Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir? – Dynamic Routing (Dinamik Yönlendirme) işleminin, Statik Yönlendirmeye göre çok farklı çalışma sistemi vardır. Statik Yönlendirmeleri manuel konfigüre ederken, Dinamik Yönlendirme işleminde Router’lar birkez yapılandırılır.
Dinamik Yönlendirme Nedir?

Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir?

Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir?

Dinamik Yönlendirme işlemi yönlendirme protokolleri tarafından otomatik olarak oluşturulur. Ağdaki diğer Router’lar ile yönlendirme tablosu alışverişi yaparlar.

Dinamik Yönlendirme yapılandırma işlemi Statik Yönlendirme işlemindeki gibi zaman almaz. Ağ üzerindeki her bir Router’a bağlı olan alt ağlar tanımlanır. Bu Router’lar daha sonra kendi aralarında yönlendirme tablosunu paylaşırlar.

Ağ üzerinde meydana gelen hatalar sonucunda,  rotalar yeniden hesaplanır ve Router’lar yönlendirme tablosunu güncellerler. Örneğin, ağdaki bir Router arızalandığında, diğer Router’lar bu hedefi belli bir süre bekleyecek ve bu zaman aşımından sonra yönlendirme tablolarını güncelleyerek bu rotayı kaldıracaklardır.

Ağ ortamına yeni bir Router eklendiğinde, Dinamik Yönlendirme protokolü sayesinde ağ ortamında kolaylıkla katılabilecektir. Eğer yeni Router üzerinde Statik Yönlendirme işlemi yapsaydık, bu epey bir zaman alacaktır.

Bir Dinamik Yönlendirme protokolü tüm ağları öğrenerek, en iyi rotaları yönlendirme tablosuna kaydeder. Bir yönlendirme protokolünün en iyi rotayı hesaplaması yöntemine Yönlendirme Algoritması (Routing Algorithm) denir.

Router Yönlendirme Algoritmaları Nelerdir?

Yönlendirme Algoritması (Routing Algorithm) üçe ayrılır:

1. Uzaklık Vektörü (Distance Vector)
2. Bağlantı Durumu (Link State)
3. Cisco’ya Özgü Hibrit Yönlendirme Protokolü (Hybrid)

1. Uzaklık Vektörü (Distance Vector)

Uzaklık Vektörü, hedef ağa giden en iyi yolu seçer. Her geçtiği Router hop (sıçrama) diye adlandırılır. Sayısı en az olan Hop Count (Hop Sayısı) en iyi rota olarak kabul edilir. Vector (Vektör) uzak ağın yönünü belirtir. Örneğin; RIP protokolü bir Uzaklık Vektör yönlendirme protokolüdür.

2. Bağlantı Durumu (Link State)

Bağlantı Durumu yönlendirme protokolüne, ayrıca Shortest-Path-First (En Kısa Yol Önceliği) de denmektedir. Bu algoritmada yönlendiriciler, 3 ayrı tablo tutmaktadır. Bunlar;

1. Tüm Ağın Topolojisi
2. Komşu Cihazlar
3. Yönlendirme Tablosu’dur.

Bağlantı Durumu yönlendirme protokolü, Uzaklık Vektörü yönlendirme protokolünden daha gelişmiş bir protokoldür. Bağlantı Durumu yönlendirme protokolüne örnek olarak OSPF protokolünü verebiliriz.

Bağlantı Durumu (Link State) yönlendirme protokolü kendi üzerinde bağlı olan networklerin bağlantı durumlarını, diğer Router’lara güncelleme ile gönderir.

3. Hibrit (Hybrid) Yönlendirme Protokolü

Hibrit yönlendirme protokolü hem Uzaklık Vektörü hem de Bağlantı Durumu yönlendirme protokü kullanır. Hibrit yönlendirme protokolüne örnek olarak EIGRP protokolünü verebiliriz. EIGRP protokolü sadece Cisco Router’lar içindir.

  Son Söz

Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir? – Dynamic yönlendirme nedir sorusuna yanıt verdikten sonra, Router Yönlendirme Algoritmaları çeşitlerinden kısaca bahsettik. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Dinamik Yönlendirme Nedir? | Dynamic Routing Nedir? İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =