Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar? – VLAN’ın açılımı Virtual Local Area Network (Sanal Yerel Alan Ağı)’dır. VLAN, IEEE tarafından geliştirilmiştir. VLAN’lar OSI Layer 2 katmanında çalışır.
Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN, bir yerel ağ üzerindeki kullanıcıların veya ağ aygıtlarının mantıksal olarak gruplandırılması ve Cisco Switch portlarının oluşturulan VLAN’a atanması işlemidir.

Normal şartlar altında, her zaman yönetilebilir bir Switch’te bir adet VLAN mevcuttur. Bu VLAN Native VLAN olarak adlandırılmaktadır. Switch portlarına takılan her bir istemci otomatik olarak Native VLAN’a üye olur ve birbirleriyle iletişim kurabilir. Her Switch üzerinde Native VLAN varsayılan olarak VLAN1 olarak yapılandırılmıştır.

Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Cisco VLAN nedir başlığından sonra, Cisco VLAN ne işe yarar bir örnekle açıklayalım. Cisco VLAN broadcast domaini desteklemektedir. Dolayısıyla, oluşturulan her VLAN yapısı ayrı birer ağ olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir firma veya işletme içerisinde görev birimleri bina içerisinde ayrı ayrı konumlandırılmıştır. Örneğin; Binanın Kat1, Kat2 ve Kat3’ünde aynı birimden (Araştırma) 3 oda vardır.

Bu üç araştırma birimi, kendi aralarında ağ üzerinden dosya paylaşımı, Ip telefon kullanımı gibi işlemleri yapmaktadır. Araştırma bölümleri 3 katta birer oda şeklindedir. Her katı aynı görev birimi ile doldurmak ne kadar mantıklı? Örneğin; X Firmasının 1. Katı tamamen muhasebe birimine ayrılmış… Biraz tuhaf olurdu…

İşte bu noktada devreye VLAN yapısı girmektedir. Cisco Switchler’de VLAN yapısını kullanarak yapılan bir ağ topoloji aşağıdaki görüntüdeki gibidir.

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki görüntüde her katta farklı VLAN kullanıcıları vardır. Bu ağ topolojisine göre, Cisco VLAN yapısını uygulamak en mantıklı yoldur. Bu yapıya göre, fiziksel ve mantıksal ağ topolojileri arasında büyük bir farklılığın olduğunu unutmamak gerekir.

VLAN Kullanmanın Avantajı Nedir?

VLAN kullanmanın avantajı ağ topolojisine göre değişebilir. VLAN kullanmanın temel avantajlarını sıralamak gerekirse;

1. Her VLAN bir broadcast domain’dir.
2. Bir istemci broadcast çerçevesi gönderdiği zaman, yalnızca o VLAN’a ait üyeler broadcast çerçevesini alır.
3. Oluşturulan bir VLAN’a üye olan kullanıcı, diğer VLAN’lar ile iletişim kuramayacaktır.
4. Yukarıdaki görüntüye bakacak olursak, her katta bir IT çalışanı barındırabiliriz.
5. Network trafiğini gereksiz yere meşgul etmemek için Printer (Yazıcı) gibi aygıtları farklı VLAN’lara üye yapabiliriz.
6. VoIP (Ip Üzerinden Ses) Ip telefonları için farklı bir VLAN oluşturabiliriz.
7. VLAN’ları destekleyen Wireless Access Point (Kablosu Erişim Noktası) ağ aygıtları kullanarak, kablosuz misafir ağları oluşturulabilir.

VLAN kullanmanın avantajlarını baz alarak, büyük bir oranda network bant genişliği arttırılmaktadır.

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar? ⇒ Örnek Video

Cisco VLAN nedir ne işe yarar mantığına örnek olarak aşağıdaki video’yu izleyebilirsiniz. Ayrıca VLAN ile ilgili daha fazla video için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar? adlı yazıyı burada noktalandırıyorum. Cisco VLAN nedir sorusuna yanıt olarak birkaç örnek verdik. Cisco VLAN nedir Cisco VLAN ne işe yarar ile ilgili video ağ simulator programı ile oluşturulan bir ağ topolojisidir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco VLAN Nedir? Cisco VLAN Ne İşe Yarar? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Router Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?
♦ Cisco Router Önyükleme Süreci
♦ NAT PAT Nedir? PAT Nasıl Çalışır?
 Native VLAN Nedir?
♦ Access Port Nedir?
[/su_box]

2 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 14 Ağustos 2018

    Sağ olun

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: