Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır? – Native VLAN tag’sız bir VLAN’dır. Switch’lerde varsayılan olarak VLAN1 aktiftir. VLAN1 tag’sız olduğu için, iki Switch arasındaki iki bilgisayar herhangi bir işleme uğramadan haberleşebilirler.
Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?

Trunk bağlantısı olarak yapılandırılan portlar üzerinde 802.1Q ve ISL tag’leri geçebilir. Fakat, iki Switch arasında Trunk bağlantısı yapılandırılmadıysa, sadece Native VLAN yani VLAN1 üzerindeki bilgisayarlar haberleşebilir.

İki Switch arasında Trunk bağlantısı yapmamızın sebebi, access portlarının tag’ları geçirememesidir.

Native VLAN Nasıl Çalışır?

Native VLAN bu durumdan etkilenmez ve iki Switch arasında frame paketler başarıyla geçebilir. Bu sebeple, Switch’ler üzerinde VLAN1 (Native VLAN) varsayılan olarak etkindir.

Native VLAN‘lar untagged (tagsız) Vlan‘lar olduğu için Switch’e bağlanan her bilgisayar haberleşebilir. Fakat, Switch üzerinde örneğin VLAN10 oluşturulduysa, Native VLAN bu VLAN ile haberleşemeyecektir.

VLAN’lar arası iletişim için, Cisco Router üzerinde Inter-VLAN (VLAN Yönlendirme) işlemi uygulanmalıdır. Eğer ağ ortamında Layer 3 Switch varsa, Layer 3 Switch’ler VLAN yönlendirme yapabilmektedir.

Native VLAN‘ın kullanılması ağ güvenliği açısından kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Sonuç olarak, Native VLAN (VLAN1) değiştirilebilmektedir. Ağ güvenliğiniz için VLAN1’i değiştirmeniz kesinlikle önerilmektedir.

Native VLAN Çalışma Mantığı

Native VLAN çalışma mantığına göz atacak olursak, aşağıdaki ağ topolojisinden yola çıkarak, VLAN1’e üye PC’ler arasında ping işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. Fakat, VLAN5’e üye PC’ler aralarında ping işlemi başarısız olacaktır.

Ayrıca, VLAN1’e üye bir bilgisayar VLAN5’e üye olan bir bilgisayar ile iletişim kuramayacaktır…

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır?

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Native VLAN nedir ve Native VLAN nasıl çalışır ile ilgili videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır? – Native VLAN nedir ve nasıl çalışır kısaca bahsettik. Yukarıdaki videoyu izleyerek Native VLAN’ın çalışma mantığını anlayabilirsiniz. Bir sonraki konumuz Trunk Port ve Access Port’larıdır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Varsayılan Rota Nedir? 
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir?
RIP Protokolü Nedir?
♦ EIGRP Protokolü Nedir?
♦ OSPF Nedir?
[/su_box]

Native VLAN Nedir? Native VLAN Nasıl Çalışır? İlgili Dosya

[su_box title=”İlgili Dosya” box_color=”#242424″ radius=”0″]
Cisco Packet Tracer’da oluşturulan ağ topolojisini PKT olarak bilgisayarınıza indirebilir ve VLAN1 çalışma mantığını inceleyebilirsiniz…

[su_button url=”http://bit.ly/Native-VLAN-PKT” target=”blank” style=”flat” background=”#7ad03a” size=”6″ center=”yes” icon=”icon: cloud-download” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”nofollow”]PKT Dosyasını İndir[/su_button]
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: