Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur? Cisco SDM (Security Device Manager – Güvenlik Cihazı Yöneticisi) satın alınan Cisco Router ekipmanları arasında bulunan bir programdır. Bu program ile temel yönlendirici yapılandırmasını, yönlendiriciye web arayüzden bağlanarak kolaylıkla yapabiliriz.
Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

Cisco SDM Nedir?

Cisco SDM Nedir? Öncelikle Cisco SDM programından kısaca bahsettikten sonra GNS3 ve VMware etkileşimi ile Cisco SDM’in kurulumuna geçeceğiz.

Bir Cisco yönlendirici yapılandırması yaptığımız zaman genellikle CLI (Komut İstemi) kullanırız. Fakat Cisco komutları ile arası haşır neşir olmayan sistem kullanıcıları veya yöneticileri için, Cisco yönlendirici konfigürasyonunu en basit şekilde yapılandırmaları için yardımcı bir araç olan Cisco SDM (Güvenlik Cihazı Yöneticisi) programı bulunmaktadır.

İki çeşit Cisco SDM aracı mevcuttur. Bunlar;

   Cisco SDM Express Paket

Cisco SDM Express Paketi, kısıtlı özellikleri bulunan ve çekirdek ayarları yapılandırmayı sağlayan bir araçtır.

   Cisco SDM Tam Paket

Cisco SDM Tam Paket, Cisco yönlendiricinin çekirdek yapılandırmaları dahil olmak üzere Cisco Router’ın daha gelişmiş yapılandırmalarını sunan bir araçtır.

Örnek olarak; LAN ve WAN bağlantılarını yapılandırma, VPN bağlantılarını yapılandırma, Güvenlik duvarı yapılandırma gibi ayarlardır.

Özetçe anlatmak gerekirse, Cisco SDM tüm Cisco Router’ları desteklememektedir. SDM üzerinden CLI ile yapılabilen tüm ayarları yapamayız ve dolayısıyla kısıtlıdır. İsterseniz ilk yapılandırmaları Güvenlik Cihazı Yöneticisi arayüzünden yapabilirsiniz. Hangi seçenek size daha basit geliyorsa o yolu seçebilirsiniz. Cisco yönlendirici Güvenlik Cihazı Yöneticisi’ni kullanmak zorunlu birşey değildir. Fakat Cisco yönlendiricilerin SDM ile de yapılandırılabileceği bilinmelidir.

Cisco SDM Nasıl Kurulur?

Cisco SDM nedir kısaca bahsettikten sonra, Cisco SDM Nasıl Kurulur? sorusunu yanıtlayalım. Cisco SDM yeni bir Cisco Router alındığında yanında bulunan ekipmanların arasında bulunabileceğini söylemiştik. Farklı Cisco modellerinde ise, önyüklemeli olarak gelmektedir. Cisco SDM kurulumu için Java Runtime 1.5 veya 1.6 sürümleri gereklidir. Güncel Java sürümlerinde düzgün olarak çalışmamaktadır. Ayrıca elimde uzun zamandır bulundurduğum programlar mevcuttur. Yeri geldikçe bunları sizler ile paylaşacağım.

Cisco SDM kurulumu için kullanılacak en güzel program GNS3’tür. GNS3 programını daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Fakat bir çoğunuzun Cisco Packet Tracer programını kullandığını tahmin ediyorum. GNS3 ile daha spesifik ağ tasarımları yapabilir ve gerçek bir Cisco Router IOS yazılımı ile çalışabilirsiniz.

GNS3 hakkında bilgi sahibi olmayan kullanıcılar için, GNS3 Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur? adlı konuyu okumalarını öneriyorum!

Cisco Yönlendirici SDM Kurulumu İçin Gerekli Programlar

Cisco yönlendirici SDM kurulumu için artık hazırlıklara geçebiliriz. Öncelikle aşağıdaki butonlardan Cisco SDM V2.5 sürümünü ve bu yazılım için gerekli olan Java sürümünü indiriniz. GNS3 üzerinde kullandığım Cisco IOS c3725 imajınıda indiriniz.

   Cisco SDM V2.5 İndir

[su_button url=”http://bit.ly/CiscoSDM-V25″ target=”blank” style=”flat” background=”#7ad03a” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: cloud-download” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”nofollow”]SDM V2.5 İndir[/su_button]
 

   Cisco SDM için Java JRE-6u17 İndir

[su_button url=”http://bit.ly/SDM-JRE-6u17″ target=”blank” style=”flat” background=”#7ad03a” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: cloud-download” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”nofollow”]Java JRE-6u17 İndir[/su_button]
 

   Cisco SDM için Cisco IOS c3725 İndir

[su_button url=”http://bit.ly/c3725-adventerprisek9-mz-124-25d” target=”blank” style=”flat” background=”#7ad03a” size=”8″ center=”yes” icon=”icon: cloud-download” icon_color=”#ffffff” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″ rel=”nofollow”]Cisco IOS c3725 İndir[/su_button]
 
Yukarıdaki butonlardan gerekli programları indirdikten sonra GNS3 ağ simulator programında küçük bir topoloji oluşturmamız gerekecektir.

GNS3 ile SDM Kurulumu

GNS3 ile SDM kurulumu işlemlerine adım adım deva edeceğiz. Yukarıda vermiş olduğum programları indirdikten sonra, GNS3 programını açınız ve daha sonra Cisco IOS c3725 imajını GNS3 programına ekleyiniz.

Eğer GNS3 Cisco IOS eklemeyi bilmiyorsanız, GNS3 Cisco IOS Ekleme ve İlk Test adlı konuya göz atabilirsiniz…

Cisco IOS c3725 imajını da ekledikten sonra geri kalan işlemlerimize devam edebiliriz.

   Adım 1

GNS3 programını açtıktan sonra, yeni bir proje oluşturunuz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 2

Yukarıdaki butondan indirmiş olduğunuz Cisco IOS c3725 IOS imajını programa tanıttıktan sonra, c3725 model Router’ı çalışma alanına sürükleyip bırakınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 3

GNS3 çalışma alanına bir adet Switch ve Host yerleştiriniz. Daha sonra kablo ekleme butonundan cihazları bir alt görüntüdeki gibi bağlayınız. Router’ın FastEthernet0/0 arayüzüne bağlayınız. VMware Workstation Virtual Network Editor programında VMnet’ler oluşturunuz. VMnet3 oluşturduktan sonra bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatmanızda fayda vardır.

Ağ kablosu ucunu Host’a yani VMnet3 üzerinden VMware Workstation programı arayüzünde kullandığınız Windows işletim sistemini göstermek için, Host üzerinde sağ tuş yapınız ve yapılandırma ayarlarındaki bağlantı arabirimlerini kaldırınız ve sadece VMnet3’ü ekleyiniz.

Ayarları kaydettikten sonra, GNS3 sol bölümde ağ kablosu ekleme butonunu aktif ederek Host1 üzerinde VMnet3 ağ birimini seçiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 4

Router üzerinde sağ tuşa tıkladıktan sonra, configuration (yapılandırma) seçeneğine tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 5

Router için Flash disk oluşturmamız gerekiyor. R1 yapılandırma penceresinde, Memories ve Disks seçeneğine tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 6

PCMCIA disk0: seçeneğinin üzerine tıklayınız. Buradan Flash disk için boyut belirlemekteyiz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 7

Cisco yönlendirici SDM kurulumu için 28MB’lık yetecek kadar bir değer belirleyiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 8

Şimdi Cisco Router’ı çalıştırınız ve ardından Cisco yönlendirici SDM kurulumu için gerekli olan komutları girmek için Router üzerine çift tıklayınız veya sağ tuş console bağlantısını açınız. Burada komut yazmamızın sebebi, Cisco Router’a SDM aracılığıyla web üzerinden erişeceğimiz için kullanıcı adı, parola ve http/https protokolünü etkinleştirmemiz gereklidir.

Bu komutlar;

[code]
R1# conf t
R1(config)# interface FastEthernet 0/0
R1(config-if)# ip address 192.168.8.1 255.255.255.0
R1(config-if)# no shutdown
R1(config)# ip http server
R1(config)# ip http secure-server
R1(config)# ip http authentication local
R1(config)# line vty 0 4
R1(config-line)# login local
R1(config-line)# transport input telnet ssh
R1(config-line)# exit
R1(config)# username sysnettechsolutions privilege 15 password 123456
R1(config)# end
R1# wr
[/code]

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 9

Yukarıdaki komutları [ R1# wr ] komutu ile kaydettikten sonra, Router CLI komut arayüzünde, R1# show running-config yani “çalışan yapılandırmayı göster” komutunu yazıp Enter’a tıkladıktan sonraki çıktılar.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 10

Running-config devamı…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 11

Running-config devamı…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 12

Şimdi üzerinde çalıştığınız fiziksel bilgisayarınızda VMware Workstation Virtual Network Editör programı ile oluşturduğunuz VMnet3 arabirimi Ip ayarları aşağıdaki şekildeki değerler ile değiştirip kaydediniz. Çünkü, 192.168.8.1 Ip adresini Router’ın FastEthernet0/0 arayüzüne verdik. Herhangi bir karışıklık olmaması için her zaman buradaki ayarları 1’den farklı bir değer vermenizi öneririm.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 13

VMware Workstation üzerinde Windows 8.1 işletim sistemi kuruludur. Buradaki ayarları takip etmek için Windows 8.1 işletim sistemini kurabilirsiniz. Windows 8.1 işletim sisteminin ağ kartını VMnet3 olarak değiştiriniz.

Ağ ve Paylaşım merkezinden, Windows 8.1 sanal makineye 192.168.8.10 Ip adresini veriniz. Ayarlar aşağıdaki görüntüdeki gibi olursa bir sorun çıkmayacaktır. Daha sonra farklı Ip adresleri veya farklı işletim sistemleri ile bu işlemleri deneyebilirsiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 14

Cisco yönlendirici SDM kurulumu için Java JRE gerekli olduğunu söylemiştik. Yukarıdaki butonlardan indirmiş olduğunuz Java programını Windows 8.1 sanal makineye kurunuz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 15

Yönetici olarak çalıştırıp kurmanızda fayda vardır.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 16

Java JRE yazılımını kurduktan sonra Cisco yönlendirici SDM kurulumu için Java ayarlarında değişiklik yapmamız gerekmektedir. Aksi taktirde hata verecektir. Windows 8.1 sanal makine üzerindeyken Denetim masasına gidiniz ve Java yazılımını bulup tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 17

Java Kontrol Paneli açıldıktan sonra, Java sekmesinde View butonuna basınız ve hemen ardından küçük bir pencere açılacaktır. Aşağıdaki görüntüdeki gibi [ -Xmx256m ] değerini girip kaydediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 18

Buraya kadar herşey güzel. Tek bir problem var o da eklemiş olduğumuz Flash Disk için format işlemidir. Bu işlemi yapmazsak, Cisco Router’ın üzerine SDM kurulurken yer yok hatası vermesidir. Bu alanda [ erase flash: ] komutunu yazıp Enter tuşuna basınız ve ardından işlemi onayalarak Flash Diski formatlamış olacaksınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 19

Confirm (Onayla) seçeneğini onayladıktan sonra alt kısımda Erase of flash: complete (Flash disk temizleme: tamamlandı) bildirimini almanız gerekmektedir. İşlem başarılı ise bir sonraki adıma geçiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 20

Flash Disk boyutunu kontrol edecek olursak, [ show file system ] komutunu çalıştırdıktan sonra değerini görebilirsiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 21

Cisco yönlendirici SDM kurulumu için yukarıdaki butondan indirmiş olduğunuz SDM V2.5 sürümünü kurmanız gerekmektedir. Zipli dosyayı klasöre çıkardıktan sonra, klasör içerisinde Setup exe dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 22

Cisco SDM penceresinde, Next (ileri) butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 23

Lisans anlaşması penceresinde, anlaşmayı kabul ederek Next butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 24

Kurulum seçenekleri penceresinde, SDM programının nereye kurulacağını sorulmaktadır. Cisco Router üzerine kuracağımız için, Cisco Router seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 25

Yönlendirici kimlik doğrulama penceresinde, Router’ın FastEthernet 0/0 Ip adresini, username ile oluşturulan kullanıcı adı ve parolası isteniyor. Gerekli alanları doldurduktan sonra Next butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 26

Cisco yönlendiriciye bağlanılıyor…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

GNS3 için en uygun ve en istikrarlı çalışan Cisco IOS imajları vardır. Bu imajlara; GNS3 İçin En Uygun Cisco IOS İmajları‘ndan ulaşabilirsiniz…

   Adım 27

Kurulum seçeneklerini bitirme penceresinde, Typical seçeneğini seçerek devam ediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 28

Cisco SDM bileşenlerini seçme penceresinde, her iki seçeneği de seçerek devam ediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 29

Program kurulmaya hazır penceresinde, Install (Yükle/Kur) butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 30

Kurulum hazırlanıyor…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 31

SDM Router’a kopyalanıyor…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 32

Cisco yönlendirici SDM kurulumu başarıyla tamamlandı. Cisco SDM’i başlat seçeneğini seçtikten sonra Finish (Bitir) butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 33

Internet Explorer açıldıktan sonra küçük bir pencere karşınıza çıkacaktır. Gördüğünüz gibi tarayıcı adres satırında Cisco Router’ın FastEthernet0/0 arayüzüne verdiğimiz Ip adresi bulunmaktadır. Buradan, önerilen ayarları kullanma seçeneğini işaretleyip Tamam butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 34

Internet Explorer güvenlik sertifika hatası vermektedir.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 35

Bu hatayı websitesine devam et diyerek geçebilirsiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 36

Cisco Router Güvenlik Cihazı Yöneticisine bağlanmak için oluşturulan kullanıcı adı ve parolayı bu ekranda giriniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 37

OK (Tamam) butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 38

Küçük bir hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun sebebi, SDM programının yeni tarayıcılar için uyumlu olmamasından kaynaklanmaktadır. OK butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 39

Tarayıcı geliştirici seçeneklerinden, tarayıcı uyumluluk modunu 7 sürümüne ayarlayınız. Tekrar aşağıdaki gibi hata verirse bir sonraki adıma geçiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 40

Internet seçeneklerinden Popup özelliğini kapatmak için tik seçeneğini kaldırınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 41

Tamam butonuna tıklayarak ayarları kaydediniz.  Eğer tekrar herhangi bir hata verirse bir sonraki adım kesinlikle bu sorunu çözmüş olacaktır.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 42

Internet tarayıcı özelliklerine tıklayınız ve ardından uyumluluk görünümü seçeneğine tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 43

Açılan uyumluluk görünümü penceresinde, 192.168.8.1 Ip adresini uyumluluk listesini ekleyiniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 44

SDM arayüzüne bağlanmak için küçük bir uyarı çıkmaktadır. Bu uyarıyı etkinleştiriniz ve Yes (Evet) butonuna tıklayınız.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 45

Kimlik doğrulama penceresinde, yönlendirici için oluşturulan kullanıcı adı ve parolayı giriniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 46

OK butonuna basarak devam ediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 47

Yine uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız. Seçeneği aktif ettikten sonra Run (Çalıştır) butonuna tıklayarak devam ediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 48

Güvenlik duvarı uyarısı için erişime izin ver butonuna tıklayarak devam ediniz.

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 49

Cisco Router and Security Device Manager (SDM) açılmak üzere yüklenmektedir…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 50

SDM Cisco Router’dan geçerli ayarları yazılıma aktarmaktadır…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

   Adım 51

Evet! Cisco yönlendirici SDM kurulumu başarıyla tamamlanmıştır!

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur?

Cisco CLI Çalışma modları hakkında bilgi sahibi olmak için, Cısco Router Modları adlı yazıyı okuyabilirsiniz…

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur? ⇒ Video

Cisco SDM kurulumunu videoyu izleyerek gerçekleştirebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur? adlı yazımı burada noktalandırıyorum. Cisco SDM nedir sorusuna kısaca bilgi verdikten sonra, Cisco SDM nasıl kurulur sorusu ile yazılım için gereken programları sizlere paylaştım. Son olarak Cisco yönlendirici SDM kurulumu için hazırlık yaptık ve SDM kurulumunu başarıyla tamamladık. Tüm ayarlamaları adım adım anlatarak 51 adımda SDM kurulumu işlemini tamamladık. Umarı faydalı bir makale olmuştur. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın 🙂

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco SDM Nedir? Cisco SDM Nasıl Kurulur? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
 GNS3 IOU VM Kurulumu | Cisco IOU Kurulumu
♦ Cisco Switch Temel Yapılandırma
♦ GNS3 Layer 3 Switch Ekleme
♦ Cisco IOS Yedekleme
 Cisco Router Konfigürasyonu Yedekleme
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: