Ağ Yedekliliği Nedir?

Ağ Yedekliliği Nedir? – Bir ağ üzerinde uygulanan Network Redundancy (Ağ Yedekliliği) sayesinde, veri iletimi için kullanılan belirli bir ağ kablosunun arızalanması durumunda başka bir alternatif ağ kablosu üzerinden veri paketinin iletilmesi sağlanır.
Ağ Yedekliliği Nedir?

Ağ Yedekliliği Nedir?

Ağ Yedekliliği Nedir?

Büyük kurumsal bir ağın daima süreklilik sağlaması gerekmektedir. Büyük bir kurumda ağ başarımının sağlanması sayesinde, kurumun müşterilerine her zaman hizmet verebilmesi anlamına gelir. Eğer iyi tasarlanmamış bir kurumsal ağ, sürekli hatalar ile karşı karşıya kalacaktır.

Bir kurumsal ağın hizmet verememesi, müşteri kayıplarına, ticari kayıplara ve müşteri güvenilirliği kaybına neden olacaktır.

Bir ağ üzerinde tek bir bağın veya bir Switch‘in üzerindeki tek bir bağlantı noktasının arızalanması sonucu ağın aksamasına neden olacaktır. Dolayısıyla ağın sürekli olarak başarımını sağlamak için Switch veya Router üzerinde birden fazla bağlantı noktasının (interface) yapılandırılması gerekir.

Birden fazla yapılandırılan bağlantı noktası, kablolama gereksinimi büyük ölçüde artıracaktır. Çünkü, bir yola giden çoklu yollar oluşturulacaktır. Kablolama gereksinimi büyük maliyetlere neden olsada, her zaman ağ yedekliliği gereklidir.

Örneğin, web sunucularının barındırıldığı bir ağ düşünelim. Bu ağda hizmet aksaması söz konusu kesinlikle olamaz. Bir firma websitesini bu sunucularda barındırıyorsa, her zaman websitesinin aktif olması gerekmektedir. Bu hizmeti veren kurum ise müşteri hizmetlerini en iyi duruma getirmelidir. Aksi taktirde, kötü bir hizmet müşteri kayıplarına yol açacaktır.

Ağ yedekliliği veya ağ artıklığı, belirli bir hedefin iki farklı yola sahip olması anlamına gelir. Ve sonuç olarak birden fazla kablolama ihtiyacı doğurur.

Network Redundancy (Ağ Yedekliliği) Avantajları

Ağ yedekliliği avantajlarını saymakla bitmez fakat bazı temel avantajlara sahiptir. Bunlar;

1. Ağ üzerindeki (congestion) tıkanmaları azaltır.
2. Ağ üzerinde yüksek oranda (availability) kullanılabilirliği arttırır.
3. Ağ üzerinde büyük ölçüde (load balancing) yük dengelemesi sağlar.

Network üzerinde ağ yedekliliği büyük bir önemi olsa da, bazı dezavantajları da vardır. Bir ağda birbirine bağlanan Switch’ler bir Loop (döngü) oluşturabilir. Ve ağ üzerinde sürekli tek bir yönde yayın trafiği (broadcast) yayınlanırsa, bu durum ağ üzerinde bir yayın fırtınasına (broadcast storm) neden olacaktır.

Yayın fırtınası oluştuğunda ağ üzerindeki bant genişliği (bandwidth) büyük bir oranda kullanılacaktır. Bu sorun ile ağ üzerinde birçok hata meydana gelecektir.

Ayrıca, tek yayın çerçeveleri (Unicast), çoklu çerçeve iletimi ve MAC tablosu oluşturma sorunları meydana gelecektir. Eğer bir kaynak bilgisayar hedef bilgisayarın MAC adresini bilmiyorsa, kaynak bilgisayar ağ ortamına bir Broadcast (ff:ff:ff:ff:ff:ff) gönderecek ve hedef bilgisayarı öğrenmek isteyecektir.

Yedekli bir ağda Broadcast yayınını alan Switch her bağlantı noktasından Broadcast’i göndereceği için hedef bilgisayar iki veya daha çok yayına cevap vereceğinden dolayı büyük oranda ağ trafiği ve MAC veritabanı karışıklığı meydana gelecektir.

Bu tür sorunları önlemenin tek yolu Switch’ler üzerinde STP Protokolü yapılandırmasıdır. STP ile yedekli bir bağı devre dışı bırakabilir ve diğer bağ arızalandığında, devre dışı bırakılan bağ otomatik olarak devreye girecektir.

Sonuç olarak, STP ile ağ üzerindeki döngüler önlenecektir.

Ağ Yedekliliği Örnek Topolojisi

Ağ Yedekliliği Nedir?

  Son Söz

Ağ Yedekliliği Nedir? – Ağ tasarımında veri iletiminin sürekli olarak karşılanması için ağ yedekliliği kesinlikle önerilmektedir. Büyük kurumların ağ dizaynı süreklilik ve iyi bir hizmet sağlar. Ağda yedeklilik büyük oranda maliyetleri etkilese bile müşteri memnuniyetsizliğini veya ağın aksama sorunlarını ortadan kaldırır. Sizlere faydalı olması dileğiyle hoşçakalın, takipte kalın!

Eğer bu makale faydalı ise, yorum yazarak geri bildirim gönderiniz. Şimdiden teşekkürler!

Yazıyı daha sonra tekrar okumak isterseniz, CTRL + D ‘ye basarak yer işaretlerine ekleyebilirsiniz!

Ağ Yedekliliği Nedir? İlgili Yazılar

[su_box title=”İlgili Yazılar” box_color=”#242424″ radius=”0″]
♦ Switch Anahtarlama Türleri
♦ OSPF Nedir? | OSPF Protokolü Nedir?
♦ Cisco IGRP Nedir?
♦ Dinamik Yönlendirme Nedir?
♦ Trunk Port Nedir?
[/su_box]

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares
error: