NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır? – PAT (Port Address Translation – Port Adres Çevirici), Static ve Dynamic NAT’tan çok farklı çalışır. PAT, özel Ip adreslerin kaynak kısmına port numaraları ekler ve küresel Ip adresi ile eşleştirir. NAT’ta en yaygın kullanılan tür PAT’tır.
NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

Network ortamlarında yerel ağ üzerinde özel Ip adresleri kullanılır. Yerel özel Ip adresleri İnternet’e direk çıkamazlar. Yerel ağdaki bilgisayarların İnteret’e erişebilmesi için ISP (İnternet Servis Sağlayıcı) tarafından atanan bir Public (Küresel) Ip adresine ihtiyaç duyulur.

Evinizi veya işyerinize ADSL hat satın aldığınızda, genellikle ISP tarafından bir ADSL Modem verilir. İnternet kurulumu yaptıktan sonra yerel ağdaki bilgisayarlarınız İnternet’e erişebilirler.

Özel Ip adreslerin İnternet’e çıkarken ADSL Modemlerin üzerinde etkin olarak yapılandırılan NAT devreye girer. Özel Ip adresine sahip bir bilgisayar ancak NAT ile İnternet’e erişebilir.

Önceki yazımızda NAT Nedir? NAT Ne İşe Yarar? hakkında bilgiler vermiştik. NAT’ı açıkladıktan sonra, Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? ve hemen ardından Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? konularına değinmiştik.

Bu yazımızda, NAT’ın diğer bir türü olan PAT (Port Adres Çevirici) konusundan bahsedeceğiz.

NAT ve PAT Nedir?

PAT, NAT’ın farklı bir türüdür. Yerel ağ üzerindeki bilgisayarlar İnternet’e çıkarken NAT’ı kullanır. Yukarıda ev kullanıcıları İnternet bağlantısından bahsettik. Eğer ağ ortamı, bir ev kullanıcısı veya küçük bir işletmeye ait ise, genellikle tek bir ISP Public (Küresel) Ip adresine sahip olunur.

PAT (NAT Overload – NAT Aşırı Yükleme) olarak da ifade edilir.

Bu ağ ortamındaki bilgisayarları tek tek konfigüre ederek Static NAT ile İnternet’e çıkarabiliriz. Bu ağ ortamına Dynamic NAT uygulanırsa, tek bir Ip adresi ile sadece bir bilgisayar İnternet’e erişebilir fakat ikinci bilgisayar, oturumun kapanmasını bekleyecektir.

En yaygın kullanılan metod, NAT PAT yöntemidir. Bu ağ ortamına, PAT uygulanabilir.

NAT’ın genel çalışma mantığı aşağıdaki görüntüdeki gibidir.

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

İç ağdaki bilgisayarlar İnternet üzerinde herhangi bir websitesine erişim sağlarken, NAT işlemine tabi tutulurlar.

NAT PAT Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki işlem sadece genel çalışma mantığıdır. NAT PAT nedir PAT nasıl çalışır sorularına cevap vermek için, Cisco Packet Tracer programında oluşturulan ağ görüntüsünü inceleyelim.

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki görüntüdeki kayıtlar, PC0 ve PC1 aynı anda Router1’e ping attığında, Cisco Router0 üzerinde oluşan NAT kayıtlarıdır. 192.168.10.10 ve 192.168.10.20 Ip adresleri 10.0.0.1 Ip adresine dönüştürülmüştür. Eğer Dynamic NAT‘ta tek bir access list oluşturarak tek bir Ip adresi tanımlasaydık, iki bilgisayardan biri Ping işlemi başarısız olacaktı.

PAT işleminin en büyük avantajı, aynı anda birden fazla bilgisayarı İnternet’e çıkarabilmesidir. Bu işlemi Port numaraları ile yaparak Ip adreslerini eşleştirmektedir. Böylelikle, ağ üzerindeki tüm bilgisayarlar tek bir Public Ip adresi ile İnternet’e çıkabilecektir.

NAT PAT işlemi görüldüğü gibi Port numaralarını kullanarak Ip adreslerini eşleştirir. Ayrıca, Cisco Router’lar üzerinde NAT PAT konfigürasyonu görüntüdeki komut ile yapılandırılır. İlave olarak, Cisco Router üzerinde belirli bir bilgisayar için Static PAT’ta oluşturulabilir.

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır? ⇒ Video

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır? konusunu daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır? – PAT yaygın olarak kullanılır ve en çok tavsiye edilen bir yöntemdir. Video’da izlediğiniz yapılandırma PAT’ın çalışma mantığını en iyi şekilde anlatır.

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco IGRP Nedir?
♦ OSPF Protokolü Nedir?
♦ EIGRP Protokolü Nedir? 
♦ RIP Protokolü Nedir? 
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: