Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? – Dynamic NAT (Dinamik NAT), Static NAT ile karşılaştırıldığında yine aynı mantıkla çalışır. Yerel ağdan İnternet’e bağlanacak olan bilgisayarlar NAT işlemine girer. Static NAT işleminde bilgisayarlar manuel olarak birebir eşleşme sağlayacaktır.
Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Dynamic NAT Nedir?

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Daha önceki yazımızda Static NAT Nedir? Static NAT Nasıl Çalışır? hakkında bahsetmiştik. Dynamic NAT ise, Static NAT’a benzemektedir. Fakat aralarındaki en büyük fark, Static NAT’ta manuel işlem yapılması, Dynamic NAT’ta ise bir havuz oluşturulmasıdır.

Dynamic NAT işleminde yerel ağdaki özel Ip adresler bir grup Ip adresi tarafından eşleştirilir. Küresel Ip adresleri ve özel Ip adresleri arasında birebir eşleşme sağlanır. NAT işlemine giren Ip adresleri, ISP tarafından tahsis edilen bir grup Ip adreslerinden kullanımı boşta olan Ip adresi ile eşleştirilir.

Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

NAT’ın genel çalışma mantığı aşağıdaki gibidir.

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki görüntüye göre, Dynamic NAT 192.168.1.10 Ip adresini İnternet’e çıkarırken Ip paketinin Source kısmına ISP Ip adresini yerleştirecektir. Örneğin, 200.1.1.1 – 200.1.1.10 Ip adresleri aralığında boşta olan Ip adresi ile NAT eşleştirme sağlanacaktır.

Aşağıdaki ağ topolojisi Cisco Packet Tracer programında tasarlanmıştır. Dynamic NAT nasıl çalışır’a en güzel mantık aşağıdaki basit bir ağ topolojisi örnek gösterilebilir.

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır?

Yukarıdaki görüntüyü açıklayacak olursak, 192.168.10.10 ve 192.168.10.20 özel Ip adreslerine sahip bilgisayarlar 10.0.0.2 Ip adresine Ping attığında, Cisco Router üzerinde yapılandırılan Dynamic NAT işlemi uygulandığını görebilirsiniz.

Private (Özel) Ip adresleri, 10.0.0.5 – 10.0.0.10 ISP Ip adreslerini kullanacaklardır. Ağ üzerinde ilk işlem 192.168.10.10 Ip adresli bilgisayardan yapıldığı için, Dynamic NAT boşta olan 10.0.0.5 Ip adresini dönüşüme sokmuştur.

Dynamic NAT çıktısında 192.168.10.20 Ip adresi, 10.0.0.6 Ip adresine çevrilmiştir.

Dynamic NAT için kesinlikle bir havuz oluşturmak gerekir. Static NAT’tan farkı, birebir eşleşme için bir Ip havuzu oluşturulmasıdır. Internet’ten geri dönen Ip paketleri ise, aynı şekilde ters işlem NAT uygulanarak yerel ağa iletilir.

10.0.0.2 Ip adresinden 192.168.10.10 Ip adresine giden bir paket, hedef Ip adresinde 10.0.0.5 Ip adresi yazacaktır. Ardından Cisco Router üzerinde NAT işlemi uygulanarak Ip paketi hedef adresi 192.168.10.10 Ip adresine çevrilecektir.

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? ⇒ Video

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? ile ilgili videoyu izleyerek, Dynamic NAT’ın çalışma mantığını daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

  Son Söz

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Dynamic NAT küçük işletmelere göre fazla tavsiye edilmemektedir. Çünkü, birden fazla tahsis edilen Ip adresleri büyük oranda maliyet gerektirmektedir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Dynamic NAT Nedir? Dynamic NAT Nasıl Çalışır? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
 Cisco Port Security Nedir?
♦ Statik Rota Nedir?
♦ Varsayılan Rota Nasıl Yapılır?
♦ Dynamic Routing Nedir?
♦ RIP Yönlendirme Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: