OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?OSPF (Open Shortest Path First – Öncelikle Açık Olan En Kısa Yol), RFC 2328‘de tanımlanan bir Link State (Bağlantı Durumu) yönlendirme protokolüdür.
OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?

Link State (Bağlantı Durumu) yönlendirme protokolleri ağ haritasının tamamını bilmektedirler. Ayrıca, ağ üzerinde herhangi bir değişiklik olduğunda Triggered Uptades (Tetiklenmiş Güncellemeler) gönderilerek hızlı ağ bütünleşmesi sağlanır.

OSPF protokolü kullanılan bir ağda, bir değişiklik meydana geldiğinde, örneğin ağ ortamına yeni bir Router eklendiğinde veya bir Router arızalandğında OSPF yapılandırılmış Router’lar birbirine bağlantı durumu bildirimleri gönderir.

Ağda herhangi bir değişiklikte, değişiklikten etkilenen Router ağ ortamına güncel LSA paketleri gönderir. Diğer Router’lar aldığı LSA paketleri ile ağ topolojisini günceller. Ayrıca, SPF ağaçlarını da yeniler ve yönlendirme tablolarını günceller.

OSPF, Dijkstra algoritmasını kullanır ve her 30 dakikada bir güncellemeler gönderir. OSPF, EIGRP gibi IPv4 ve IPv6‘yı destekler. OSPF protokolü ayrıca Area (Alan) denilen bir değer kullanır. OSPF Area’lar büyük ağlarda alanlara ayrılarak yönlendirme tablosunun büyüklüğünü ve ağın karmaşıklığını azaltır.

OSPF, RAM ve CPU gibi donanım ihtiyacını yüksek seviyede tutar. Büyük ağlarda kullanılan OSPF yönlendirme protokolünü yapılandırmak veya düzenlemek uzman bir personal gerektirir.

OSPF Özellikleri

OSPF özellikleri’ni sıralayacak olursak;

1. Area (Alan) ve Autonomous System kullanır.
2. Yönlendirme güncelleştirmelerini minimize eder.
3. CIDR ve VLSM destekler.
4. Güvenilirlik sağlar.
5. Limitsiz Hop Count (Sıçrama Sayacı) özelliğine sahiptir.
6. Cisco olmayan cihazlarda da kullanılabilir.
7. AD (Administrative Distance –  Yönetimsel Uzunluk) değeri 110‘dur.
8. Rota kimlik doğrulama sağlar.
9. Hızlı tümleştirme sağlar.
10. Sadece ağ değiştiğinde güncelleştirmeleri gönderir.
11. Yönlendirme tablosunun tümü ile ilgili güncelleştirme göndermez.
12. Bir hedefe en düşük maliyeti hesaplamak için SPF algoritmasını kullanır.
13. Komşu Router’lara her 10 saniyede bir Hello paketleri gönderir.
14. Broadcast olmayan ağlarda, Hello paketi gönderme süresi 30 saniyedir.

OSPF Yönlendirme Tabloları

OSPF yönlendirme tabloları 3’e ayrılır. Bunlar;

1. Neighbor Table (Komşu Tablosu)

Router‘ın sahip olduğu komşu cihazlar bilgisini bu tabloya kaydeder. OSPF çalıştıran her bir Router, kendi komşu tablosuna sahiptir. Her Router komşu cihazların IP adresi bilgileri ve arayüz bilgilerine sahiptirler.

2. Link State Table (Bağlantı Durum Tablosu)

Bu tablo, komşu cihazların bağlantı durumu bilgilerini tutar. Diğer Router’lar üzerinde bulunan yönlendirme tablosu bağlantı durumu bilgilerini tutar. OSPF protokolü kullanan her bir Router Link State Tablosuna sahiptir.

3. Routing Table (Yönlendirme Tablosu)

Bu tablo, Link State tablosu tarafından izlenen her bir kaydın metrik değerini tutar. Sonuç olarak, en kısa yol için rota bilgilerini tutar.

OSPF ve RIP Karşılaştırması

OSPF ve RIP karşılaştırmasını aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

KarakteristiklerOSPFRIPv2RIPv1
ProtokolLink State (Bağlantı Durumu)Distance Vector (Uzaklık VektörüDistance Vector (Uzaklık Vektörü
Classless (Sınıfsız)EvetEvetHayır
VLSM DesteğiEvetEvetHayır
Auto-Summarization (Otomatik Özetleme)HayırEvetEvet
Manual Summarization (Manuel Özetleme)EvetHayırHayır
Discontiguous (Ayrık Alt Ağlar)EvetEvetHayır
Route Propagation (Rota Güncelleştirme)Değişiklik olduğunda multicast gönderir.Düzenli multicast gönderir.Düzenli broadcast gönderir.
Path Metric (Yol Metriği)BantgenişliğiHopsHops
Hop Count Limit (Atlama Sayısı Limiti)Sınırsız1515
Convergence (Tümleştirme)HızlıYavaşYavaş
Peer Authentication (Kullanıcı Kimlik Doğrulama)EvetEvetHayır
Hierarchical Network Requirement (Hiyerarşik Ağ Gereksinimi)Evet (Area’lar kullanarak)HayırHayır
Updates (Güncellemeler)Triggered (Tetiklenmiş Güncellemeler)Rota Tablo GüncellemeleriRota Tablo Güncellemeleri
Route Computation (Rota Hesaplama)DijkstraBellman-FordBellman-Ford

Büyük bir ağı OSPF protokolü ile küçük Area (Alan)’lara ayırarak daha hızlı, güvenilir, ölçekli ve güçlü bir ağa sahip olunabilir.

OSPF Ağ Topolojisi

OSPF ağ topolojisi tasarlanırken, Area belirlenmek zorundadır. OSPF yönlendirme protokolü bir Area 0′a sahip olmalıdır ve diğer tüm OSPF Area’lar bu alana bağlanmalıdır. OSPF ağ topolojisine örnek olarak aşağıdaki görüntüyü inceleyebilirsiniz.

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?

Yukarıdaki görüntüye baktığımızda, Router R1 Area0 alanındadır ve bir Backbone Router’dır. Farklı OSPF Area’lara bağlı olan Router’lar birbirleriyle iletişim kurabilirler.

OSPF Metrik Hesaplama

OSPF metrik hesaplama işlemi bantgenişliğine göre yapılmaktadır. Cisco Router’larda OSPF metriği hesaplanırken her bir bağlantının bantgenişliği hesaba katılır.

Cisco Router OSPF metriğini varsayılan olarak 100 Mbps olarak ayarlar ve buna göre değerlendirir. Aşağıdaki tablo Cisco Router’larda çeşitli bantgenişlikleri için varsayılan OSPF metrikleridir.

64-Kbps (64,536-bits-per-second) link:100,000,000 / 64,536= 1,562
1.544-Mbps (T1) link:100,000,000 / 1,544,000= 64
10-Mbps link:100,000,000 / 10,000,000= 10
100-Mbps link:100,000,000 / 100,000,000= 1
1-Gbps link:100,000,000 / 1,000,000,000= 0.1
10-Gbps link:100,000,000 / 10,000,000,000= 0.01

OSPF Terminolojisi / Terimleri

OSPF nedir bahsettikten sonra, OSPF protokolünü daha iyi anlamak için OSPF terminolojisi yani OSPF terimlerinden bahsedelim.

Link: Link (Hat/Bağlantı), bir network ile ilişkili olan arayüzdür.

Router ID: Router ID (RID) Router’ı belirlemek için kullanılan bir IP adresidir. OSPF ağında her bir Router RID’e sahip olmak zorundadır. Varsayılan olarak en büyük IP adresini RID olarak seçilir. Router ID belirlemek için, genellikle Loopback interface’ler tanımlanır.

Neighbor (Komşuluk): Komşuluk, bir yada iki Cisco Router’ın birbirine point-to-point olarak bağlanması ile meydana gelir.

Adjacency (Yakınlık): İki OSPF Router arasında rota bilgi güncellemeleri direk olarak paylaşılır. EIGRP aksine, komşuluk kurmuş Router’lar arasında direk olarak rota bilgileri paylaşılır.

Hello Protocol (Hello Protokolü): OSPF protokolü Router’lar arasında komşuluk ilişkisini kurmak ve ilişkiyi sürdürmek için Hello paketlerini kullanır. Hello paketleri ve LSA paketleri mantıksal veritabanını inşaa eder ve korur.

Neighborship DB (Komşuluk DB): Tüm OSPF Router’ların bir listesidir. Router ID ve State bilgileri komşuluk veritabanında tutulur ve korunur.

Topological DB (Mantıksal DB): Bir OSPF Area’dan alınan LSA paketleri tarafından oluşturulan bir veritabanıdır. En kısa yolu bulmak için kullanılan Dijkstra algoritması için bir kayıt olarak kullanılır.

Link State Advertisement (LSA): Bağlantı durumu ve yönlendirme bilgisini içeren bir OSPF veri paketidir.

Designated Router (Adanmış Yönlendirici – DR): Bir DR Router yönlendirme bilgilerini kendisinde toplayıp diğer Router’lara dağıtır.

Backup Designated Router (Yedek Adanmış Yönlendirici – BDR): DR Router aktif olmadığı durumlarda, BDR Router devreye girer. Komşuluk kurulan diğer aygıtlardan, tüm yönlendirme bilgilerini alır fakat LSA paketleri göndermez.

OSPF Area: OSPF Area (Alan), bitişik network ve Router’ların bir gruplamasıdır. Aynı alandaki tüm yönlendiriciler genel bir Area ID (Alan Numarası) paylaşır. Area ID yönlendirici üzerinde belirli bir arayüz ile ilişkilendirilir. Aynı Area içerisindeki olan yönlendiriciler, aynı topoloji tablosuna sahiptirler. OSPF konfigürasyonu yapılandırılırken mutlaka unutulmaması gereken nokta, Area 0 daima Backbone Area adlandırılır.

Broadcast (multi-access): Bir grup OSPF Router’dan oluşan çoklu-erişim ağıdır. Broadcast ağında DR ve BDR Router’lar seçilmelidir.

Non-Broadcast (multi-access): Broadcast olmayan ağları ifade etmektedir. Örneğin; Frame-Relay ve ATM Non-Broadcast bir ağdır.

Point-to-Point (Noktadan-Noktaya): Tek bir iletişim yolu sağlayan iki Router arasındaki direk bir bağlantıyı sağlayan bir ağ tipidir.

Point-to-Multipoint (Tek Noktadan Çoklu Noktaya): Bir Router üzerindeki arayüzün birden fazla Router grubunun oluşturduğu bağlantı ile haberleşme tipidir.

Yukarıdaki OSPF terminolojisi veya terimleri, OSPF nedir ve ne işe yarar çok iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Cisco Packet Tracer OSPF Konfigürasyonu ⇒ Video

Cisco Packet Tracer programını kullanarak Cisco Router’lar üzerinde OSPF yönlendirme işlemi için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

GNS3 OSPF Konfigürasyonu ⇒ Video

Ayrıca, GNS3 programını kullanarakta OSPF konfigürasyonu adımlarını gerçekleştirebilirsiniz…

  Son Söz

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir? OSPF nedir sorusunu detaylıca yanıtlayarak, OSPF özelliklerinden bahsettik. Daha sonraki yazılarımızda, OSPF konfigürasyonunu detaylıca ağ simulator programları ile yapılandıracağız. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
RIP Protokolü Nedir? | RIP Yönlendirme Nedir?
♦ EIGRP Protokolü Nedir? | EIGRP Yönlendirme Nedir?
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nedir? | Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?
♦ Static Route Nedir? | Statik Rota Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: