Cisco Router Önyükleme Süreci

Cisco Router Önyükleme Süreci – Cisco Router’ların bilgisayarların ilk açılıştaki donanım testi gibi bir önyükleme süreci vardır. Bu önyükleme sürecindeki teste POST denir.
Cisco Router Önyükleme Süreci

Cisco Router Önyükleme Süreci

Cisco Router önyükleme süreci 3 aşamada gerçekleşir. Bu aşamalar hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve Router açılmaktadır. Eğer herhangi bir problem olursa, hata verecektir ve Router açılmayacaktır. Veya başlangıç yapılandırma dosyasını bulamadığında Kurulum Kipi yani Setup moda girecektir.

Cisco Router Önyükleme Süreci

   Adım 1

Router POST Testi ve Bootstrap (Önyükleyici) Başlatılması

Cisco Router önyükleme işleminde ilk adım, POST süreci ve Bootstrap (Önyükleyici)’ın açılmasıdır. Bu işlem için öncelikle POST işlemi çalışacaktır. Çünkü, POST Cisco Router’ın donanımını test edecektir. Herhangi bir hata bulmazsa, Bootstrap (Önyükleyici) programı yüklenecektir.

   Adım 2

Router Cisco IOS Konumunu Belirleme ve Yükleme

İkinci adımda ise, Cisco Router ilk adımdaki işlemleri başarıyla tamamladıktan sonra, bir sonraki işlem olan IOS’un konumunu bulmak ve onu yüklemesidir. Bootstrap (Önyükleyici) program Cisco IOS yazılımının konumunu belirleyip bulur ve daha sonra RAM’in üzerine yükler.

İlk önce Cisco Router’ın Flash belleği içerisinde IOS yazılımını arar. Eğer bulamazsa, TFTP sunucu yapılandırması arar ve bulursa TFTP sunucuya bağlanmaya çalışır. Eğer burada da bulamazsa, başlangıç yapılandırma dosyasına bakar ve burada yapılandırılmış bir konum bulursa, Router Cisco IOS yazılımını buradan yükler.

Cisco Router varsayılan olarak, Cisco IOS yazılımını kendi Flash belleğinden yükler. Eğer bu ayarı değiştirmek isterseniz, yapılandırma ayarlarından ufak bir ayar ile bunu değiştirebilirsiniz.

   Adım 3

Router Başlangıç Yapılandırma Dosyasını Bulma ve Çalıştırma

İkinci adımdan sonra, Cisco Router IOS yazılımı yüklendikten sonra Bootstrap (Önyükleyici) NVRAM üzerinde bir başlangıç yapılandırma dosyası arar. Eğer bu dosyayı arayıp bulamazsa, yönlendirici yeni bir başlangıç dosyası oluşturulması için setup yani kurulum moduna girer.

Eğer önyükleyici başlangıç yapılandırma dosyasını bulursa, bu dosyayı direk RAM üzerine kopyalar. Bu işlemin başarıyla tamamlandığını açılan yönlendiricinin adı (örneğin: R1>) ile teyit edebiliriz.

Başlangıç yapılandırma dosyasının içinde neler var?

Başlangıç yapılandırma dosyasının içinde; Cisco yönlendirici üzerinde daha önce yapılan tüm ayarlar bulunur. Bu ayarlar, İnterface (Arayüz) yapılandırmaları, yönlendirme bilgileri, Console (Konsol) şifresi ve FTP ayarları gibi tüm ayarları kapsamaktadır.

Cisco Packet Tracer ne işe yarıyor biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar? adlı konuyu okuyabilirsiniz!

Başlangıç Yapılandırma Dosyası Nedir? (startup-config)

Başlangıç yapılandırma dosyası, Cisco yönlendiricinin tüm ayarlarının yer aldığı ve RAM (NVRAM) üzerinde tutulan bir config yani ayar dosyasıdır. Cisco yönlendirici kapatılsa dahi, başlangıç yapılandırma dosyası NVRAM üzerinden silinmez.

Cisco Router Önyükleme Süreci

Çalışan Yapılandırma Dosyası Nedir? (running-config)

Çalışan yapılandırma dosyasıda, Cisco yönlendirici ilk açıldığı anda üzerinde herhangi bir ayar yoksa ise, kullanıcıyı kurulum moduna atacaktır. Kurulum modunda ayar yapmak istiyorsanız yaparsanız, aksi taktirde zorunlu bir işlem değildir.

Cisco yönlendirici üzerinde yeni ayarları manuel olarak yaptığınızda, o anki ayarlar çalışan yapılandırma dosyasını ifade eder. Örneğin; herhangi bir İnterface (Arayüz) birimine Ip adresi atadınız. Cisco yönlendiricinin çalışan yapılandırma dosyasını kaydetmezseniz, Router yeniden başlatıldığında yaptığınız ayarlar kaybolacaktır.

Cisco Router’ı yeniden açtığınızda, Router sizi tekrar setup kurulum moduna yönlendirecektir.

Cisco Router Önyükleme Süreci

Hâlâ Cisco Packet Tracer programını kurmadınız mı? Bir an önce kurup ağ tasarımı için denemeler yapmalısınız! Cisco Packet Tracer 7 Kurulumu Resimli Anlatım [DETAYLI] adlı konudan ulaşabilirsiniz…

Çalışan Yapılandırma Dosyasını Nasıl Kaydederiz?

Çalışan yapılandırma dosyasını kaydetmek için gereken komut ⇒ copy running-config startup config

Kısaltılmış hali ⇒ copy run start

[su_note note_color=”#e5493a” text_color=”#ffffff” radius=”0″]Başlangıç yapılandırma dosyası ile Cisco IOS yazılımını yönlendiricinin kendi Flash belleğinde aradığından bahsetmiştik. Bu ayarın değeri varsayılan olarak 0x2102’dir. Eğer Cisco IOS yazılımını Flash bellekte arama ve başlangıç dosyası için Cisco yönlendiricinin NVRAM’ine bakma dersek, bu ayarı 0x2142 olarak değiştiririz. Tekrar eski durumuna getirmek için ise, 0x2102 komutunu gireriz. Bu işlemleri Global Konfigürasyon modunda config-register [değer] komutu ile uygulayabiliriz.[/su_note]

Cisco Router Çalışma Mantığı

Yukarıda anlatılanlardan sonra, Cisco Router önyükleme süreci işlemini bir Cisco yönlendiricinin ilk açılış görüntüsünden incelemek istersek;

1 ⇒ Router POST Testi ve Bootstrap (Önyükleyici) Başlatılması

2 ⇒ Router Cisco IOS Konumunu Belirleme ve Yükleme

3 ⇒ Router Başlangıç Yapılandırma Dosyasını Bulma ve Çalıştırma

4 ⇒ Setup (Kurulum) Modu  Başlangıç yapılandırma dosyası bulunmadığında Cisco yönlendirici bu moda girecektir.

Cisco Router Önyükleme Süreci

Buraya kadar herşey güzel fakat şimdi Cisco yönlendiricimiz sağlıklı bir şekilde çalışıyor mu ve ayrıca NVRAM, Flash bellek diye terimler kullanmıştık. Bunlara da göz atacak olursak;

Cisco Router Show Version Komutu

1 ⇒ IOS Sürümü

2⇒ Önyükleme Sürümü

3 ⇒ IOS Dosyası

4 ⇒ CPU ve Model

5 ⇒ RAM Boyutu

6 ⇒ Interface (Arayüz) Sayısı ve Tipleri

7 ⇒ NVRAM Boyutu

8 ⇒ Flash Boyutu

9 ⇒ Yapılandırma Kaydı

Cisco Router Önyükleme Süreci

Cisco Router Önyükleme Süreci ⇒ Video

Cisco yönlendirici önyükleme, çalışma mantığını anlamak için videoyu izleyebilir ve ayrıca YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

  Son Söz

Cisco Router Önyükleme Süreci ve Cisco Router çalışma prensibi hakkında umarım yeterli bilgiler vermişimdir. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Cisco Router Önyükleme Süreci İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Cisco Router Modları
 Cisco Router Ip Adresi Verme
♦ Cisco Router Adı Değiştirme
♦ GNS3 Cisco IOS Ekleme Ve İlk Test
 Cisco Router Arayüz Yapılandırma
[/su_box]

2 Comments

  1. Avatar for Naseh Naseh 22 Nisan 2018

    Teşekkürler

    Cevapla

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: