirici arayüzünden VLAN ekleyerek de yapabiliriz. Ama dediğimiz gibi bu işler biraz daha gelişmiş kullanıcılar içindir. Konu başlığına sadık kalarak yönlendiricilerin ne işe yaradığını temel olarak anlatmak istedim.

Router Nasıl Kullanılır?

Router nasıl kullanılır? Router 192.168.1.0/24 ile 192.168.2.0/24 farklı iki Ip bloğuna sahip ağın kolaylıkla iletişim kurmasını sağlayabilir.

Peki nasıl?

Çoğu büyük işletmelerde Cisco markalı yönlendiriciler kullanılmaktadır. Cisco Router’ların İnterface denilen arayüzleri vardır. Bu arayüzler FastEthernet veya GigabitEthernet olarak adlandırılmaktadır.

Yukarıdaki verdiğimiz örneği baz alarak, 192.168.1.0/24 ağını Cisco Router’ın FastEthernet0/0 arabirimine ve 192.168.2.0/24 ağını yine Cisco Router’ın FastEthernet0/1 arayüzüne bağladığımızı düşünürsek, bu iki ağ Router aracılığıyla sorunsuzca haberleşebilecektir.

Cisco Router veya herhangi bir markanın yönlendiricilerinin temel mantığı, aldığı paketi kaynaktan hedefe iletmektir. Yönlendiriciler bu işlemi Routerin (Yönlendirme) ile yapmaktadır. Farklı Ip adres bloklarına sahip ağları yönlendirme tablosu sayesinde hafızasında tutar ve bir istemci1 makinenin başka bir ağdaki istemci2’ye ulaşmak istediğinde, istemci1 istemci2’ye ulaşmak için Router (Yönlendirici) ile irtibata geçerek “Beni istemci2’ye ulaştır” dedikten sonra, Router yönlendirme tablosuna baktıktan sonra işlemi onaylar.

İşte Router diğer adıyla Yönlendirici bu işe yarar ve böyle kullanılmaktadır. Bu tarz denemeleri Cisco Packet Tracer programı ile yapabilir ve Cisco Sınavlarına çalışabilirsiniz. Veya bununla yetinmeyip kendi ağınızın tasarımını öncelik olarak denedikten sonra da uygulayabilirsiniz.

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? ⇒ Video

Router nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabını almak için videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Örnekler vererek Router (Yönlendirici) hakkında geniş bilgiler vermeye çalıştım. Umarım Router (Yönlendirici) hakkında aradığınız bilgiye bu yazı ile ulaşmışsınızdır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Windows 10
♦ Windows 10 Sistem Dili Değiştirme
♦ NAT Nedir Ne İşe Yarar?
♦ Sysprep Nedir? Sysprep Ne İşe Yarar?
 Sysprep Kullanımı | Windows 10 Sysprep Nasıl Yapılır?
[/su_box]

2 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 22 Nisan 2018

    Teşekkür ederim

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: